سیستم ضد حریق

سیستم ضد حریق و ضرورت آن برای مشاغل

سیستم ضد حریق و ضرورت آن برای مشاغل

ایمنی در برابر آتش‌سوزی برای صاحبان مشاغل امری ضرورت است. آتش می‌تواند در یک لحظه جرقه بزند و در عرض چند ثانیه گسترش یابد. مشاغل با سرمایه‌گذاری برای سیستم ضد حریق در محیط کار، تا حدودی می‌توانند امنیت شغلی خود را تأمین نمایند. این سیستم‌ها باعث کاهش خسارت وارده به ساختمان، تجهیزات گران‌قیمت، اسناد و موجودی کالا در انبارها می‌شوند. سیستم‌های مهار آتش، سنسورهای دود و سیستم‌های آب‌پاش از انواع سیستم‌های حفاظت در برابر آتش هستند که به شناسایی منبع آتش و محافظت از ساکنان و تجهیزات ساختمان کمک می‌کنند.

سیستم ضد حریق یک نیاز ضروری برای مشاغل

 

 درک نحوه عملکرد سیستم حفاظت در برابر آتش

درک عملکرد سیستم‌های حفاظت از آتش بسیار مهم است. سیستم‌ها به روش‌های مختلفی کار می‌کنند، اما همگی یک هدف مشترک دارند و آن هم شناسایی محل آتش‌سوزی و محافظت از ساختمان، ساکنان و اشیا باارزش است. یک سیستم ضد حریق معمول شامل یک سنسور دود و یک آب‌پاش است. اگر آتش‌سوزی صورت بگیرد، وجود دود هشدار را به صدا در می­آورد و باعث فعال شدن سیستم آبپاش می‌شود. آب از گسترش آتش جلوگیری می‌کند. اگرچه این یک روش مؤثر است، اما هنگام کار با تجهیزات خاص یا خطرات بزرگ‌تر، سیستم‌های مهار آتش خودکار با استفاده از آب و کف گزینه بهتری هستند. این سیستم‌ها آتش را شناسایی و سرکوب می‌کنند درحالی‌که هیچ اثری باقی نمی‌ماند.

سیستم ضد حریق

سیستم ضد حریق متشکل از سنسورهای تشخیص آتش­سوزی

 

مزایای سیستم ضد حریق

یکی از مزایای اصلی سیستم ضد حریق این است که در طولانی‌مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. یک تجارت و سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید. اگر آتش‌سوزی برای مدت‌زمان قابل‌توجهی طول بکشد، می‌تواند میلیون‌ها دلار خسارت برای یک شرکت داشته باشد. برای مثال اگر قرار باشد یک کارخانه ماشین‌سازی دچار آتش‌سوزی شود و چند روز یا چند هفته تعطیل باشد، این تجارت بی‌نهایت آسیب خواهد دید. ممکن است نیاز به تعویض تجهیزات باشد و قراردادهای باارزش با مشتریان از بین بروند. مزیت دیگر برخی از انواع سیستم‌های حفاظت در برابر آتش، اعزام خودکار خدمات اضطراری همچون آتش‌نشانی است. این سیستم‌ها در راستای مهار سریع آتش‌سوزی عمل می‌کنند، ضمن اینکه به مسئولان مربوطه اعلام می‌کنند اورژانس را به محل شما بفرستند.

 

سیستم ضد حریق

وجود سیستم ضد حریق از بروز خسارت­های سنگین جلوگیری می­کند

تعیین سیستم محافظت در برابر آتش مناسب

شما باید تجهیزاتی را که از آن محافظت می‌کنید، مطابقت با کد ساختمان و الزامات بالقوه بیمه در نظر بگیرید. ازآنجاکه بسیاری از سیستم‌های حفاظت از آتش برای استفاده در سال‌های طولانی در نظر گرفته می‌شوند، مهم است که به نیازهای آینده تأسیسات نیز فکر کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر از اتاق سرور محافظت می‌کنید و انتظار می‌رود باگذشت زمان سرورهای بیشتری اضافه کنید، در این شرایط آیا می‌توانید سیستم ضد حریق را ارتقا ببخشید؟ همچنین توجه داشته باشید هنگام انتخاب و نصب سیستم، استخدام شرکتی با درک جامع نیازهای شما که بتواند گزینه‌های حفاظت از آتش را برای شما فراهم کند، ضروری است. اگر ساختمان شما با کد حفاظت از آتش نامناسب ایمن شده باشد و یا ماشین‌آلات و تجهیزات به‌اندازه کافی محافظت نشده باشند، ممکن است با خسارت زیادی مواجه شوید.

کنترل‌کننده‌های فعال یا غیرفعال در برابر آتش

حفاظت از آتش می‌تواند فعال یا غیرفعال باشد. پیمانکار و معمار یک ساختمان می‌توانند از محافظ‌های آتش غیرفعال، مانند درب‌های ضد حریق یا مواد غیرقابل اشتعال برای ساخت ساختمان استفاده کنند. در مقابل، حفاظت از آتش فعال به معنای استفاده از سیستمی است که در صورت آتش‌سوزی واکنش نشان می‌دهد. نمونه‌هایی از حفاظت از آتش فعال شامل سیستم‌های آب‌پاش و سیستم‌های ویژه مهار آتش می‌باشد.

 

سیستم ضد حریق

سیستم ضد حریق یک محافظ آتش فعال می­باشد

تشخیص فعال و غیر الکتریکی

ردیاب آتش غیر الکتریکی به برق احتیاج ندارد. بدین ترتیب، در صورت قطع برق، شما این اطمینان را دارید که در هنگام آتش‌سوزی، سیستم ضد حریق کار می‌کند. بنابراین، سیستم‌های حفاظت از آتش در ایمن نگه‌داشتن ساختمان، ساکنان و دارایی‌ها نقش مهمی دارند. اگر به دنبال محافظت از تجهیزات یا ماشین‌آلات حیاتی هستید، ممکن است سیستم مهار آتش بهترین گزینه برای شما باشد.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست