عینک ایمنی

8 نوع مختلف لنزهای عینک ایمنی

آشنایی با انواع مختلف لنزهای عینک ایمنی

کارشناسان می‌گویند استفاده از عینک ایمنی مناسب می‌تواند تا 90 درصد از آسیب‌دیدگی چشم جلوگیری کند. تحقیقات نشان می‌دهد آسیب‌های چشمی در هر محل کاری وجود دارد. بااین‌حال، برخی از مشاغل هستند که خطرآفرین‌ترند. این خطرات می‌تواند از نظر جسمی و بیولوژیکی بر کارکنان تأثیر بگذارد. طبق گزارش BLS، تقریباً نیمی از آسیب‌های چشمی در صنعت تولید اتفاق می‌افتد. 40٪ آسیب‌های چشمی در بین لوله‌کش‌ها، مکانیک‌ها، تعمیرکاران و نجارها، 33٪ در بین سنباده­ کش­ها و تراشکاران و 20٪ در صنعت ساخت‌وساز رخ می‌دهد. BLS همچنین بیان می‌کند که 70٪ از این آسیب‌های چشمی به دلیل تاب خوردن، پرتاب یا افتادن از روی اشیا اتفاق می‌افتد درحالی‌که 20٪ از این آسیب‌ها به دلیل تماس مستقیم با مواد شیمیایی رخ می‌دهد. بسیار مهم است که برای جلوگیری از چنین خطرات چشمی، در جایی که ممکن است چشم خود را برای همیشه از دست بدهید، از عینک محافظ استفاده کنید.

عینک محافظ

عینک ایمنی چه تفاوتی با عینک عادی دارند؟

عینک ایمنی باید مطابق با استانداردها، نسبت به عینک عادی در برابر ضربه و نور مضر از مقاومت و ایمنی بالاتری برخوردار باشد. گاهی اوقات متخصصان چشم آن را لباس چشم نیز می‌نامند. این مقاومت بالا هم در لنزها و هم در قاب عینک محافظ اعمال می‌شود. عینک محافظ دو نوع است: عینک محافظ با نسخه و عینک بدون نسخه که عینک ایمنی پلانو نیز نامیده می‌شود. بدون در نظر گرفتن اندازه و دوام قاب و لنزها، عینک‌های طبی با نسخه معمولی واجد شرایط عینک ایمنی نیستند مگر اینکه از معیارهای خاصی برخوردار باشند.

 

انواع عینک های ایمنی و محافظ های چشم را از اینجا میتوانید انتخاب و خرید کنید

 

 

عینک ایمنی

انواع لنزها

قبل از اینکه درباره انواع عینک محافظ چشم بحث کنیم، لازم به ذکر است که انواع عینک‌های ایمنی با سبک‌های متنوعی از لنز ارائه می‌شوند. بعضی از لنزها، لنزهای شفاف و بی‌رنگ هستند درحالی‌که برخی دیگر از لنزها رنگ مختصری دارند. در اینجا خلاصه‌ای از سبک‌های مختلف لنز آورده شده است که افراد می‌توانند به هنگام تهیه یک عینک محافظ نکات آن را در نظر بگیرند:

لنز شفاف و بی رنگ

  1. لنز شفاف و بی‌رنگ

لنزهای شفاف، رایج‌ترین نوع لنز در عینک ایمنی هستند که برای اهداف عمومی استفاده می‌شوند. برای یک کار عادی که در آن خبری از استفاده از تجهیزات سنگین یا یک محیط کاری سخت نیست، لنزهای شفاف بهترین گزینه هستند. با استفاده از این لنزها، به راحتی می‌توانید محیط اطراف خود را ببینید. این لنزها بسیار کاربردی و درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه هستند.

پلاریزه

  1. لنزهای پلاریزه

از این لنزها برای کاهش اثر تابش مستقیم نور خورشید، آب و برف به چشم استفاده می‌شود، چراکه باعث تضعیف درخشندگی سطح می‌شود. با استفاده از لنزهای پلاریزه می‌توانید از وضوح و دقت بصری لذت ببرید. این لنزها همچنین به کاهش خستگی چشم در اثر تابش طولانی‌مدت آفتاب کمک می‌کنند. اگر کسی هستید که به دلیل حساسیت به نور دچار سردرد می‌شوید، بهترین گزینه استفاده از عینک محافظ با لنزهای پلاریزه است.

عینک ایمنی پلاریزه انعکاس بیش از حد نور از سطح به چشم رو دفع می‌کند

  1. لنزهای کهربایی

از عینک ایمنی با  لنز کهربایی در شرایط کم‌نور استفاده می‌شود. این لنزها برای کسانی که ساعت‌ها زمان کاریشان را جلوی لپ‌تاپ می‌گذرانند ایده­آل است. ازآنجاکه اشعه‌ی مستقیم رایانه (نور آبی) می‌تواند برای چشم فرد مضر باشد، لنز کهربا به کاهش نور کمک می‌کند. این لنزها در شرایط مه‌آلود نیز مفید هستند و به فرد اجازه می‌دهند بدون هیچ‌گونه ابهامی ببیند. بااین‌حال، این لنزها برای رانندگی در شب یا مناطق با نور زیاد پیشنهاد نمی‌شوند.

از عینک ایمنی کهربایی در محیط‌هایی که نور کم است استفاده می‌شود

  1. لنزهای آبی

از لنزهای آبی در محیط‌های کاری که غلظت بالای بخار سدیم یا نور زرد وجود دارد استفاده می‌شود. بنابراین این عینک‌ها معمولاً در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی یا صنایع نیمه‌هادی استفاده می‌شوند. کارکنانی که باید ساعت‌هایی طولانی را در جلوی صفحه رایانه خود بگذرانند نیز این لنزها را انتخاب می‌کنند.

عینک محافظ

  1. عینک رفلکس

عینک ایمنی رفلکس بر روی شیشه بیرونی خود، دارای یک پوشش نوری بازتابنده به صورت آینه‌ای است و اندازه آن معمولاً کوچک‌تر به نظر می‌رسد. این پوشش نوری میزان ورود نور از طریق لنز را 10 تا 60 درصد کاهش می‌دهد. به دلیل همین ویژگی، داشتن این عینک رفلکس در شرایطی که سطح زمین از آب، شن و برف پوشیده شده باشد بسیار مفید است.

عینک ایمنی رفلکس دار درصد زیادی از نور رسیده به چشم را بازتاب می‌دهد

  1. لنزهای نارنجی

لنزهایی که دارای تناژ رنگ نارنجی هستند در شرایط کم‌نور استفاده می‌شود، چراکه به روشنایی محیط کمک می‌کنند. این لنزها همچنین به حذف نور آبی کمک می‌کنند که این به نوبه خود باعث وضوح و شفافیت اجسام می‌شود. استفاده از این نوع لنزها برای فعالیت‌هایی مانند تیراندازی و شکار و در مواردی که به وضوح و دقت بالا نیاز است، یک گزینه عالی هستند.

عینک محافظ

  1. لنزهای سبز

عینک ایمنی سبزرنگ از تیره‌ترین انواع عینک‌های رنگی است که برای جلوگیری از اشعه مادون‌قرمز (IR) که به آن تابش الکترومغناطیسی (EMR) نیز گفته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه این اشعه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند، اما می‌توانند بسیار آسیب زننده باشند و بنابراین باید توسط افرادی که با دستگاه‌هایی امواج IR سروکار دارند، استفاده شوند. معمولاً از این لنزها هنگام کار بر روی ماشین‌های جوشکاری استفاده می‌شود.

لنز سبز

  1. عینک ایمنی فتوکرومیک

 عینک ایمنی فتوکرومیک برای عملکرد در نور ماورا بنفش و تغییر رنگ شیشه با توجه به تنوع نور در اطراف طراحی شده است. این بدان معناست که هنگام رفتن از محیط داخلی به فضای باز، مجبور نیستید لنزهای خود را تعویض کنید. جفت لنزهای عینک فتوکرومیک، به طور خودکار از شفاف به تیره تغییر رنگ می‌دهد تا در صورت لزوم از چشم محافظت کنند.

فتوکرومیک

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست