12

چگونه از میان انواع مختلف ماسک ایمنی ، ماسک مناسب را انتخاب کنیم ؟

در کنار آنفولانزای اسپانیایی سال 1918، ویروس کرونا (COVID-19) یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های پزشکی در تمام تاریخ است. ویروسی که جز با مراقبت‌های تنفسی قابل‌کنترل نیست. در این شرایط استفاده از ماسک ایمنی بیش از زمان دیگر یک ضرورت حیاتی است. در طول بیماری همه‌گیر COVID-19، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) اکیداً توصیه کرده‌اند که افراد هنگام رفتن به مراکز عمومی همچون فروشگاه‌های مواد غذایی و یا محل کار از ماسک صورت، برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنند.

یک ماسک، شما را از ابتلا به ویروس به‌طور 100% ایمن نمی‌کند، اما به شما کمک می‌کند تا از ابتلای خود و گسترش ویروس به تعداد بیشتری از افراد جامعه تا حد زیادی جلوگیری کنید. این بسیار مهم است که بتوانیم به کمک یکدیگر کشور را به حالت عادی برگردانیم و یا نزدیک به حد نرمال کنیم.

ماسک ایمنی ضرورت جوامع امروز

انواع مختلف ماسک ایمنی کدم‌اند؟

CDC و WHO ماسک‌های بهداشتی و جراحی صورت را برای استفاده عمومی تأیید می‌کنند. این نوع ماسک‌ها به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا از شیوع بیماری شما جلوگیری کنند.

انواع مختلف ماسک ایمنی عبارت‌اند از:

_ ماسک پارچه‌ای

_ ماسک جراحی سه لایه

_ وسیله تنفسی n95

_ ماسک تنفسی فیلتر دار

_ ماسک تنفسی P100

_ دستگاه تنفسی مخزن دار

_ ماسک صورت سرا سری

_ محافظ صورت سرا سری

_ ماسک تنفسی KN95

ماسک ایمنی در انواع مختلف برای کاربردهای مختلف ساخته می‌شود

ماسک صورت پارچه‌ای

این یک نسخه استاندارد و در دسترس از ماسک صورت است. این ماسک مدلی است که برای استفاده عمومی در همه‌گیری ویروس COVID-19 توصیه می‌شود. می‌توانید هنگام رفتن به فروشگاه‌های مواد غذایی، پمپ‌بنزین یا هر مکان عمومی دیگر از این نوع ماسک صورت استفاده کنید.

ماسک پارچه‌ای در دسترس­ترین ماسک ایمنی

ماسک جراحی سه لایه

ماسک جراحی که مورد تأیید FDA است از سه لایه نازک و یک‌بارمصرف ساخته می‌شود که متخصصان پزشکی نیز در حال حاضر از این ماسک‌ها برای پوشش بینی و دهان خود در اتاق عمل استفاده می‌کنند. همچنین این نوع ماسک‌ها در بیمارستان‌ها توسط پرستاران و مراقبان بخش تنفسی استفاده می‌شود. این نوع ماسک ایمنی با توجه به قیمت مناسب و در دسترس بودنش، برای محافظت عمومی جامعه در شرایط همه‌گیری بسیار مناسب است.

ماسک ایمنی سه لایه مناسب‌ترین ماسک برای محافظت عمومی 

وسیله تنفسی n95

دستگاه تنفسی N65 پوششی نیست که بتوان آن را در دسترس عموم مشاهده کرد. این نوع ماسک صورت برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و پزشکان و پرستاران خط مقدم بیمارستان‌ها بسیار مهم است. اگر مستقیماً با بیماران سروکار ندارید، لطفاً از این نوع ماسک استفاده نکنید. در حال حاضر با کمبود این ماسک‌ها مواجه هستیم پس باید در اختیار کسانی باشد که واقعاً به آن احتیاج دارند.

ماسک N65 ماسک ایمنی مناسب موردنیاز برای کادر درمان

ماسک تنفسی فیلتر دار

مانند ماسک‌های جراحی، فیلتر این نوع ماسک ایمنی نیز یک‌بارمصرف است. این محصول معمولاً برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های منتقل شده در هوا چندان مناسب نیست، بلکه بیشترین کاربرد آن کاهش تأثیرات قرار گرفتن در معرض ذرات ناشی از گردوغبار، براده چوب، مو و پشم حیوانات و گرده‌های گیاهی است. ممکن است کسانی که آلرژی دارند از این نوع ماسک صورت در طی همه‌گیری استفاده کنند.

ماسک ایمنی فیلتر دار مناسب محافظت از ذرات معلق بزرگ در هوا

ماسک تنفسی P100

ماسک تنفسی P100 معمولاً با مراقبت‌های بهداشتی ارتباط ندارد. در عوض توسط نقاشان، کارگران کارگاه‌های چوب‌بری و کسانی که ممکن است با مواد سربی، آزبست یا مواد شیمیایی در تماس باشد استفاده می‌شود. برای جلوگیری از شیوع COVID-19 نباید از این نوع ماسک استفاده کنید.

ماسک ایمنی P100 مناسب محیط‌های آلوده به گازهای تنفسی

دستگاه تنفسی مخزن دار

آتش‌نشانان معمولاً از این نوع ماسک صورت استفاده می‌کنند تا بتوانند در شرایط خطرناک هوای تمیز را تنفس کنند. در هنگام گسترش COVID-19 نیازی به پوشیدن این نوع ماسک صورت نیست. چنانچه یکی از این ماسک‌ها را خریداری کنید، درواقع آن را از یک آتش‌نشان یا امدادگر که ممکن است واقعاً به آن نیاز داشته باشد، می‌گیرید.

ماسک ایمنی مخزن دار مناسب استفاده توسط آتش‌نشان‌ها 

ماسک تنفسی سرا سری

آیا برای تنفس با پارچه یا ماسک جراحی مشکل دارید؟ یک ماسک صورت سرا سری صورت که معمولاً برای پروژه‌های بهسازی منزل استفاده می‌شود، می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اما این نوع ماسک ایمنی باید مخصوص کسانی باشد که از قبل دچار مشکلات تنفسی هستند.

ماسک ایمنی سرا سری مناسب افرادی که مشکلات تنفسی دارند 

محافظ صورت سرا سری

این پوشش، نسخه ساده و پلاستیکی شفاف همان نقاب‌هایی است که توسط جوشکارها استفاده می‌شود. تمام‌صورت را از پیشانی تا چانه می‌پوشاند و با یک هدبند بالشتی در جای خود ثابت می‌شود. استفاده از محافظ صورت برای تمام طول روز چندان ایده آل نیست زیرا تنفس با گذشت زمان دشوار می‌شود.

شرایط همه‌گیری کرونا

دستگاه تنفسی KN95

ماسک‌های KN95 بسیار شبیه ماسک‌های N95 هستند. هر دو حدود 95٪ از ذرات ریز موجود در هوا را جذب می‌کنند. بزرگ‌ترین تفاوت این است که ماسک‌های N95 بیشتر قادر به جذب ذرات بزرگ‌تر است.

 KN95

چه نوع ماسکی برای COVID-19 مناسب‌تر است؟

اتفاق‌نظر کلی در جامعه پزشکی این است که ماسک‌های پنبه‌ای صورت بهترین گزینه برای جلوگیری از شیوع COVID-19 است. زیرا پنبه درصد بیشتری از ذرات را از سایر مواد فیلتر می‌کند. به‌علاوه، الیاف پنبه نرم، خنک و قابل‌تنفس است و احساس راحت‌تری ایجاد می‌کند.

ماسک تنفسی پنبه‌ای

CDC دستورالعمل‌های زیر را برای استفاده از ماسک ایمنی پنبه‌ای صورت ارائه می‌دهد:

_ کاملاً راحت باشد و بر روی صورت قرار گیرد

_ دارای بندهای حلقه‌های گوش باشد

_ چندین لایه پارچه باشد

_ تنفس بدون محدودیت را امکان‌پذیر کند

_ قابل شستشو و خشک شدن بدون آسیب و تغییر شکل باشد

تمیز کردن ماسک‌های پنبه‌ای آسان و پوشیدن آن راحت است و درعین‌حال بیشترین محافظت را دارد. اگر این نوع ماسک را انتخاب کنید، دیگر از هیچ‌یک از متخصصان پزشکی، تیم‌های امداد و نجات یا افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند، امکانات ضروری را سلب نکرده‌­اید.

ماسک ایمنی پنبه‌ای یکی از بهترین ماسک‌های ایمنی عمومی 

یک پیشنهاد جالب: ماسک ایمنی خود را بیلبورد تبلیغاتی کنید

در حال حاضر، ماسک ایمنی راهی کوچک برای ایجاد تغییر وضع موجود است. شما با استفاده از ماسک به جلوگیری از شیوع ویروس کمک می‌کنید که برای کنترل اوضاع بسیار مهم است. اگر شاغل هستید می‌توانید از ماسک‌های صورت به‌عنوان وسیله تبلیغاتی شرکت خود نیز استفاده کنید. به‌سادگی نام و نشان خود را در قسمت جلوی ماسک چاپ کنید و برای خود یک آگهی تبلیغاتی داشته باشید. البته ماسک‌ها لزوماً برای ایجاد مد نیستند، اما یک وسیله محافظتی در طی همه‌گیری COVID-19 هستند.

بیلبورد تبلیغات

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست