10

روش صحیح استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر

انرژ­ی­های تجدید­پذیر همان­گونه که از نام آن­ها پیدا است، به انرژی­هایی گفته می­شوند که هرگز به پایان نمی­رسند. لازم به ذکر است که مقدار قابل توجهی از انرژی مورد نیاز دنیا، توسط این انرژی­ها تامین می­شوند و نقش بزرگی در ادامه زندگی موجودات جهان دارند. برخی افراد همچنان سوخت فسیلی را با انرژی تجدید­پذیر یکسان تصور می­کنند و این دو انرژی به لحاظ کارایی کاملا باهم متفاوت هستند. استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر اگر به شکل درستی انجام شوند، می­تواند در حیات آینده کره زمین تاثیر بسزایی داشته باشد. اما اگر از این انرژی­ها به درستی استفاده نکنیم، قطعا ادامه حیات موجودات جهان با مشکل روبرو خواهد شد. تصور غلط اغلب افراد این است که باتوجه به بی پایان بودن انرژی­های تجدید پذیر، مصرف بیش از اندازه این انرژی­ها هیچ مشکلی برای ادامه زندگی موجودات کره زمین بوجود نخواهد آورد و چه بسا بسیار مفید خواهد بود. اما در واقعیت به این شکل نیست و همه­ی افراد به استفاده صحیح از انرژی­های تجدید پذیر موظف هستند.

تفاوت­های اصلی انرژی تجدیدپذیر و سوخت فسیلی

به طور کلی انرژی­های تجدید پذیر تمام نشدنی و سوخت­های فسیلی تمام شدنی هستند.

به طور کلی انرژی­های تجدید پذیر تمام نشدنی و سوخت­های فسیلی تمام شدنی هستند.

انرژی حاصل از باد، خورشید، زیست توده، امواج اقیانوس و … جزو انرژی تجدیدپذیر و مواردی مانند نفت، گاز، زغال سنگ و … جزو سوخت­های فسیلی نیز محسوب می­شوند. سوخت­های فسیلی دائما در حال تولید شدن هستند و سالانه حجم بالایی از این سوخت­ها در دنیا تولید می­شوند. متاسفانه مصرف بی رویه از سوخت فسیلی باعث شده است این سوخت­ها زودتر از زمان موعد به اتمام برسند و بشر در کمتر از صد سال حجم بالایی از سوخت فسیلی زمین را مصرف کرده است. گفتنی است که منابع انرژی­های تجدید پذیرکاملا نامحدود و سوختهای فسیلی هم کاملا محدود نیست و از این حیث باید در استفاده از انرژی­های تجدید پذیر و سوخت فسیلی صرفه جویی کرد.

منبع اصلی انرژهای تجدید پذیر از خورشید است و به نوعی از خورشید بوجود می­آیند. خورشید که در حال حاضر منبع اصلی انرژی دنیا محسوب می­شود، طبق بررسی دانشمندان روزی از بین خواهد رفت و قطعا در آن زمان امکان حیات برروی کره خاکی وجود نخواهد داشت. البته این فرضیه قطعا تا چندین هزار سال دیگر رخ نخواهد داد و جامعه بشری به راحتی می­تواند از انرژی خورشیدی استفاده لازم را ببرد. از قدیم الایام خاورمیانه به نفت و آسیا به زغال سنگ معروف بوده است و مقدار قابل توجهی از سوخت فسیلی دنیا از این مناطق تامین می­شود. درواقع این دو انرژی تا حدود زیادی در اقتصاد دنیا تاثیرگذار هستند و منبع اصلی درآمد کشورهای عربی از فروش نفت و گاز است.

تقریبا تمام انرژی­های تجدیدپذیر در تولید برق نقش مستقیم دارند.

تقریبا تمام انرژی­های تجدیدپذیر در تولید برق نقش مستقیم دارند.

معرفی انواع انرژی­های تجدید­پذیر (استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر)

در این بخش به معرفی انواع انرژی تجدیدپذیر می­پردازیم تا با کارایی آن­ها بیشتر آشنا شوید. انرژی­های خورشید، باد، برق آبی، اقیانوس و زیست توده جزو شناخته شده ترین انواع انرژی های تجدیدپذیر هستند که در ادامه توضیحات بیشتری در این زمینه خواهیم داد.

* انرژی خورشید: از نور و گرمای خورشید در اغلب صنایع دنیا استفاده می­شود و روش­های الکتریکی و حرارتی جزو روش­های متداول استفاده از منبع خورشید است. در روش الکتریکی از نور خورشید برای تولید جریان برق یا الکتریسته استفاده می­شود که تبدیل نور خورشید به برق در سلول­های خورشیدی صورت می­گیرد. از توان حرارتی خورشیدی برای گرم کردن محیط داخلی و بیرونی ساختمان­ها و پنجره­های شیشه ای بهره گرفته می­شود. از کارایی دیگر انرژی حرارتی خورشیدی می­توان به جذب گرما در سیستم­های آب گرم خورشیدی نیز اشاره کرد. انرژی فعال خورشیدی به توان الکتریکی خورشید و انرژی غیر فعال خورشیدی به توان حرارتی خورشید نیز گفته می­شود.  استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر در صنایع مختلف، کمک بزرگی به تولید جریان الکتریسیته کرده است و درصورت نبود این منابع قطعا تولید برق با مشکل بزرگی مواجه می­شد.

انرژی باد به نوعی جزو انرژی خورشیدی محسوب می­شود و در صنایع کشورمان کاربرد زیادی دارند. استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر

انرژی باد به نوعی جزو انرژی خورشیدی محسوب می­شود و در صنایع کشورمان کاربرد زیادی دارند.

* انرژی باد: کاربرد اصلی انرژی باد در توربین­های بادی است. لازم به ذکر است که انرژی باد در توربین آبی چندان کارایی ندارد و به شکل مستقیم در توربین بادی نقش دارد. برای تولید جریان برق به چندین هزار توربین نیاز است تا بتوان در مدت زمان کوتاهی جریان الکتریسیته تولید کرد.

* انرژی برق آبی: انرژی­های برق آبی به عنوان انرژی هیدرولیک شناخته می­شوند و در تولید برق نقش بزرگی دارند که تولید جریان الکتریسیته از طریق جریان آب انجام می­شود. استقرار توربین در نزدیکی جریان آب مانند رودخانه یکی از روش­های تولید برق است که انرژی­های هیدرولیک در این رابط نقش موثری را ایفا می­کنند. درواقع جریان آب به داخل توربین­ها انتقال پیدا کرده و این دستگاه­ها برق را به بهترین شکل ممکن تولید می­کنند. استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر  بیشتر به صنایع آب و برق مربوط می­شود که تولید آب و برق تا حد زیادی به این انرژی­ها وابسته است.

* انرژی زیست توده: به طور کلی اصطلاح زیست توده را به بسیاری از موارد می­توان ارتباط داد و تنها به یک گونه خاصی مربوط نمی­شود. گیاهانی که از بین می­روند و از آن­ها به عنوان سوخت استفاده می­شود، زیست دوده به شمار می­رود. چوبی که سوزانده شده و از آن برای تولید سوخت فسیلی استفاده می­شود، زیست دوده محسوب می­شود. همچنین استفاده از الکل صنعتی در دستگاه­های دیزل یک نوع زیست توده به شمار می­رود.

انرژی­های موج، کشندی و حرارتی نوعی از انرژی اقیانوسی محسوب می­شوند و در صنایع مختلف کارایی بسیار زیادی دارند. استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر

انرژی­های موج، کشندی و حرارتی نوعی از انرژی اقیانوسی محسوب می­شوند و در صنایع مختلف کارایی بسیار زیادی دارند.

معرفی انرژی­های موج، کشندی و حراراتی (استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر)

انرژی اقیانوس جزو انرژی­های تجدید­پذیر به شمار می­رود که به سه دسته انرژی های موج، کشندی و حرارتی تقسیم می­شود. انرژی موج با حرکات خود مستمر خود به جهات گوناگون، انرژی جنبشی ایجاد کرده و آن را مستقیما به برق تبدیل می­کند. انرژی کشندی در زمان جزر و مد دریا یا در مناطق ساحلی که به دریا متصل می­شوند، بوجود می­آیند. انرژی کشندی در جابجایی آب رودخانه­ها نیز نقش دارند. جالب است بدانید که مناطقی تحت عنوان نیروگاه­های کشندی وجود دارند که انرژی کشندی در این مناطق در تولید برق تاثیر مستقیم دارد. از انرژی حرارتی به منظور اختلاف دمای آب گرم و سرد اقیانوس­ها استفاده می­شود. این انرژی تا حدودی تشخیص می­دهد که کدام قسمت های اقیانوس دارای آب گرم و کدام قسمت­ها دارای آب سرد هستند. نحوه تولید برق در انرژی حرارتی اقیانوسی به این صورت است که دستگاه­های مختلف در نزدیکی دریا قرار گرفته و آب گرم به سطح پایین ستون دستگاه و آب سرد به قسمت فوقانی ستون جریان پیدا می­کند. سپس آب گرم که در سطح زیرین قرار دارد، توربین­ها را به حرکت درآورده و از این طریق تولید جریان برق انجام می­گیرد. استفاده از انرژی­های تجدید­پذیر در صنایع مهم دنیا روز به روز در حال افزایش است و کاهش این منابع می­تواند لطمه بزرگی به اقتصاد دنیا وارد کند.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست