nokat

راهنمای انتخاب ماسک در ایام بعد از واکسیناسیون کرونا

نحوه انتخاب ماسک مناسب همچنان نکته ای قابل توجه برای همگان در سراسر جهان است. این توصیه جدی سازمان های بهداشتی در سراسر دنیا است که همه افراد تا 2 سال یا بیشتر، تا زمانی که کل مردم جامعه به طور کامل واکسینه نشده اند باید از ماسک استفاده کنند. استفاده از ماسک در مناطقی که تعداد موارد COVID-19 زیاد است، برای محیط‌ های شلوغ در فضای باز و برای فعالیت ‌هایی که در تماس نزدیک با افرادی هستید که به طور کامل واکسینه نشده ‌اند، امری حیاتی است. همچنین افرادی که دارای بیماری هستند یا داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی آن ها را تضعیف می کند، ممکن است به طور کامل ایمن نباشند، حتی اگر واکسینه شده باشند. بنابراین این افراد باید تمام اقدامات احتیاطی توصیه شده برای افراد واکسینه نشده، از جمله استفاده از انتخاب ماسک مناسب را تا زمانی که سازمان های بهداشتی توصیه می کنند، در نظر بگیرند.

نحوه انتخاب ماسک مناسب

در هنگام تهیه ماسک، انتخاب های زیادی وجود دارد. در اینجا برخی از بایدها و نبایدها ذکر شده است.

ماسک هایی را انتخاب کنید که:

_ ماسک هایی را انتخاب کنید که دارای 2 یا چند لایه پارچه قابل شستشو و تنفس باشند.

_ در هنگام انتخاب ماسک، ماسک هایی را انتخاب کنید که به طور کامل بینی و دهان شما را بپوشاند.

_ ماسک هایی را انتخاب کنید که به خوبی در کناره های صورت شما قرار بگیرند و شکافی نداشته باشند.

_ یک گیره بینی برای چفت شدن ماسک بر روی بینی و جلوگیری از نشت هوا از بالای ماسک داشته باشد.

همچنین در انتخاب ماسک، ماسک هایی را انتخاب نکنید که:

_ از پارچه ای ساخته شده‌ اند که تنفس را سخت می‌ کند، مثلاً از جنس وینیل

_ دریچه های دم و بازدم یا فیلترهایی داشته باشد که به ذرات ویروس اجازه خروج دهد.

_ ماسک هایی را انتخاب نکنید که برای کارکنان مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شده است، از جمله ماسک های تنفسی N95 یا ماسک های جراحی (ماسک ‌های تنفسی N95 دارای برچسب «جراحی» هستند و باید برای پرسنل مراقبت ‌های بهداشتی در اولویت قرار گیرند).

بایدها و نبایدها در انتخاب ماسک

بایدها و نبایدها در انتخاب ماسک

 

نکات لازم در انتخاب ماسک کودکان

_ ابعاد ماسک، مهم ترین فاکتور در انتخاب ماسک برای کودکان است. ماسکی را پیدا کنید که برای کودکان ساخته شده باشد تا از تناسب مناسب آن اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید که ماسک به خوبی روی بینی و دهان و زیر چانه قرار می گیرد و هیچ شکافی در طرفین آن وجود نداشته باشد.

_ برای کودکان زیر 2 سال ماسک نزنید.

نکات قابل توجه در انتخاب ماسک کودکان

نکات قابل توجه در انتخاب ماسک کودکان

 

در هوای سرد

در صورت استفاده از روسری، ماسک اسکی یا کلاه، آن ها را روی ماسک خود قرار دهید.

نکته: روسری، ماسک اسکی و کلاه جایگزین ماسک نیستند.

 

افرادی که ریش دارند

داشتن موی صورت انبوه می تواند انتخاب ماسک را سخت کند. توجه داشته باشید که ماسک هایی مناسب هستند که بهترین پوشانندگی را داشته باشند. برای افرادی که ریش‌ هایشان را کوتاه نکرده ‌اند، ممکن است ماسک ‌ها به ‌طور معلق در اطراف ریش قرار بگیرند. با این حال، افرادی که ریش دارند همچنان باید از ماسک استفاده کنند. در حال حاضر، ماسک‌ های طراحی ‌شده برای افراد دارای ریش در حال ارزیابی هستند و زمانی که در دسترس عموم قرار گیرد، نتایج آن ارائه خواهد شد. نکات مورد توجه در انتخاب ماسک برای افراد ریش دار عبارتند از:

_ برای داشتن تناسب بهتر، افراد دارای ریش بهتر است ریش خود را بتراشند یا آن را به صورت کوتاه نگه دارند.

_ یک ماسک یکبار مصرف را زیر یک ماسک پارچه ای که چندین لایه پارچه دارد، بپوشید. ماسک دوم باید لبه های ماسک داخلی را به صورت و ریش فشار دهد.

نحوه ماسک زدن افرادی که ریش دارند

نحوه ماسک زدن افرادی که ریش دارند

 

افراد دارای معلولیت

برای گروه‌ های خاصی از افراد ممکن است استفاده از ماسک دشوار باشد، از جمله برخی از کودکان ۲ سال به بالا و افراد در هر سنی با ناتوانی ‌های خاص. انتخاب ماسک مناسب ممکن است برای برخی از افراد دارای معلولیت خاص، چالش برانگیز باشد. چالش ‌ها ممکن است به دلیل حساس بودن به مواد روی صورت، مشکل در درک اینکه چرا باید از ماسک استفاده کنند (مانند افراد دارای ناتوانی ذهنی) یا مشکلاتی که در کنترل رفتار آن ها ایجاد می شود، باشد. بنابراین، هنگام انتخاب ماسک برای کودکان و افراد دارای معلولیت خاص، توانایی آن ها را ارزیابی کنید.

_ از لمس مکرر ماسک و صورت آن ها خودداری کنید.

_ مکیدن، ترشح آب دهان یا بزاق اضافی روی ماسک را به حداقل برسانید.

_ اگر از کودکان و افراد دارای معلولیت خاص مراقبت می کنید، ممکن است برای زدن ماسک آن ها به کمک نیاز داشته باشید، بنابراین از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای پوشیدن ماسک کمک بخواهید و راه های جایگزین برای کاهش خطر انتقال را جویا شوید.

_ از اندازه و تناسب مناسب ماسک اطمینان حاصل کنید.

_ زمانی که ممکن است به خواب بروند (مانند صندلی ماشین یا کالسکه) و در شرایطی که نظارت مستمر امکان پذیر نیست، ماسک آن ها را بردارید.

ماسک زدن در افراد معلول

ماسک زدن در افراد معلول

 

نحوه پوشیدن ماسک

بعد از انتخاب ماسک مناسب، دانستن نحوه استفاده از ماسک برای محافظت بهتر لازم و ضروری است.

_ قبل از گذاشتن ماسک حتما دست های خود را بشویید یا از مواد ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

_ هنگام استفاده از ماسک، آن را لمس نکنید. اگر مجبور هستید اغلب ماسک خود را لمس یا تنظیم کنید، پس طبیعتا این ماسک برای شما مناسب نیست و ممکن است لازم باشد ماسک دیگری پیدا کنید.

نحوه تمیز کردن ماسک

در هنگام انتخاب ماسک به قابلیت شستشوی ماسک نیز توجه داشته باشید. ماسک های قابل شستشو باید به محض کثیف شدن یا حداقل یک بار در روز شسته شوند. اگر ماسک یکبار مصرف دارید، پس از یک بار استفاده آن را دور بیندازید. همیشه و پس از دست زدن به ماسک استفاده شده، دست های خود را بشویید. برای شستشو ماسک با استفاده از ماشین لباسشویی، ماسک را به لباس های معمولی خود اضافه کنید. از مواد شوینده معمولی و تنظیمات مناسب مطابق با برچسب پارچه استفاده کنید. ماسک خود را زیر نور مستقیم خورشید آویزان کنید تا کاملا خشک شود. اگر نمی توانید آن را زیر نور مستقیم خورشید آویزان کنید، آن را آویزان کنید یا صاف کنید و بگذارید کاملا خشک شود.

 

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست