makhazen

ساختار یک سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر

دستگاه تنفس مستقل که به عنوان سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر نیز شناخته می شود، وسیله ‌ای است که از آن برای تأمین هوای قابل تنفس در فضایی آلوده استفاده می‌ شود. این سیلندرها که معمولاً در آتش نشانی و فضای صنعتی استفاده می شوند، به منبع گاز تنفسی از راه دور (به عنوان مثال از طریق یک شیلنگ بلند) وابسته نیستند. یک سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر معمولاً از سه جزء اصلی تشکیل شده است: یک مخزن فشار بالا (به عنوان مثال، 2216 تا 5500 psi و15280 تا 37920 کیلو پاسکال، حدود 150 تا 374 اتمسفر)، یک تنظیم کننده فشار و یک اتصال استنشاقی دهنی، ماسک دهان یا ماسک صورت که به یکدیگر متصل شده و بر روی یک قاب حمل سوار می شوند

سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر

سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر

 

انواع سیستم حفاظت تنفسی تک نفره

یک سیستم حفاظت تنفسی تک نفره ممکن است به یکی از دو دسته مدار باز یا مدار بسته تقسیم شود.

1- مدار بسته

یک سیستم تنفسی مدار بسته، سیستم حفاظت تنفسی تک نفره سیلندرها محسوب نمی شوند و در واقع به عنوان یک جریان تنفسی مجدد عمل می کند، بدین ترتیب با فیلتر کردن و چرخش مجدد گاز بازدمی، هوای تنفسی را تامین می کند. اما هنگامی که به یک منبع گاز تنفسی طولانی ‌تر مانند حضور در عملیات های نجات در معدن و تونل‌ های طولانی و عبور از گذرگاه‌ های بسیار باریک نیاز است، از یک سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر مدار باز استفاده می‌شود. قبل از توسعه سیلندرهای تنفسی مدار باز، بیشتر ست های تنفسی صنعتی از نوع تنفس مجدد بودند.

سیستم حفاظت تنفسی تک نفره مدار بسته

سیستم حفاظت تنفسی تک نفره مدار بسته

 

– مدار باز

دستگاه های تنفس صنعتی مدار باز به جای اکسیژن خالص با هوای فیلتر شده و فشرده پر می شوند. سیستم های مدار باز معمولی دارای دو تنظیم کننده هستند. مرحله اول برای کاهش فشار هوا در مسیر حمل آن به ماسک و مرحله دوم تنظیم کننده جهت کاهش فشار بیشتر برای رسیدن به سطحی بالاتر از فشار اتمسفر استاندارد. هوا موجود در سیستم‌های حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندرهای مختلف مدار باز از طریق یک دریچه تقاضا که فقط در هنگام استنشاق فعال می شود، یا یک شیر فشار مثبت پیوسته که جریان هوای ثابتی را برای ماسک فراهم می کند به ماسک وارد می شود.

اجزای ساختاری سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با سیلندر

یک سیستم حفاظت تنفسی تک نفره با  انواع سیلندرها ، دارای یک ماسک تمام صورت، رگولاتور، سیلندر هوا، فشار سنج سیلندر، فشارسنج از راه دور و یک حامل با بندهای شانه ای قابل تنظیم و کمربند کمری است که امکان پوشیدن آن را فراهم می کند. مخزن سیلندر هوا معمولا در یکی از سه اندازه استاندارد 4 لیتر، 6 لیتر، یا 6.8 لیتر موجود است. برای مثال یک سیلندر 6 لیتری به مدت 35 دقیقه دوام می آورد. البته این یک معیار نسبی است و میزان دوام هوای داخل سیلندر بسته به مقدار فعالیت فرد پوشنده تغییر می کند و ممکن است در فعالیت های بالا، زمان دوام سیلندر 25٪ تا 50٪ کاهش یابد.

 

 

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست