تجهیزات پالایشگاه نفت

آلودگی ناشی از فرسودگی تجهیزات پالایشگاه تصفیه نفت و ضرورت بازسازی

همانطور که مطلع هستید پالایشگاه نفت به عنوان یک واحد صنعتی، نفت خام را به مواد مفیدتری چون نفت سفید، نفت کوره، بنزین و گازوئیل تبدیل می­نماید. پالایشگاه­های نفتی واحدهای صنعتی پیچیده و بزرگی هستند که واحدهای مختلف در آن از طریق لوله کشی­های متعدد به هم متصل شده­اند.

بازسازی و یا تعویض تجهیزات پالایشگاه نفت، مانند شیرها، توربین، جداکننده­ها، کمپرسورها، پمپ، مبدل­های حرارتی و … به منظور جلوگیری از بروز حوادث و کاهش آلایندگی­های زیست محیطی، امری مهم و ضروری بشمار می­آید. در این مقاله قصد داریم به بررسی آلودگی­های ناشی از فرسودگی تجهیزات پالایشگاهی تصفیه نفت و خطرات زیست محیطی ناشی از آن بپردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آلودگی های ناشی از فرسودگی تجهیزات پالایشگاه نفت

همانطور که می­دانید فرسودگی تجهیزات پالایشگاه نفت یکی از معزلات پیش­روی این صنعت می­باشد. عدم نوسازی و جلوگیری از فرسودگی این تجهیزات، عواقب جبران ناپذیری مانند وقوع حوادث، افزایش آلایندگی، هزینه گزاف، کاهش بهره­وری و راندمان کاری را به دنبال خواهد داشت.

خطوط­های لوله پالایشگاه نفت، یکی از مهم­ترین بخش­های آسیب­پذیر بشمار می­آیند و آسیب به این تجهیزات و فرسودگی در اثر زمان، باعث افزایش اثرات مخرب زیست محیطی مانند آلودگی هوا، خاک و آب­های زیرزمینی شده و به دنبال آن سلامت و بهداشت محیط زیست و انسان به خطر خواهد افتاد. هنگامی که در اثر فرسودگی، نفت خام در اثر فرایند تصفیه در پالایشگاه­ها به آب­های زیرزمینی نفوذ کند، قسمت­های سبک­تر و سمی آن مانند تولوین و بنزن بخار شده و به راحتی وارد هوای منطقه خواهند شد.

از طرف دیگر قسمت­های سنگین­تر، به مدت زمان طولانی در خاک، آب­های زیرزمینی باقی مانده و محیط زیست و اقیانوس و دریاها را آلوده خواهند کرد. هیدرژن سولفید و بنزن از خطرناک­ترین آلاینده­های هوا در صنعت تصفیه نفت خام بشمار می­اید.

تجهیزات پالایشگاه نفتضرورت نوسازی تجهیزات پالایشگاه نفت  

در دنیای امروز به طور عمده هزینه­هایی برای نوسازی و رفع فرسودگی تجهیزات پالایشگاه نفت در نظر گرفته شده است. عدم توجه به این مسئله علاوه بر آسیب­های زیست محیطی و انسانی، راندمان کاری را پایین آورده و باعث کاهش بهره­وری خواهد شد. امروزه با استفاده از تکنیک­های مهندسی، عمر تجهیزات پالایشگاهی تخمین زده خواهد شد؛ این مهم برای پالایشگاه و تاسیساتی که برنامه بلند مدتی را برای تولید و بهره­وری بیشتر در دستور کار خود قرار داده­اند امری حیاتی محسوب می­شود.

لازم به ذکر است که منظور از تخمین زدن عمر تجهیزات، از رده خارج کردن آن نیست؛ درواقع با تعیین عمر تجهیزات، اقدامات اساسی بر حفظ عمر مفید باقی مانده آن صورت خواهد گرفت.

اقدامات لازم از طریق سرمایه­ گذاری در پالایش سلامت تجهیزات و سرمایه­گذاری بر تعمیرات اساسی، جایگزینی و نوسازی تجهیزات می­باشد. بنابراین ضرورت نوسازی و تعمیرات تجهیزات پالایشگاهی به جهت جلوگیری از خطرات زیست محیطی و کاهش آلایندگی­ها امری حیاتی محسوب می­شود.

تجهیزات پالایشگاه نفتجمع بندی و کلام اخر

فرسودگی تجهیزات پالایشگاه نفت و تاسیسات این چنینی، باعث بروز مشکلاتی چون افزایش آسیب­های زیست محیطی، ، افزایش گازهای سمی و آلاینده­ها به هوا، آلودگی خاک و آب­های زیرزمینی، به خطر افتادن سلامت انسان شده و حتی آلودگی­های صوتی زیان باری را به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر این فرسودگی تجهیزات، در بسیاری تاسیسات و پالایشگاه­ها باعث کاهش بهره­وری و راندمان کاری شده و در نهایت ضررهای مالی و حوادث جبران­ناپذیر بسیاری را رقم خواهد زد. بنابراین ضرورت نوسازی و تعمیرات به موقع تجهیزات پالایشگاهی باید در دستور کار صاحبان صنعت قرار بگیرد.

برخی از محصولات ما:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست