13

سرپوش ایمنی یک‌بارمصرف به همراه معرفی ویژگی ها و کاربردهای اساسی آن

هود محافظ یا سرپوش ایمنی، یک وسیله محافظت شخصی (PPE) است که معمولاً سر را به‌طور کامل پوشش می‌دهد. برخی از انواع آن می‌توانند صورت و گردن را نیز بپوشاند و دارای فلنج داخلی برای پوشاندن شانه‌ها و روکشی برای محافظت بیشتر از صورت است. سرپوش‌های محافظ امکان ایمنی کامل در برابر مواد خطرناک، پاشش مواد شیمیایی، روغن، مایعات، مواد عفونی، گردوغبار و … را برای کارگران ایجاد می‌کنند.

سرپوش محافظ می‌تواند مهم‌ترین ابزار ایمنی برای محیط‌های پزشکی یا آزمایشگاهی، پالایشگاه‌های نفتی و گازی، اپراتورهای تجهیزات باشد و همچنین می‌تواند در صنایع مختلف مانند تولیدات عمومی، حمل‌ونقل، مراقبت‌های بهداشتی، دارویی، لوازم‌خانگی، DIY و … مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی‌های سرپوش ایمنی

ویژگی‌های سرپوش ایمنی

بسیاری از اجزای سرپوش ایمنی با دوام و با قابلیت استفاده مجدد هستند و دارای برخی از ویژگی‌های مواد ضد استاتیک می‌باشند. از ویژگی‌ها و مزایای معمول این سرپوش‌های ایمنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ مهروموم کامل درزهای داخلی

_ تولید شده در انواع یک‌بارمصرف و چند بار مصرف

_ دارای فلنج گردنی توکار

_ ضد الکتریسیته ساکن

_ در اندازه‌های مختلف و تک سایز

_ با بخش‌های مختلف مقاوم

_ با کاربردهای مختلف

_ روکش داخلی ساخته شده  از PET

_ مطابقت با مقررات PPE در محل کار

_ ضد آلرژی، بخار گرفتگی و انعکاس اشعه‌ی مضر

سرپوش ایمنی ساخته شده از مواد مختلف جهت ایمنی در برابر مواد شیمیایی، حرارت و آتش، مواد عفونی و سمی به کار می‌رود

مواد و موارد استفاده از سرپوش ایمنی چند بار مصرف

سرپوش ایمنی جهت محافظت از سر، صورت، گردن و حتی شانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد به‌کاررفته در سرپوش‌های ایمنی مختلف عبارت‌اند: پلی‌اتیلن، پلی اورتان، پلی‌پروپیلن و نایلون که هرکدام در کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از سرپوش‌های ایمنی با پوشش دهی کاملاً بسته برای  استفاده در محیط‌های آلوده با وزنی متعادل طراحی شده‌اند که با بهره‌گیری از فناوری نانو، دارای یک پنجره شفاف مقاوم در برابر بخار و اشعه ماورای بنفش برای بهبود دید هستند.

پنجره طوری طراحی شده که به‌راحتی و بدون ابزار تعویض می‌شود. در قسمت جلو پنجره دریچه‌های تهویه‌ای قرار داده شده که امکان عبور جریان هوای همرفت طبیعی از  داخل محافظ را فراهم می‌کند. این امکان سبب می‌شود از بخار گرفتی پنجره و تجمع CO2 جلوگیری شود. از این سرپوش‌های محافظ در موارد متعددی همچون جوشکاری، اطفای حریق و فعالیت‌های کشاورزی، آزمایشگاهی، داروسازی، کارخانه‌های تولیدات مواد شیمیایی و مایعات، تولید تجهیزات الکترونیکی، فراوری مواد غذایی، مواد معدنی و فلزات استفاده می‌شود. این سرپوش‌ها با قابلیت مقاومت در برابر حرارت، مواد مذاب و همچنین ایمنی در برابر گازها و بخارات شیمیایی و سمی محافظت لازم در محیط‌های پرخطر را ایجاد می‌کنند.

برخی از سرپوش‌های ایمنی با فضای بسته دارای پنجره دید و تهویه مناسب جهت جلوگیری از تجمع گاز دی‌اکسید کربن و بخارات می‌باشد

 

کاربرد سرپوش‌های یک‌بارمصرف

به‌طورمعمول از سرپوش ایمنی یک‌بارمصرف میکرو متخلخل با درزهای مهروموم شده برای محافظت در برابر آلودگی رادیواکتیو، خطرات بیولوژیکی و عوامل عفونی استفاده می‌شود. این پوشش‌های ایمنی که دارای قابلیت الاستیک و ضد آلرژی هستند در برابر مایعات غیر سمی مقاوم بوده و با پوشش کاملاً جذب در اطراف صورت محافظت کامل را ایجاد می‌کنند.

برخی سرپوش‌های ایمنی با قابلیت یک‌بارمصرف بودن مناسب استفاده در محیط‌های آلوده رادیواکتیوی و بیولوژیکی هستند

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست