17

راهنمای انتخاب دستکش ایمنی مناسب و بررسی انواع و مزایای آن ها

مهم‌ترین سؤالی که قبل از خرید دستکش ایمنی مطرح است این است که: « شما قصد دارید دستان خود را از چه چیزی محافظت کنید؟» اینکه شما قصد دارید برای جلوگیری از بریدگی و تاول دستانتان از دستکش استفاده کنید یا محافظت در برابر دمای شدید و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فرقی نمی‌کند، درهرحال ما می‌توانیم به شما کمک کنیم دقیقاً همان چیزی را پیدا کنید که برای محافظت از خود و کارگران به آن نیاز دارید.

همیشه مراقب باشید که خدمه شما در هنگام کار از یک محافظ برای دست‌هایشان برخوردار باشند. دانستن این موضوع که قرار است از دستکش با چه هدفی استفاده شود به شما کمک می‌کند تا دستکشی متناسب با کارایی موردنظر خود تهیه کنید که بیشترین محافظت را ایجاد کند.

البته آگاهی از ویژگی‌ها و کاربرد دستکش‌ها نیز طرف دیگر قضیه است. در ادامه شما را با انواع متفاوت دستکش‌های ایمنی که برای کاربردهای مختلف طراحی شده‌اند، بیشتر آشنا خواهیم کرد.

انتخاب دستکش ایمنی مناسب باید متناسب با کارایی و نیاز محیط کار باشد

برای شغل خود مناسب‌ترین نوع دستکش ایمنی را انتخاب کنید

دانستن خطرات ایمنی پیش رو در یک شغل می‌تواند به شما در انتخاب یک دستکش ایمنی مناسب کمک کند. پس در ابتدا خطرات محیط شغلی خود را شناسایی کنید، سپس گزینه‌های دستکش محافظ کار را بررسی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

در صنعت تجهیزات ایمنی، انواع متفاوتی از دستکش‌های محافظ با انواع مختلفی از مواد تولید می‌شود که هرکدام برای کارایی خاصی مناسب هستند. بنابراین بهتر است بعد از شناخت نیاز شغلی خود، ویژگی هریک از انواع دستکش‌های محافظ را بدانید.

دستکش نخی / پارچه‌ای

این نوع دستکش، متداول‌ترین نوع دستکش برای کارهای عمومی یا پروژه‌هایی است که چندان به حفاظت بالایی نیاز ندارند. این دستکش‌ها در سطح خود یک پوشش پارچه‌ای سبک دارند که یک ایمنی مختصر برای کاربر ایجاد می‌کنند.

از این مدل دستکش، بیشتر برای جلوگیری از خراش یا برخورد خرده‌ریزهای جزئی مانند خرده چوب یا خاک و ماسه استفاده می‌شوند. طبیعتاً این مدل از دستکش‌ها مقاومت چندانی در برابر سوراخ شدن، سوختگی یا بریدگی ندارند.

دستکش ایمنی پارچه‌ای ساده‌ترین نوع دستکش محافظ برای کارهای روزانه است 

دستکش پارچه‌ای روکش‌دار

یک گام بالاتر از دستکش‌های پارچه‌ای بدون روکش، دستکش ایمنی روکش‌دار است که مقاومتش در برابر سوراخ شدن، بریدگی و مواد شیمیایی کمی بیش از دستکش‌های پارچه‌ای بدون روکش است. نیتریل، پی‌وی‌سی و پلی اورتان انواع متداول مواد مورد استفاده در روکش این دستکش‌ها است.

دستکش ایمنی روکش‌دار پارچه‌ای برای کار در محیط‌های سبک همچون باغبانی مناسب است 

دستکش چرمی

به چند دلیل استفاده از دستکش چرمی مطلوب است. این دستکش‌ها چسبندگی، عایق‌بندی و دوام خوبی دارند. از طرفی به نسبت پارچه معمولی از ضخامت بیشتری برخوردار هستند و سطح حفاظتی بالاتری را ارائه می‌دهند. هر دو نوع دستکش چرم طبیعی و چرم مصنوعی مقاومت بهتری در برابر پارگی دارند و از مهارت و انعطاف‌پذیری بالاتری برخوردار هستند.

بااین‌حال، دستکش‌های چرمی وقتی بیش‌ازحد در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند، خشک می‌شوند، ترک می‌خورند و پوسته‌پوسته می‌شوند. به همین دلیل برای کارهای که در مواجه مداوم با گرما هستند چندان ایده آل نیستند، اگرچه در شرایط مناسب از سوختگی هم محافظت می‌کنند. معمولاً در جوشکارها از دستکش‌های چرمی استفاده می‌شود که دارای آستر بادوام است تا از قابلیت محافظت بیشتری برخوردار باشد.

دستکش چرمی

دستکش لاتکس، لاستیکی یا پلاستیکی

این مدل از دستکش ایمنی، بیشتر در محیط‌های پزشکی یا آزمایشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها معمولاً متناسب با فرم انگشتان دست هستند تا امکان حرکت راحت انگشتان را فراهم کنند و درعین‌حال دستان را از آسیب‌های زیستی، مواد شیمیایی، حلال‌ها و سایر مواد مضر محافظت کنند.

اما با همه این توصیفات، ازآنجاکه ماده سازنده این دستکش‌ها بسیار نازک و انعطاف‌پذیر است، هیچ‌گونه مقاومتی در برابر سوراخ شدن و حرارت ندارند. بنابراین در هنگام استفاده از ابزارهای تیز یا شعله‌های آتش، یا هنگام کار با سطوح خشن و ساینده، انتخاب ایده آلی نیستند.

دستکش ایمنی لاتکس به دلیل ظرافت مناسب استفاده در کاربردهای پزشکی می‌باشد

 

دستکش کولار

دستکش کولار (Kevlar)، از ترکیب پارچه‌های بافتنی، الیاف کربن و فولاد ضدزنگ ساخته شده است. این دستکش‌ها که یکی از بادوام‌ترین انواع دستکش‌های مقاوم هستند، تا 800 درجه پایداری دارند و در برابر شعله و برش مقاوم هستند.

دوام دستکش کولار، این پوشش را به گزینه‌ای ایده آل برای استفاده در شرایط صنعتی تبدیل کرده است. این ماده یک انتخاب سبک و درعین‌حال مقاوم برای محافظت از دستان است که امکان تحرک راحت انگشتان را نیز فراهم می‌کند. از ویژگی‌های بارز آن این است که در برابر بریدگی و سوراخ شدن مقاوم است و اغلب به‌عنوان آستر در انواع دیگر دستکش استفاده می‌شود.

دستکش کولار یک دستکش ایمنی مقاوم در برابر برش و حرارت

دستکش لاستیکی بوتیل

دستکش‌های لاستیکی بوتیل بهترین انتخاب هنگام کار با مواد شیمیایی هستند. ازآنجاکه ماده تشکیل دهنده لایه محافظ این دستکش ایمنی لاستیک است، مایعاتی را که در تماس با آن قرار می‌گیرند جذب نمی‌کند.

این ماده لاستیکی در برابر مواد شیمیایی مضر مانند الکل‌ها، کتون­ها، ترکیبات نیترو، اسیدها، بازها و حتی سوخت موشک مقاومت می‌کند. ای دستکش‌ها همچنین می‌توانند در برابر درجه حرارت‌های بسیار بالا و بسیار پایین، سایش، اکسیداسیون و خوردگی ازن مقاومت کنند.

بوتیل مناسب‌ترین محافظ هنگام استفاده از مواد شیمیایی

دستکش مقاوم در برابر لرزش و ضربه

تأثیر ارتعاش طولانی‌مدت یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های فعالان EHS است. امروزه خوشبختانه دستکش‌های مقاوم در برابر لرزشی تولید شده‌اند که می‌تواند به کاهش تأثیر لرزش طولانی‌مدت کمک کند.

این دستکش‌ها سبب می‌شوند تا میزان زیادی از ضربه ابزار یا تجهیزات لرزاننده جذب شود تا انرژی کمتری به دستان منتقل شود. این دستکش‌ها بیشتر در صنایع تولیدی، خودرو و ساخت‌وساز که در آن کارگران برای مدت‌زمان طولانی از ابزارهای ارتعاشی استفاده می‌کنند به کار می‌رود.

مشاغلی که در معرض کار با دستگاه‌های مرتعش هستند کاربرد دارد

 مقاوم در برابر پارگی

این دستکش‌ها به‌طور خاص برای مقاومت در برابر بریدگی یا سوراخ شدن طراحی شده‌اند. طرح بافته‌شده به انحراف اشیا تیز که می‌توانند دستکش را سوراخ کنند کمک می‌کند.

صنایعی که عملیات برش دستی انجام می‌دهند، مانند ساخت‌وساز، سرویس غذا و … می‌توانند از دستکش ایمنی مقاوم در برابر پارگی استفاده کنند.

 مقاوم در برابر پارگی یک انتخاب مناسب برای محیط‌هایی که با اشیا تیز سروکار دارید 

 نسوز آلومینیومی

دستکش نسوز آلومینیومی، یکی از بهترین انواع دستکش محافظ در هنگام کار با گرما هستند. این دستکش‌ها در برابر درجه حرارت بالا بسیار مقاوم هستند، به همین دلیل در جوشکاری، ریخته‌گری‌ها و آزمایشگاه‌های کار با حرارت می‌توانند از دستان شما در دمای حداکثر تا 2000 درجه فارنهایت محافظت کنند.

ایمنی نسوز مناسب استفاده در محیط‌هایی با حرارت بالا

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست