انتخاب مناسب محل دفن زباله ها

مسائل مهم مورد توجه در مدیریت پسماند شهری

مسائل مهم مورد توجه در مدیریت پسماند شهری

زباله های جامد شهری (MSW) شامل اقلام روزمره ای است که از آن ها استفاده می کنیم و اجزای غیر قابل مصرف آن ها مانند بسته بندی محصولات، اجزای گیاهی، مبلمان، لباس، بطری، ضایعات غذا، روزنامه، لوازم، رنگ و باتری را دور می ریزیم.EPA  هر ساله گزارشی با عنوان پیشبرد مدیریت پسماند شهری تهیه می کند که شامل اطلاعات مربوط به تولید، بازیافت و دفع MSW است. پس از 30 سال مطالعه بر روی MSW، راهکارهایی جهت کاهش منابع(جلوگیری از ضایعات) MSW ارائه شده تا بدین ترتیب از تخریب محیط زیست توسط زباله های شهری جلوگیری شود. این راهکارها بر اهمیت مدیریت مواد پایدار (SMM) تأکید می کند. SMM به استفاده مجدد از مواد در کل چرخه زندگی آن ها اشاره دارد. شیوه های SMM باعث صرفه جویی در منابع، کاهش ضایعات، کند شدن تغییرات آب و هوایی و به حداقل رساندن آثار تخریب زیست محیطی ضایعات و زباله ها می شود.

مدیریت پسماند شهری

مدیریت پسماند شهری و دفن زباله ها

راهکارهای مدیریت پسماند شهری

EPA شیوه های مدیریت پسماند شهری، همچون پیشگیری از تولید زباله، عمل بازیافت و تولید کمپوست، را حمایت می کند.

_ کاهش منابع یا پیشگیری از ضایعات، روش طراحی محصولاتی است که میزان زباله های دور ریز را کاهش می دهد.

_ عمل بازیافت نیز عبارت است از بازیابی مواد مفیدی همچون کاغذ، شیشه، پلاستیک و فلزات از سطل زباله تا بدین ترتیب، با استفاده مجدد از آن ها میزان نیاز به مواد اولیه جهت تولید کاهش یابد.

_ تولید کمپوست شامل جمع آوری زباله های آلی مانند ضایعات مواد غذایی و گیاهان در شرایطی است که به تجزیه طبیعی آن ها کمک می کند. کمپوست حاصل می تواند بعنوان کود طبیعی استفاده شود.

محل های دفن زباله

محل های دفن زباله مناطق مهندسی شده ای هستند که زباله ها در زمین قرار می گیرند. دفن زباله ها معمولاً دارای سیستم های آستری و سایر اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از آلودگی آب های زیرزمینی هستند. به طور کلی، یکی از مشکلات عمده زیست محیطی مدیریت پسماند شهری از جمله جمع آوری و دفع MSW است. در سطح جهان حدود 71 درصد از MSW ها در محل دفن زباله دفع می شوند. MSW حاوی بیشترین مواد خطرناک از جمله برخی از باتری ها، رنگ ها، زباله های حاوی جیوه، دارو ها، محصولات نگهداری خودرو و بسیاری از محصولات دیگر است. همچنین، بیش از 53 درصد از لندفیل ها شامل ضایعات کارتن و مقوا، کاغذها و مواد غذایی هستند که توسط باکتری های بی هوازی تجزیه پذیر هستند. عدم مدیریت پسماند شهری منجر به مشکلات زیست محیطی قابل توجهی می شود. این مشکلات زیست محیطی به دلیل افزایش انتشار گازهای گلخانه ای با اختلال در سلامت انسان همراه است. بنابراین انتخاب محل مناسب دفن زباله بسیار با اهمیت است.

خطر شیرابه های سمی زباله ها

شیرابه های زباله هایی که از منابع صنعتی سرچشمه می گیرند با مواد خطرناک موجود در زباله های خانگی متفاوت است . در مدیریت پسماند شهری، زباله های خطرناک خانگی (HHW) به همراه زباله های عمومی خانگی (HW) در محل دفن زباله دفع می شوند. به طور کلی، فرض بر این است که مقدار HHW کم است، بنابراین خطرات دفع ناچیز است. با این وجود، دفع زباله های صنعتی، MSW و سایر مواد، آلودگی ناشی از عناصر سمی و خطرناک موجود در چنین ضایعاتی را افزایش می دهد. نگرانی های زیادی در مورد وجود چندین ماده شیمیایی در محصولات خانگی وجود دارد. عواقب و تاثیرات زیست محیطی ناشی از دفع HHW نیز نگران کننده است. بنابراین مدیریت پسماند شهری و صنعتی در محل دفن زباله، باید با قوانین دقیق صورت  بگیرد تا خطر را برای محیط زیست کاهش دهد.

 

 

مدیریت پسماند شهری

زهکشی شیرابه های محل دفن زباله ها

طراحی محل دفن زباله ها و مدیریت پسماند شهری

در ایالات متحده، طراحی و عملکرد محل های دفن زباله توسط استاندارد های عملکرد منبع جدید قانون هوای پاک، قانون حفاظت و بازیابی منابع و سایر مقررات ایالتی مرتبط تنظیم می شود. بنابراین درک اولیه از طراحی محل دفن زباله برای مدیریت پسماند شهری ضروری است. امروزه محل های دفن زباله از مکان های باز به تأسیسات و مکان های بسیار مهندسی شده برای نگهداری زباله تبدیل شده اند. این اماکن از محیط زندگی انسان ها جدا شده و با سیستم های هدایت شیرابه و مهاجرت گازها کنترل می شوند. در واقع، یک محل دفن زباله با سیستمی که شامل لایه هایی برای حفاظت از آب های زیرزمینی با به حداقل رساندن مهاجرت شیرابه به لایه های زمین و جمع آوری شیرابه ها برای تصفیه است، طراحی شده است. یک مقطع از طراحی معمولی محل دفن زباله در شکل زیر آورده شده است.

مدیریت پسماند شهری

برش عرضی از یک لندفیل

مشکلات مدیریت پسماند شهری در جوامع و کشورهای در حال توسعه

مدیریت پسماند شهری یک مشکل شدید و گسترده در مناطق شهری و روستایی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. اصولا در این کشورها، چندین مکان باز بزرگ برای تخلیه زباله های شهری در نظر گرفته می شود که کلیه زباله های آلی و معدنی و صنعتی در همان جان دفن می شود. در این شرایط به دلیل تخلیه حجم زیادی زباله در مدتی کوتاه، کانال ها و زهکشی های درونی مسدود شده  و بنابراین، آن ها دیگر در عملکرد خود موفق نیستند. این زباله ها عمدتا پلاستیکی و کاغذی هستند و مواد زائد کمی سمی هستند. با این حال، همان ماده های سمی به دلیل تجزیه ترکیبات تجزیه پذیرشان، خطرات زیست محیطی بسیاری ایجاد می کنند، موضوعی که بارهای قابل توجهی از BOD را به اکوسیستم محلی تحمیل کرده است.

مدیریت پسماند شهری

شیوه های غلط مدیریت پسماند شهری در جوامع در حال توسعه

معضل عدم مدیریت پسماند شهری در جوامع در حال توسعه

در جوامع در حال توسعه، بسیاری از مردم و سازمان ها برای مدیریت پسماند شهری و اقدامات حفاظت از محیط زیست راه کاری ترتیب نداده اند. دفع زباله های جامد و فاضلاب تصفیه نشده در محیط های نامناسب و ورود شیرابه های سمی به سفره های آب زیرزمینی مجاور سبب خسارات جبران ناپذیری بر اکوسیستم و سلامت موجودات زنده می شود. رفتارهای غیرمسئولانه آن ها نشان می دهد که از توالی خطراتی که در کمین سلامتشان است، آگاه نیستند. هیچ انگیزه ای وجود ندارد که آن ها را از چنین رویکردی باز دارد و آن ها را تشویق به تغییر عادات خود کند. در واقع، این یک فاجعه جدی برای جوامع و کشورها است. واقعیت این است که حجم کمی از پساب باعث ایجاد آلودگی در حجم بسیار زیادی از آب می شود. در همین حال، راهکارهای مدیریت پسماند شهری ناکارآمد، آلودگی محیط زیست را بیشتر می کند و این یعنی آسیب های بیشتر در سطح گسترده تر که بسیار جبران ناپذیر خواهد بود. بنابراین ضروری است توجه ویژه ای به این جوامع صورت پذیرد تا بدین ترتیب شرایط زیست محیطی در این کشورها بهبود یابد.

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست