پتوی ضد حریق

پتوی ضد حریق چیست و چگونه استفاده می شود؟

در این مطلب قصد داریم در مورد پتوی ضد حریق صحبت می کنیم که البته با پتویی که هنگام خواب استفاده می شوند فرق دارد. پتو نسوز یک روکش مقاوم در برابر آتش است که از یک روکش الیاف سرامیکی محصور شده و یا با یک فویل تقویت شده استفاده می شود. این پوشش یک وسیله انعطاف پذیر و غیر قابل احتراق است که برای کاربردهای صنعتی و خانگی به کار می رود.

به بیان ساده، پتوهای ضد حریق ابزار اطفاء حریق ساده و در عین حال بسیار کارآمد هستند که از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شده است. این مواد در درجه اول شامل شیشه ساخته شده از ماسه و سایر پارچه های روکش دار به همراه پوشش پلیمرهای مقاوم در برابر آتش است. پتوی نسوز را به صورت بسته بندی در حجم کم، در بخشی قابل دسترس نگهداری می کنند تا در مواقع نیاز به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. اما اینکه از پتوی ضد آتش در چه مواقعی استفاده می شود و اصلاً نحوه کار با این ابزار چگونه است؛ مطلبی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

از پتوی ضد حریق معمولاً در چه مواردی استفاده می شود؟

از مهم ترین مصارف پتوی ضد حریق، استفاده در آشپزخانه های حرفه ای است. آشپزخانه هایی با فعالیت زیاد مانند رستوران ها همواره اجاق گازشان روشن است و چیزی در حال پخت است. با توجه به آنچه گفته شد، شعله هایی که به مقدار زیاد در هنگام پخت و پز در زیر سرخ کن ها و کوره ها استفاده می شود می تواند به معنی احتمال خطر آتش سوزی باشد. همچنین در این شرایط، خطر اتصال کوتاه برق نیز وجود دارد که می تواند وضعیت ایمنی موجود در آشپزخانه را به خطر بیندازد. اگرچه کپسول های آتش نشانی وجود دارند که می توان به راحتی آن ها را اسپری کرد، اما پتوی ضد حریق، یک گزینه در دسترس تر است و به همین دلیل در آشپزخانه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از موارد استفاده از پتوهای نسوز استفاده در کارگاه های کوچک صنعتی است. در جایی که وسایل برقی و جرقه زن آماده به کار است، احتمال آتش سوزی موضعی بسیار زیاد است. بنابراین داشتن یک پتوی نسوز در چنین محیطی می تواند بسیار کارساز باشد. از دیگر موارد استفاده از پتوی ضد حریق کاربرد آن برای آتش نشانان و افرادی است که می خواهند از یک محیط در حال آتش سوزی عبور کنند، به گونه ای که با پیچیدن پتو به دور خود می توانند به راحتی از محیط خطر بگذرند.

"<yoastmark

 

به طور کلی برای مشاغل بدون خطر آتش سوزی هم نیز توصیه می شود که حداقل یک اقدام احتیاطی داشته باشند. این کار به آن ها کمک می کند تا آتش سوزی های کوچکی را که تصادفی ایجاد می شود، مهار کنند. از طرفی پتوی ضد آتش نسبت به کپسول آتش نشانی گزینه ای مقرون به صرفه و در دسترس تری است.

استفاده از پتوی ضد حریق در آشپزخانه ها

استفاده از پتوی ضد حریق در آشپزخانه ها

نحوه عملکرد پتوی ضد حریق

اصل و اساس نحوه عملکرد پتوی ضد حریق بسیار ساده است. به طور معمول کپسول های آتش نشانی گازهایی را که برای احتراق مساعد نیستند پمپ می کنند. اما پتوهای ضد حریق کمی متفاوت عمل می کنند، زیرا شعله را تحت فشار قرار می دهند و محدود می کند تا سطح کمتری بسوزد و همچنین همزمان اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را قطع می کنند. بدین ترتیب، با استفاده از پتوی ضد آتش، شعله ها خفه شده و به سرعت خاموش می شوند. در واقع استفاده از پتوی نسوز یک روش همه کاره و مقرون به صرفه است تا اطمینان حاصل شود که فاجعه ها به سرعت در منبع متوقف می شوند.

خفه کردن آتش، اساس کار پتوی ضد حریق

خفه کردن آتش، اساس کار پتوی ضد حریق

نحوه استفاده از پتوی ضد حریق

گام اول:

اولین قدم در استفاده از یک پتوی ضد حریق این است که آن را از محفظه نگهدارنده که در آن قرار گرفته است بردارید. برخلاف سایر محصولات که زمان باز شدن آن ها طول می کشد، روکش های نگهدارنده پتوی ضد آتش به گونه ای طراحی شده اند که می توانید آن ها را در عرض چند ثانیه باز کنید. آن ها دارای یک نوار چسب آسان باز شو هستند که می توانید آن را بکشید تا پتو را بیرون بیاورید. چنانچه محفظه نگهدارنده به طور محکم به دیوار چسبیده یا میخ زده شود، بسیار بهتر است.

گام دوم:

مرحله دوم این است که کل پتوی ضد حریق را باز کنید. این به این دلیل است که شما معمولاً نمی دانید آتش تا کجا می تواند گسترش یابد. حتی می تواند از خاکسترهای کوچک یا خاشاک دوباره آغاز شود، بنابراین مطمئن شوید که کل پتو را باز کرده اید.

گام سوم:

در گام سوم پتو را از انتهای مجاور آن نگه دارید و به آرامی به منبع آتش نزدیک شوید. برای انجام این مرحله مطمئن شوید که از هر دو بازو استفاده می کنید. وقتی به آتش نزدیک می شوید، پتوی ضد حریق را به آرامی روی آتش بگذارید تا قسمت قابل توجهی از آن را بپوشاند. نگران آسیب به خود نباشید و پتو را از فاصله دور پرتاب نکنید. این می تواند منجر به پوشش نادرست آتش شود. و ممکن است مجبور شوید مجدد به دل آتش بروید تا پتو را از میان شعله های آتش بلند کنید و دوباره پرتاب کنید.

گام نهایی:

حداقل 10-15 دقیقه طول می کشد تا آتش تحت فشار پتو به طور کامل فروکش کند. مطمئن شوید که تمام لبه ها را به درستی پوشانده اید و مطمئن شوید که پتوی ضد حریق را از ناحیه کاهش یافته به منطقه فعال برداشته اید. به یاد داشته باشید که نگاهی سریع به اطراف بیندازید. تا نشت یا سوخت هایی را که احتمال احتراق دوباره آن ها وجود دارد را بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که هر چیزی را که منبع آتش سوزی است حذف کرده اید و سپس در نهایت پتو را بردارید.

پتوی ضد حریق گزینه ای مقرون به صرفه و در دسترس

پتوی ضد حریق گزینه ای مقرون به صرفه و در دسترس

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست