11

لباس ایمنی متناسب کارگران به همراه معرفی مواد به کار رفته و نوع طراحی آن

لباس ایمنی به لباسی گفته می‌شود که به‌طور خاص برای محافظت از پرسنل در برابر خطرات ناشی از شرایط سخت محیطی یا کار خطرناک طراحی و ساخته شده باشد. برخی از لباس‌های ایمنی ممکن است برای محافظت از کارگران در برابر خطرات غیرمترقبه یا آلودگی طراحی شده باشد. پزشکان و دندان‌پزشکان برای محافظت از عوامل بیماری‌زا، از لباس‌های محافظ یک‌بارمصرف استفاده می‌کنند.

ورزشکاران از لباس محافظتی بیس بال، ماسک هاکی، جک استراپ و … بهره می‌برند. همچنین افرادی که در معرض آتش، گرما یا برودت شدید، آب‌وهوای سخت، مواد شیمیایی سمی، آلاینده‌ها، بار الکتریکی یا دید کم هستند باید با لباس مناسب مجهز شوند تا خطرات را به حداقل برسانند. همه این پوشش‌ها به‌عنوان لباس محافظ در موقعیت‌ها و مشاغل متعدد به کار می‌رود.

ویژگی لباس ‌های ایمنی

لباس ایمنی نوعی PPE (تجهیزات محافظت شخصی) است و وقتی به کار می‌رود که سایر اقدامات کنترلی نتوانند به میزان کافی تهدیدات سلامتی و ایمنی کارگر را از بین ببرند یا به حداقل برساند. لباس محافظ باید متناسب با ماهیت کار و خطرات مرتبط با آن باشد. همچنین لباس‌های ایمنی باید اندازه و سازگار با فیزیولوژی کارگران باشد، پوشیدن آن کاملاً راحت باشد و با سایر اقلام PPE سنخیت داشته باشد.

پوشش محافظ نباید وزن زیادی داشته باشد و مانع از حرکت شود. از طرفی لباس‌های محافظ نباید آن‌قدر گشاد باشد که به اشیا خارجی گیر کند و نباید آن‌قدر تنگ باشد که سبب آزار و محدودیت کارگران شود. سرآستین‌ها لغزنده نباشد و با حرکت دست کنار نرود و همچنین نباید بلندتر از قد کارگران باشد که کارگر مجبور به تا زدن آن شود.

لباس محافظ باید متناسب با وضعیت فصل در نظر گرفته شود و از تهویه مناسب برخوردار باشد. لباس‌های ایمنی باید متناسب با جنسیت کارگران طراحی شود و برای کارگران زن از ابعاد متناسب و ظریف‌تر استفاده شود. همچنین لباس‌های ایمنی باید به‌طور مناسب نگهداری و به‌موقع تعمیر و جایگزین شوند.

لباس ایمنی باید در ابعاد و سایز مناسب و سازگار با کارایی محیط مورد استفاده قرار گیرد

اطلاعات و آموزش کارگران

کارگران باید در مورد نحوه پوشیدن صحیح لباس ایمنی آموزش ببینند و اهداف و محدودیت لباس‌های محافظتی را بدانند و بدانند ایمنی از آنچه لباس برای محافظت از آن طراحی شده است به‌طور 100% نیست، بنابراین کارگران نباید خود را در معرض خطرات قرار دهند. همچنین کارگران باید بدانند چه زمان و مکانی ملزم به پوشیدن لباس محافظ هستند.

از طرفی، کارگران باید بدانند عمر مفید لباسشان چقدر است و چه زمانی نیاز به تعویض لباس دارند و باید نحوه دفع و رفع لباس محافظ آلوده به مواد شیمیایی یا بیولوژیکی را آموزش ببینند.

کارگران باید نحوه استفاده صحیح از لباس ایمنی را آموزش ببینند

طراحی لباس ایمنی

کارایی لباس ایمنی به نوع مواد و سبک طراحی آن بستگی دارد. طراحی لباس‌های ایمنی معمولاً برای هدف مشخصی صورت می‌گیرد و ممکن است برای کاربردهای خارج از توصیه سازنده لباس مناسب نباشد. ازآنجاکه طراحی مهم‌ترین ویژگی تعیین کننده در کاربرد لباس است، مواد و طرح‌های کلی وجود دارد که عملکردهای خاصی را به لباس محافظ می‌دهند.

 پوشش محافظ معمولاً آخرین خط دفاعی در برابر خطر محسوب می‌شود و اعمال سیاست‌های ایمنی بهترین وسیله برای محافظت از پرسنل در برابر آسیب است. در بسیاری از مناطق کارفرمایان ملزم به ارزیابی خطرات شغلی، تهیه PPE  (تجهیزات محافظت شخصی) و آموزش کارمندان هستند.

درواقع، لباس‌های ایمنی برای تمام افرادی که در معرض فرآیندهای نامطلوب صنعتی قرار دارند جز جدایی‌ناپذیر است. پارچه‌های پلی‌استر، پنبه، آکریلیک، یا فلوروپلیمر با برچسب‌های بازتابنده نور که به رنگ زرد یا نارنجی فلورسنت چسبانده می‌شوند در بسیاری از مواقع سبب می‌شوند چهره انسان راحت‌تر تشخیص داده شود.

لباس ایمنی در اشکال و جنس‌های مختلف جهت استفاده در محیط‌های مختلف کاری طراحی می‌شود

عملکرد لباس‌ های ایمنی متناسب یا مواد به کار رفته و نوع طراحی

در جدول زیر دسته‌بندی انواع لباس ایمنی با کاربردها و مواد مختلف، متناسب با خطرات موجود بیان شده است.

عملکردPPE مواد رایج مشخصات طراحی
بهبود دید پارچه‌های پلی‌استر، پنبه‌ای، آکریلیک یا فلوروپلیمر با برچسب‌های بازتابنده این موارد به رنگ زرد یا نارنجی فلورسنت هستند و در بسیاری از کاربردها به تشخیص چهره انسان کمک می‌کنند.
مقاوم در برابر مواد شیمیایی بوتیل، پنبه، پلی‌استر، نئوپرن، نیتریل، فلورلاستایمر، لاستیک، لاتکس، PVA ، PVC، وینیل و ویتون با سرآستین‌های کشی و طراحی سبک و منعطف
مقاوم در برابر آتش چرم، پنبه تصفیه شده، آرامید، الیاف کربن و فلورپلیمرها همراه با روکش‌های آهنی یا آلومینیومی این اقلام ضد آتش نیستند اما بازدارنده آتش هستند.
کنترل استاتیک نیتریل، نایلون، الیاف کربن و لاستیک، الیاف آکریلیک با یک پوشش پلی اورتان جلوگیری از تخلیه استاتیک به اجزای الکتریکی حساس
ضد آلودگی بافت متراکم، کنترل شده با ESD و ضد میکروب مانند نیتریل، نئوپرن، لاتکس، پلیمر و پلیمر نیتریل مصنوعی پوشش کامل ایجاد می‌کنند.
مقاوم در برابر سوراخ شدگی چرم، اسپندکس، نایلون، آرامید، فایبرگلاس، نیتریل و پلی کتون دارای اتصالات پلیمری، لاستیکی یا پی‌وی‌سی
مقاومت بالستیک آرامید، پلی‌اتیلن‌های ترموپلاستیک و الیاف چندلایه و پارچه‌های دارای درج صفحات فلزی یا سرامیکی معمولاً فقط در صنایع انتظامی و امنیتی به کار می‌رود.
مقاوم در برابر حرارت چرم، پنبه و جین تصفیه شده، الیاف کربن، آکریلیک، پلی‌استر، ساتین و پاراماید با روکش پشم گوسفند یا پلی‌استر در برابر حرارت مقاوم هستند، اما لزوماً ضد آتش نیستند.
مقاوم برودتی پوشش پوسته آلومینیوم، پارچه‌های نایلون تسلان، PTFE و سیلیکون جلوگیری از یخ‌زدگی در هنگام دست زدن به مایعات برودتی یا در معرض دمای برودتی، اما آن‌ها هرگز برای غوطه‌وری در مایع طراحی نشده‌اند.
محافظت از هوای سرد مخلوط پنبه، پلی کتون، پلی‌استر، پشم گوسفند، پشم و آکریلیک اغلب با یک پلیمر یا پوسته لاستیکی مخلوط می‌شوند. استفاده عمومی و PPE در هوای سرد
لباس بارانی لاستیک طبیعی، PVC، پلی اورتان، نایلون و پلی‌استر

 

لباس مناسب باران یا پوشش کامل برای مواردی که آب باران خطرآفرین و مختل‌کننده دستگاه‌های همراه است.
ضد آفتاب پلی‌استر، نایلون، پشم و ابریشم تابش اشعه ماورا بنفش را به‌خوبی منعکس می‌کند.

 

در درجه اول کلاه و پیراهن برای آب‌وهوای گرمسیری، رنگ پارچه تفاوت قابل‌توجهی در میزان نور منعکس شده ایجاد می‌کند.
محافظ جرقه مخلوط‌های ماداکریلیک و پنبه، الیاف کربن، پنبه‌های مقاوم در برابر شعله، پلی اورتان و پارامامیدها توسط استاندارد تائید می‌شود.
محافظ در برابر خطر زیستی الیاف لاتکس، نیتریل، لاستیک، وینیل، نئوپرن، پی‌وی‌سی، بوتیل، پنبه، پلی‌استر و آکریلیک پوشش PPE بسته به محیط متفاوت است، از اسکراب معاینه پزشکی گرفته تا لباس گرم، کنترل فشار و…
محافظت در برابر اشعه پنبه و الیاف مصنوعی، پیش‌بند پلاستیکی، پی‌وی‌سی، لاتکس، لاستیک، پارچه‌های غیر بافته شده با پلاستیک پوشیده شده، لباس‌های سربدار شدت تابش، میزان حفاظت موردنیاز را تعیین می‌کند. لباس‌های سرب‌دار برای قرار گرفتن در معرض تابش شدید مناسب هستند.
پشتیبانی ارگونومیک چرم، پلی‌استر، ژل و لاستیک پلیمر اقلام بر اساس کاهش فشار ناخوشایند روی آناتومی انسان متفاوت هستند. بالشتک‌های زانو، آرنج و مچ پا و همچنین تکیه‌گاه‌های پشت
جوشکاری پوشش چرمی  

 

یک لباس ایمنی مناسب، لباسی با ویژگی‌های محافظتی مختلف با استانداردهای تعیین‌ شده است

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست