14

معرفی انواع عینک محافظ و ایمنی بر اساس مدل های مختلف تهویه آن

عینک محافظ از تجهیزات محافظتی شخصی به شمار می‌رود که می‌تواند توسط افرادی که در محل کار خود به محافظت از چشم نیاز دارند مورداستفاده قرار گیرد.

عینک‌های ایمنی در طرح‌ها و ابعاد متعدد با لنز‌های متنوع ازجمله شفاف، پلاریزه، رنگی یا ضد بخار ساخته می‌شود. برخی از مشاغل، به‌گونه‌ای هستند که خطر صدمه چشم در آن‌ها زیاد است ازجمله نجاری، ساخت‌وساز، جوشکاری، لوله‌کشی، مراقبت‌های پزشکی، آزمایشگاهی و… که فعالیت در آن‌ها مستلزم حفاظت از سلامت چشم است.

این عینک‌های ایمنی با ویژگی‌های متمایز از چشمان شما در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کند. به‌عنوان‌مثال، این عینک‌ها در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند و از ناحیه چشم محافظت می‌کنند.

همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های عینک‌های ایمنی این است که اندازه‌های مختلفی دارند و کاملاً بر روی پوست شما قرار می‌گیرند و ناحیه چشم شما را مهروموم می‌کنند.

عینک محافظ بر اساس ساختار تهویه به سه نوع تهویه مستقیم، تهویه غیرمستقیم و بدون تهویه تقسیم می‌شوند

انواع عینک محافظ بر اساس نوع ساختار

عینک محافظ در سه نوع عمده وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

  1. عینک‌های تهویه مستقیم

این عینک‌های محافظ، دارای حفره‌های تهویه بسیار کوچک در قسمت بالایی یا کنار عینک هستند. عینک‌های تهویه مستقیم در شرایط کاری که مقدار زیادی ریز گرد در هوا وجود دارد مفید هستند زیرا از ورود ذرات مضر به چشم جلوگیری می‌کنند. اجسام با قطر 1.5 میلی‌متر (0.06 اینچ) یا بیشتر از این سوراخ‌ها عبور نمی‌کنند.

این عینک‌های ایمنی زیبا، چشم‌ها و اطراف چشم را به‌خوبی می‌پوشاند و به‌صورت به شکلی مهروموم می‌چسبد. از همه مهم‌تر، در عین اینکه این عینک‌ها به‌راحتی روی صورت قرار می‌گیرند، از بخار گرفتگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.

عینک محافظ تهویه دار با ایجاد جریان هوای مناسب از بخار گرفتگی جلوگیری می‌کند

  1. عینک محافظ تهویه غیرمستقیم

عینک محافظ تهویه غیرمستقیم دارای دریچه‌های زاویه‌دار در اطراف لنز است که برای جلوگیری از آسیب رساندن هر نوع ماده شیمیایی یا اسیدی به چشم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

عینک‌های تهویه غیرمستقیم علاوه بر کارهای شیمیایی برای فعالیت‌های آبکاری و چربی زدایی مناسب هستند. این عینک‌های چندمنظوره همچنین برای شرایط دمای شدید و هنگام کار با وسایلی که ممکن است باعث ایجاد جرقه‌های گرم شوند ایده­آل هستند.

به دلیل منافذ دریچه معکوس، ورود مایعات به داخل فضای عینک بسیار سخت خواهد بود. بخشی از این عینک‌ها از لاستیک شکل‌پذیر ساخته ‌شده است که به جذب ضربه به‌صورت کمک می‌کند.

همچنین سیستم تهویه آن‌ها از بخار گرفتگی عینک جلوگیری می‌کند و بیشتر عدسی‌های آن‌ها در برابر خراش مقاوم هستند. تنها نکته منفی که این عینک‌ها دارند این است که تهویه آن‌ها به‌اندازه عینک‌های ایمنی منفذ مستقیم نیست.

عینک محافظ تهویه غیرمستقیم ضمن ایجاد تهویه از ورود مایعات و ذرات معلق در هوا به چشم جلوگیری می‌کند

  1. عینک محافظ بدون تهویه

همان‌طور که در بالا گفته شد، عینک محافظ تهویه غیرمستقیم از ورود ذرات به چشم جلوگیری می‌کنند. از طرف دیگر، عینک‌های محافظتی بدون تهویه‌ای هستند که برای جلوگیری از ورود ذرات موجود در هوا و گازها و بخارات مواد شیمیایی به داخل چشم مورداستفاده قرار می‌گیرند.

اشکال استفاده از این عینک‌ها در عدم تهویه آن است که اجازه ورود هوا به زیر عینک را نمی‌دهد و ممکن از عینک دچار بخار گرفتگی شود. به همین دلیل است که این نوع عینک‌ها در مناطق بادگیر و باز بهترین عملکرد را دارند.

 

عینک محافظ بدون تهویه از ورود گازهای شیمیایی و هوای آلوده به فضای داخل چشم جلوگیری می‌کند

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست