کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی آتش نشانی و ویژگی های انواع آن

ویژگی های یک کلاه ایمنی آتش نشانی خوب

شاید در میان آتش نشانان هیچ موضوعی پرشورتر از این نباشد که بهترین کلاه ایمنی برای اطفاء حریق چیست؟ یا به عبارت دیگر، کلاه ایمنی آتش نشانان واقعی کدام است؟ و اینکه اصلاً چه کسی اولین کلاه ایمنی آتش نشانی را ساخت؟

در سال های 1821 بود که چمدان سازی به نام گراتاکاپ، عزم خود را جزم کرد و چرمی ویژه تهیه کرد تا بتواند برای سفر در اقیانوس و در برابر رطوبت مقاومت خوبی داشته باشد. گراتاکاپ همچنین یک آتش نشان داوطلب در شهر نیویورک نیز بود که فهمید چرم در برابر آتش مقاومت خوبی دارد. بنابراین، او به فکر ساخت یک کلاه ایمنی چرمی افتاد و این چنین اولین کلاه ایمنی آتش نشانی ساخته شد. این نوع کلاه ایمنی تا به امروز آزمون های بسیاری را در طراحی و ساخت خود تجربه کرده و امروزه به انواع مختلفی از کلاه های ایمنی چرمی، کامپوزیتی و ترموپلاستیکی درآمده است.

کلاه ایمنی آتش نشانی

انواع کلاه ایمنی آتش نشانی

 

انواع کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی آتش نشانی از مواد چرمی، ترموپلاستیک یا کامپوزیت ساخته شده اند. چنین کلاه های ایمنی برای حفظ ظاهر مدرن خود در مقایسه با کلاه ایمنی سنتی آمریکایی، براق و با وزن سبک تر طراحی شده اند. این کلاه ها امکان نصب یک محافظ صورت در قسمت جلو را نیز دارند که به افزایش ایمنی بیشتر کمک می کند. کلاه ایمنی جدید تر با لبه های کوچکتر و گرد، بسیار سبک تر از کلاه ایمنی چرمی و کامپوزیت سنتی است.

با این حال، طرح هایی که از مدل اصلی کلاه ایمنی آمریکایی به سبک نیویورکی الگو برداری می کنند، به دلیل کارایی مداوم و ترجیح عمومی برای داشتن ظاهر سنتی، همچنان پا برجا هستند و همچنان در انواع چرمی و کامپوزیتی محبوبیت زیادی دارند. امروزه برخی تولیدکنندگان به ساخت هر دو سبک ادامه می دهند. اکثر کشورهای خارج از قاره آمریکا، به ویژه اروپا، از کلاه ایمنی آتش نشانی در سبک متفاوتی استفاده می کنند که قسمت اعظم سر، از جمله گوش ها را می پوشاند و گاهی اوقات از محافظ پشت نیز برخوردار است. این استایل اغلب به عنوان کلاه ایمنی به سبک “یورو” شناخته می شود و بیشتر آن ها دارای محافظ کامل صورت، محافظ چشم و چراغ هستند.

کلاه ایمنی آتش نشانی

انتخاب یک کلاه ایمنی آتش نشانی خوب

انتخاب یک کلاه آتش نشانی خوب

هنگام انتخاب کلاه ایمنی آتش نشانی، چند ویژگی مهم را باید در نظر بگیرید: وزن، جنس مواد، طراحی و تعادل که هر یک از این ویژگی ها در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

وزن

کلاه آتش نشانی شما باید راحتی مطلوب را برای شما فراهم کند. طراحی اختصاصی، یک عنصر کلیدی در حس سبکی در کلاه ایمنی است. در نظر گرفتن یک کلاه ایمنی سبک و با دوام که تعادل مطلوبی را ارائه می دهد، سطح راحتی کلاه ایمنی را برای آتش نشانان افزایش می دهد. وزن به تنهایی بین انواع تولیدات برندهای مختلف کلاه ایمنی آتش نشانی تفاوت چندانی ندارد. در حقیقت، اغلب تفاوت وزن، تنها یک تا دو اونس است و این طراحی و مهندسی کلاه ایمنی است که نقش کلیدی را برای ایجاد راحتی کامل ایفا می کند.

کلاه ایمنی آتش نشانی

وزن مناسب عنصر مهم در انتخاب کلاه ایمنی آتش نشانی

جنس مواد

کلاه ایمنی از مواد ترموپلاستیک یا فایبرگلاس ساخته شده است که مشخص شده هر دو از آتش نشانان در شرایط گرمای شدید به خوبی محافظت می کنند.

مواد فایبر گلاس

کلاه های فایبر گلاس از مخلوطی از رزین های ترموست و الیاف شیشه تشکیل شده است. رزین ترموست، چسبی است که برای نگه داشتن الیاف شیشه در یک پوسته کامپوزیتی کلاه ایمنی آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد. رزین های ترموست از خانواده پلاستیک هایی هستند که ذوب نمی شوند، اما در دمای بالا از نظر شیمیایی تجزیه می شوند. رزین های ترموست به تنهایی قدرت نسبتاً کمی دارند. در واقع، استحکام یک ماده کامپوزیت ترموست، در درجه اول از الیاف شیشه و سایر موادی که توسط رزین به هم چسبیده اند، ناشی می شود. چالش موجود در طراحی یک ماده فایبرگلاس موثر، تهیه ترکیب مناسب رزین ترموست خوب و محتوای بالای شیشه است. الیاف شیشه سنگین تر از رزین است، بنابراین ترکیب مناسب بهترین پتانسیل را برای پوسته کلاه سبک تر ایجاد می کند. اکثر کلاه های آتش نشانی امروزی، تقریباً 50 درصد شیشه دارند.

کلاه ایمنی آتش نشانی فایبر گلاس به طور طبیعی بهترین مقاومت را در برابر مواد شیمیایی نشان می دهند. کلاه های فایبر گلاس امروزی نیز در محیط هایی با حرارت بالا به خوبی عمل می کنند. با این حال، با گذشت زمان و قرار گرفتن مکرر در معرض دمای شدید، رزین حرارتی که الیاف شیشه را در کلاه های فایبرگلاس در کنار هم نگه می دارد، با هر بار قرار گرفتن در برابر حرارت در معرض تخریب قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض حرارت زیاد می تواند تخریب کلاه های فایبرگلاس را تسریع کند.

 

کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی فایبر گلاس

مواد ترموپلاستیک

مواد ترموپلاستیک موجود در کلاه ایمنی آتش نشانی سطحی با کیفیت بالا را به نمایش می گذارند و اثبات شده است که در برابر ضربه مقاوم هستند. گرچه ترموپلاستیک های پیشرفته امروزی می توانند در دمای بیش از 500 درجه فارنهایت(260 درجه سانتیگراد) مقاومت کنند، اما ترموپلاستیک ها می توانند به برخی از حلال های شیمیایی حساس باشند. از آنجا که کلاه ایمنی ترموپلاستیک با فرآیند ذوب و خنک سازی مجدد ساخته می شود، طوری طراحی شده است که نوع گرمایش مجدد را که هنگام اطفاء حریق رخ می دهد بپذیرد.

طراحی

امروزه مدل های مختلف کلاه ایمنی در بازار وجود دارد، اما سه طرح خاص در بین آتش نشانان محبوب ترین است: کلاه ایمنی سنتی آمریکایی، کلاه ایمنی ساده و معاصر و کلاه ایمنی به سبک جت.

کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی ترموپلاستیک

کلاه ایمنی سنتی

 کلاه ایمنی آتش نشانی سنتی که اولین بار صدها سال پیش مورد استقبال قرار گرفت، با لبه های بیرون زده از کلاه طراحی شده که با اتصال هشت قسمت مثلثی ایجاد شده است. لبه های بلندی که در پشت کلاه ایمنی طراحی شده است باعث می شود آب از پشت سر به پایین چکه کند و اغلب تزئین شده با یک آرم سفارشی در جلو است که برای شناسایی آتش نشان بودن اشخاص به کار می رود.

کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی سبک سنتی

کلاه ایمنی معاصر

کلاه ایمنی معاصر اغلب دارای مشخصات ساده تر و وزن سبک تری نسبت به مدل های سنتی است و طراحی ساده تری را ارائه می دهد. این کلاه ایمنی آتش نشانی می تواند از صورت، چشم ها و گردن محافظت کند.

کلاه ایمنی جت

کلاه ایمنی به سبک جت در صحنه بین المللی محبوبیت بیشتری پیدا می کند. این مدل بیشتر شبیه یک کلاه ایمنی موتورسیکلت است، بدون هیچ لبه ای در اطراف سر استفاده می شود و امکان ادغام بیشتر کلاه با محافظ چشم، وسایل ارتباطی و دستگاه تنفس را فراهم می کند.

کلاه ایمنی آتش نشانی

کلاه ایمنی آتش نشانی طراحی جت

تعادل

یک کلاه ایمنی آتش نشانی که با تعادل عالی طراحی شده است، احساس سنگینی را که بسیاری از آتش نشانان هنگام استفاده از کلاه ایمنی خود از آن شکایت می کنند، کاهش می دهد. برخی از تولیدکنندگان کلاه ایمنی با نصب نام تجاری خود به آتش نشانان اجازه می دهند کلاه ایمنی را تنظیم کنند تا بالاتر، پایین تر یا جایی در وسط بر روی سرشان قرار گیرد.

 

کلام اخر

در این مقاله به بررسی انواع مدل های کلاه ایمنی آتش نشانی پرداختیم، بهتر است با در نظر گرفتن ویژگی های شخصی و اینکه چگونه راحتی ای را ترجیح می دهید، دست به انتخاب این کلاه برای شغل خود بزنید. چرا که این کلاه از ملزومات مهم هر آتش نشان است که باید با اطلاعات کافی این انتخاب صورت گیرد.

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست