moarefi

شناخت انواع سیلندر تنفسی برای استفاده در محیط های مختلف

هنگام کار در محیط ‌های بالقوه خطرناک که ممکن است گازهای سمی وجود داشته باشد، داشتن یک دستگاه تنفسی همراه، حیاتی ترین تجهیزات ایمنی است که باید داشته باشید. از انواع سیلندر تنفسی برای کاربردهایی همچون آتش نشانی یا کار در فضای بسته که افراد در معرض گازهای سمی و کمبود اکسیژن قرار دارند، استفاده می شود. هر یک از انواع سیلندرها برای کار در محیط های متفاوت، متناسب با شرایط در نظر گرفته شده است. به طور کلی سه نوع اصلی دستگاه تنفسی وجود دارد که برای استفاده در کاربردهای مختلف طراحی شده اند. در ادامه با توضیحات بیشتر این سیلندرها آشنا خواهید شد.

سیستم تنفسی فرار اضطراری

دستگاه تنفسی فرار اضطراری، یکی از انواع سیلندر تنفسی است که کارگران هنگامی که در موقعیت هایی همچون عملیات اطفاء حریق، عملیات نجات، معدنکاری و کار در کارخانه های شیمیایی قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها همگی دارای ماسکی هستند که استفاده کننده را از خطرات ناشی از کمبود اکسیژن، گازهای سمی، گرد و غبار و دود محافظت می کند و ایمنی کارگران در کاربرد های مختلف را تضمین می کند. این دستگاه را می توان در اماکنی که اطلاعاتی از ایمنی هوای تنفسی آن در دسترس نیست نیز برای آرامش خاطر کارگران تدارک دید.

سیلندر تنفسی اضطراری

سیلندر تنفسی اضطراری

 

 

کاربرد و نحوه استفاده از سیلندر تنفسی فرار اضطراری

در انواع سیلندر تنفسی، دستگاه تنفس فرار اضطراری وسیله ای است که برای نجات جان کارگران در زمانی که در یک منطقه در معرض خطر مشغول کار هستند، طراحی شده است. این دستگاه به گونه ای است که میزان هوای تنفسی ثابتی را برای مدت زمان محدودی فراهم می کند و کاربر را قادر می سازد تا با خیال راحت از محیط خارج شود. از آنجایی که این دستگاه‌ ها مقدار محدودی از حجم هوا را ارائه می‌ دهند، برای محیط ‌هایی مناسب هستند که به صورت مقطعی و کوتاه مدت استفاده شود، اما در عین حال، خطر نفوذ گاز سمی یا کمبود اکسیژن در دستگاه تنفس فرار وجود دارد.

این نوع از انواع سیلندر تنفسی که به عنوان دستگاه ‌تنفس کوتاه مدت نیز شناخته می شود، از جریان ثابتی از اکسیژن استفاده می‌ کنند که معمولاً در عرض بین 10 تا 30 دقیقه به یک هود یا ماسک صورت وارد می‌ شود. جریان هوا معمولاً به محض اینکه کاربر دستگاه را از نگهدارنده آن خارج می کند فعال می شود و در عین حال دستگاه تحت تأثیر مصرف اکسیژن شخصی کاربر قرار نمی گیرد. البته، این دستگاه ‌ها اغلب می‌ توانند بزرگ و حجیم باشند که ممکن است کاربر را در محیطی محدود تحت تأثیر قرار دهد.

سیلندر تنفسی هوای اضطراری دارای حجم محدود هوا است

سیلندر تنفسی هوای اضطراری دارای حجم محدود هوا است

 

سیلندر تنفسی مستقل

یکی دیگر از انواع سیلندر تنفسی، دستگاه تنفس مستقل است که برای محافظت از کارگران هنگام کار در یک محیط خطرناکی که در آن احتمال وجود گازهای سمی یا کمبود اکسیژن وجود دارد استفاده می شود. سیلندر های تنفسی مستقل یک انتخاب رایج برای خدمات آتش نشانی است که به کاربر این امکان را می دهد در طول مدت عملیات به طور ایمن نفس بکشد. مجموعه سیلندرهای تنفسی مستقل، به دو صورت مدار باز و مدار بسته طراحی می شوند. مجموعه ‌های مدار بسته، برای زمانی طراحی شده‌ اند که طی آن نیاز به یک دستگاه تنفسی به مدت طولانی باشد. این نوع از انواع سیلندر تنفسی، هوای داخلی را با تصفیه آن به صورت حذف دی اکسید کربن و افزودن اکسیژن تازه به گردش در می آورند. اما یک سیلندر تنفسی مستقل از نوع مدار باز، از سیلندرهای هوای فشرده استفاده می کند و البته برای مدت زمان کوتاه تری اکسیژن را فراهم کند.

سیلندر تنفسی مستقل

سیلندر تنفسی مستقل

 

 

کاربرد انواع سیلندر تنفسی مستقل

یک مجموعه سیلندر تنفسی مستقل از 3 جزء اصلی تشکیل شده است: یک سیلندر هوای فشرده، یک صفحه پشتی برای نگه داشتن سیلندر با یک تنظیم کننده فشار و یک ماسک صورت. این قطعات با هم کار می کنند تا یک دستگاه تنفسی فراگیر را ارائه دهند که می تواند ایمنی کارگران را در یک محیط خطرناک برای مدت زمان معینی تضمین کند. این بخش از انواع سیلندر تنفسی کوتاه مدت، جریان ثابتی از اکسیژن را معمولاً برای مدت بین 10 تا 30 دقیقه به داخل هود یا ماسک صورت ایجاد می کند. جریان هوا معمولاً به محض اینکه کاربر دستگاه را از نگهدارنده آن خارج می کند فعال می شود و تحت تأثیر مصرف اکسیژن شخصی کاربر قرار نمی گیرد. با این حال، این دستگاه ‌ها نیز اغلب می ‌توانند بزرگ و حجیم باشند که ممکن است کاربر را در محیط محدود، تحت تأثیر شرایط دست و پاگیر قرار دهد.

 

سیستم های تنفسی Airline مستقیم طولانی مدت

دستگاه تنفسی Airline با کارایی طولانی مدت در میان انواع سیلندر تنفسی، جهت استفاده در برنامه هایی طراحی شده است که در آنها به مدت طولانی هوای تنفسی ایمن نیاز است. این مجموعه ‌های تنفسی دیگر برای کاربران دست و پاگیر نیستند، زیرا نیازی به حمل ندارند و به راحتی در کنار کارگر حمل می‌ شوند. مجموعه Airline از یک منبع سیلندر فشار بالا یا کمپرسور فشار متوسط ​​دستگاه تنفس استفاده می کند که یک شلنگ تا 100 متر را تغذیه می کند که معمولاً به یک ماسک تمام صورت متصل است و به کاربر امکان می دهد تقریباً آزادانه حرکت کند.

استفاده کارگران از مجموعه تنفسی Airline در فضاهای محدود به دلیل اندازه جمع و جورشان که مانع فعالیت کارگران نمی شود، انتخاب مناسبی است. با این حال، مجموعه های Airline باید توسط یک منبع هوای ثانویه پشتیبانی شوند تا در صورت خرابی منبع اولی در دسترس قرار گیرند.

سیلندر تنفسی Airline

سیلندر تنفسی Airline

 

 

آموزش کارگران

این مهم است که همه کارگران به طور کامل آموزش دیده باشند تا بتوانند از انواع سیلندر تنفسی در مواقع اضطراری استفاده کنند. بنابراین نیاز است که کارفرمایان برای آموزش کارگران خود دوره های آموزشی BA را در برنامه خود در نظر داشته باشند. برای تهیه سیلندرهای تنفسی، به دسته دستگاه های تنفسی ما بروید، در آنجا می توانید طیف گسترده ای از دستگاه های محافظ تنفسی ما را ببیند.

کاربران در حال انجام عملیات به همراه سیلندر تنفسی

کاربران در حال انجام عملیات به همراه سیلندر تنفسی

 

 

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست