amalkard

هواکش ضد انفجار یک نوآوری ایمن در صنعت تهویه مطبوع

در برخی فعالیت ها همچون حفاری در محیط های نفتی و گازی، معدن کاری و همچنین برخی صنایع تولیدی که احتمال ایجاد جرقه و انفجار در محیط آن وجود دارد، استفاده از هواکش ضد انفجار امری ضروری و مهم است، چرا که در چنین شرایطی بروز یک مشکل یا اختلال در سیستم تهویه، احتمال بروز خطرات جبران ناپذیر بزرگ تر را افزایش می دهد. برای این فعالیت ها، به کار بردن سیستم های تهویه ضد انفجار به عنوان یک راه حل ایده آل، بهترین گزینه است. این سیستم ها در طیف وسیعی از صنایع از جمله صنایع هوافضا، صنایع نظامی، صنایع نفت و گاز و تولید دارو کاربرد دارند.

هواکش ضد احتراق

هواکش ضد احتراق

 

سیستم های HVAC ضد انفجار چیست؟

در تعریفی که توسط انجمن حفاظت از آتش (NFPA) در سال 1897 ارائه شد، آمده است برای اینکه بتوان عنوان ضد انفجار را به تجهیزات اطلاق نمود، باید این تجهیزات بتوانند هرگونه انفجاری را که در محفظه آن ‌ها روی می دهد، مهار و از ایجاد انفجار بزرگ‌تر جلوگیری کنند. در حقیقت این امر با کنترل شرایط دمایی محیط عملیاتی محقق می شود که طی آن، احتمال احتراق یا انفجار به حداقل می رسد. هواکش ضد انفجار نیز در عملکرد خود از این قاعده پیروی می نماید.

چرا صنایع از سیستم های هواکش ضد انفجار استفاده می کنند؟

متخصصان صنعت از سیستم هواکش های ضد انفجار برای بهبود شرایط ایمنی در محیط ‌های محل کار که به طور مرتب در معرض ترکیبات قابل اشتعال مانند گرد و غبار، گاز یا بخارات، براده ‌های فلزی و سایر ذرات معلق در هوا هستند، استفاده می‌کنند. با نصب سیستم‌ های هواکش ضد انفجار، خطر اشتعال ترکیبات و گسترش آتش از طریق تأسیسات کاهش می یابد. این سیستم‌ ها با تحمل وجود مواد فرار، امکان کنترل دما و رطوبت را فراهم می‌ کنند و بدین ترتیب خطر انفجار را کاهش می دهند.

استفادهگسترده از هواکش های ضد احتراق در صنایع

استفادهگسترده از هواکش های ضد احتراق در صنایع

 

کاربردهای صنعتی هواکش ضد انفجار

سیستم های هواکش ضد انفجار به طور گسترده در صنایع زیر کاربرد دارند:

_ در صنایع هوافضا و نظامی و دفاعی برای پرتاب های بالستیک و وسایل نقلیه

_ در صنایع نفت و گاز و معدن برای عملیات استخراج، فرآوری و پالایش

_ در صنعت آسیاب برای عملیات فرآوری خمیر و غلات

_ در صنایع دارویی و پزشکی برای عملیات تولید محصول

همه صنایع فوق، به طور منظم فعالیت ‌هایی را در محیط ‌هایی با حضور مواد قابل اشتعال انجام می‌ دهند که طی آن، هر جرقه تولید شده توسط تجهیزات می تواند منجر به فاجعه شود. مهم است که تمام ابزارها، دستگاه ها و سیستم ها از جمله سیستم های هواکش، برای کاهش خطر اشتعال و انفجار طراحی و ساخته شده باشند.

نحوه عملکرد سیستم های هواکش ضد انفجار

سیستم های هواکش ضد انفجار با کنترل دما از 18- درجه سانتیگراد تا 38 درجه سانتیگراد و با کنترل رطوبت و نقطه شبنم از 0.1% RH تا 95% RH با تلرانس کنترل تا 0.5% +/-، حاشیه امن کنترل بروز انفجار را فراهم می آورند. سیستم‌ های تهویه مطبوع ضد انفجار را می‌ توان به گونه‌ ای طراحی کرد که دما را تا 0.02 ± درجه سانتی‌گراد و رطوبت RH را از سطوح رطوبت بسیار کم تا RH 95 درصد تنظیم کند.

 

محصولات مرتبط:

کلاه ایمنی کار در ارتفاع مدل – Evo-Lite ساخت انگلستان

کلاه ایمنی A.B.S مریس توکن با بند و یراق ابریشمی و عرق گیر

مقالات مرتبط:

کلاه ایمنی آتش نشانی و ویژگی های انواع آن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست