کمپرسور تنفسی

دستگاه کمپرسور تنفسی و مکانیزم و راه اندازی انداز آن

دستگاه کمپرسور تنفسی و مکانیزم و راه اندازی انداز آن

از کمپرسور تنفسی برای پر کردن کپسول های اکسیژن مورد استفاده برای اطفاء حریق یا ورود به فضا های بسته استفاده می شود. همان طور که می دانید کمپرسورهای هوای تنفسی باید به شیوه خاصی عمل کنند. آنها کوچک تر از کمپرسورهای معمولی هستند که در غواصی مورد استفاده قرار می گیرند. هوای موجود در سیستم های تنفسی با استاندارد های بالا، هوای تنفسی فوق العاده خالص و قابل اطمینان را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. در برخی از زمینه های کاری، به ویژه در بخش های صنعتی مانند نفت و گاز، شیمیایی، دارویی و تولیدی و آتش سوزی هوای جوی بسیار آلوده است و کارکنان در معرض خطرات تنفسی هستند. در چنین شرایطی، این وظیفه اصلی کارفرمایان است که یک سیستم هوای تنفسی مناسب در مواقع خطر برای کارکنان خود در نظر بگیرند.

کمپرسور تنفسی

دستگاه کمپرسور تنفسی

مکانیزم کمپرسور تنفسی و سیستم تصفیه

به منظور کم کردن خطرات سلامتی و رعایت کامل الزامات نظارتی، ضروری است که سطوح خلوص مطمئن توسط کمپرسور تنفسی در شبکه هوای فشرده فراهم شود. سیستم هوای تنفسی ایده آل، باید این ظرفیت را داشته باشند که هوا را از هر نوع کمپرسور گرفته و آن را به هوای بسیار تمیز با کیفیت تنفسی تبدیل کنند. این دستگاه ها باید عملکرد های جداسازی آب، فیلتراسیون آلاینده ها و عمل خشک کن خروجی هوا را ترکیب کنند. تصفیه کننده کمپرسور تنفسی، دارای هفت عملکرد حیاتی است: جدا کننده آب، که آب مایع را حذف می کند، یک فیلتر آئروسل برای از بین بردن روغن و آب، یک فیلتر خوب برای جمع آوری ذرات کوچک تر روغن و آب از منبع تغذیه، به علاوه یک خشک کن برای خارج کردن آب و CO2 باقی مانده. فیلتر کربن فعال برای حذف ناخالصی های گازی عمل کرده و کاتالیزور از اکسیداسیون CO مراقبت می کند. در نهایت فیلتر باکتری، میکروارگانیسم ها و ذرات ریز را از بین می برد.

این مراحل، این اطمینان را می دهد که دستگاه کمپرسور تنفسی با طیف وسیعی از استاندارد ها و مقررات، مانند OSHA درجهD ،NFPA-99 ، CSA Z180.1-00 ،CGA G7.1-1997 ،EN 12021 ،BS 4275 ،ISO 14971 ،OHSAS 18001، فارماکوپه اروپا و سایر استاندارد های بین المللی تنفس مطابقت دارد. چنین مطابقتی یک شرایط ایمن را برای طیف گسترده ای از محیط ها از جمله محیط های آتش سوزی، تمیز کردن مخزن، تونل سازی، تولید دارو، رنگ آمیزی با اسپری، عملیات های دریایی، محافظت از خطر آزبست، پر کردن سیلندرهای فشار قوی و…  تضمین می کند.

 

کمپرسور تنفسی

کمپرسور تنفسی دارای 7 مرحله تصفیه هوا است

چگونگی استفاده از کمپرسور تنفسی

قبل از راه اندازی کمپرسور تنفسی مراحل زیر را به صورت مرحله به مرحله دنبال کنید:

  • آب را در مخزن پر کنید تا کپسول ها سرد شوند زیرا در حین پر کردن هوا، گرما تولید می شود.
  • سطح روغن را در مخزن کمپرسور از طریق شیشه نشانگر ثابت شده در کنار کمپرسور بررسی کنید.
  • کپسول را در مخزن آب قرار دهید.
  • شلنگ را به کپسول وصل کنید اما خیلی محکم آن را سفت نکنید.
  • با چرخاندن خلاف جهت عقربه های ساعت، شیر روی شلنگ را باز کنید.

برای راه اندازی کمپرسور تنفسی مراحل زیر را باید دنبال کنید:

حتی اگر دستگاه دارای تخلیه خودکار میعانات است، هنگام پر کردن با چرخاندن دکمه، مایع را تخلیه کنید. کمپرسور با رسیدن به 300 بار متوقف می شود. در غیر این صورت باید فوراً آن را متوقف کنید. شیر کپسول را با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت ببندید. پس از پر کردن تمام کپسول ها، شیر شلنگ را با دقت باز کنید تا فشار شلنگ کاهش یابد.

کلام آخر

اگر کمپرسور تنفسی به درستی راه اندازی شود، و طرز استفاده از آن، به طور کامل اجرا شود، باید بدانید که این دستگاه برای تأمین هوای پاک در محیط، نقش مهمی را ایفا می کند.

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست