A

اهمیت نصب سیستم تخلیه دود در امکان بسته همچون پارکینگ ها و تونل ها

کنترل دود یک فرآیند پیچیده شامل استخراج دود و تامین هوای تازه توسط سیستم تهویه ساختمان است که به منظور اطمینان از ایجاد فضای امن برای خروج افراد در آتش سوزی و احتراق سوخت صورت می گیرد. اصولا سیستم تخلیه دود به صورت زیر سقفی طراحی شده است. چنین سیستم هایی برای محافظت از افراد در حال فرار از آتش و همچنین پاکسازی فضای داخل تونل ها در جاده ها در نظر گرفته می شود. این سیستم، از طریق مسیرهای تخلیه با استخراج محصولات احتراق مضر و جلوگیری از انتشار آنها در هوا، از اشخاص در برابر عوامل آتش سوزی و احتراق مواد سوختی خطرناک حفاظت می کند.

سیستم تخلیه دود نصب شده در مترو

سیستم تخلیه دود نصب شده در مترو

 

نصب سیستم تخلیه دود و کاهش مرگ و میر ناشی از آتش سوزی

سیستم تخلیه دود به عنوان راهی برای خروج گازهای سمی ناشی از احتراق در فضای بسته در نظر گرفته می شود. بر اساس شواهد قطعی، اکثر مرگ و میرها در آتش سوزی ناشی از مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن و سایر محصولات احتراق است. مونوکسید کربن یکی از سمی ترین اجزای دود است که 80 درصد حوادث آتش سوزی را به خود اختصاص می دهد. آتش سوزی در فضاهای بسته که در آن عرضه اکسیژن محدود است، مستعد تولید شدید مونوکسید کربن است. بنابراین نصب سیستم تخلیه دود در اماکنی که در معرض آتش سوزی و در فضای بسته همچون تونل ها هستند، بسیار حیاتی است.

نحوه عملکرد سیستم تخلیه دود

ایمنی فضای بسته در آتش سوزی اساساً مبتنی بر موارد زیر است:

1_ حفظ سطح معینی از هوای تازه

2_ تجاوز نکردن از غلظت معینی از مونوکسید کربن

 ضرورت استفاده از سیستم تخلیه دود

ترافیک در یک تونل جاده ای می تواند به 200000 وسیله نقلیه در روز برسد و ایمنی عابران خود را به خطر بیاندازد. همچنین آتش سوزی در یک تونل می تواند عواقب بدی داشته باشد، سرعت انتشار دود گاهی اوقات به 4 متر در ثانیه می رسد. خطرات آتش سوزی در یک فضای بسته شامل خفگی، از دست دادن دید، انفجار، سقوط و افزایش دما است. در صورت آتش گرفتن وسیله نقلیه سبک یا سنگین، گرمای ساطع شده برای افراد بسیار خطرناک است. از طرفی، دود به سرعت در سراسر تونل پخش می شود و باعث از بین رفتن دید و خفگی می شوند. بنابراین وجود یک سیستم تخلیه دود در چنین فضاهایی لازم و ضروری است.

فرآیندهای سیستم تخلیه دود

سیستم خروج دود بسته به نوع تونل اشکال مختلفی دارد.

تهویه طولی

به گونه ای طراحی شده است که دودها را با استفاده از فن های محوری به سمت ورودی تونل می راند. انواع مختلفی از آن وجود دارد که از دمپرهای استخراج عظیم استفاده می کنند.

تهویه عرضی

سیستم تخلیه دود عرضی، برای تجدید هوای تونل در صورت آتش‌سوزی طراحی شده است که با بیرون کشیدن دود از سقف و دمیدن هوای تازه به پایین، شرایط را برای تنفس افراد بهبود می بخشد.

اماکن مستلزم استفاده از سیستم تهویه

یک سیستم تهویه، تابع استانداردهای امنیتی برای خروج صحیح دود از محیط بسته است و این سیستم، برای محیط های پر ترافیک و در معرض آتش سوزی قابل نصب است:

_تونل های جاده ای و راه آهن

_ تونل مترو شهری

_ پارکینگ های طبقاتی و پر تراکم

تخلیه دود در تونل جاده ای

تخلیه دود در تونل جاده ای

 

 

 

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست