14

توصیه به کارفرمایان در تهیه و استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی

همان‌طور که میدانیم، کارفرمایان نسبت به تهیه و استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) در محل کار وظایفی را بر عهده دارند. PPE تجهیزاتی است که کارگر را در برابر خطرات بهداشتی یا ایمنی در محل کار محافظت می‌کند. این تجهیزات شامل مواردی همچون کلاه ایمنی، دستکش، محافظ چشم، لباس با امکان راحتی بالا، تجهیزات محافظت تنفسی (RPE)، کفش ایمنی و … می‌باشد.

تجهیزات حفاظت شخصی شامل کلیه وسایل ایمنی شخصی در محیط کار است

چرا PPE مهم است؟

ایمن سازی محل کار شامل ارائه دستورالعمل‌ها، روش‌ها، آموزش و نظارت برای ترغیب افراد به کار ایمن و مسئولانه است. حتی در مواردی که از کنترل‌های مهندسی و سیستم‌های ایمنی کار استفاده شده باشد، ممکن است همچنان برخی از خطرات وجود داشته باشد. این خطرات شامل صدمات به:

_ آسیب‌های تنفسی ریه‌ها در هوای آلوده

_ آسیب به اندام‌هایی همچون سر و پا در اثر افتادن اشیا

_ آسیب به چشم در اثر پرتاب ذرات یا پاشیده شدن مایعات خورنده

_ آسیب به پوست در اثر تماس با مواد خورنده

_ آسیب به بدن در اثر شدت گرما یا سرما و…

PPE در این موارد برای کاهش خطر مورد نیاز است.

تجهیزات حفاظت شخصی برای کاهش آسیب‌ها در محیط شغلی است

چه‌کار باید بکنم؟

فقط از PPE به عنوان آخرین چاره استفاده کنید. اگر پس از اجرای سایر کنترل‌ها هنوز به PPE احتیاج دارید، شما باید این کار را برای کارمندان خود به‌صورت رایگان انجام دهید. شما باید تجهیزات حفاظت شخصی را با دقت انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که کارمندان برای استفاده صحیح از آن‌ها آموزش دیده‌اند و می‌دانید که چگونه هرگونه نقص را برطرف کنید. شما باید سؤالات زیر را از خود بپرسید:

چه کسی در معرض چه چیزی است؟

چه مدت در معرض آن‌ها هستند؟

چه نکاتی را به هنگام انتخاب و استفاده از PPE مد نظر داشته باشید؟

محصولی را انتخاب کنید که دارای CE مطابق با مقررات تجهیزات حفاظت شخصی  باشد. برای این کار، تأمین کنندگان می‌توانند به شما مشاوره دهند. تجهیزات متناسب با کاربر را انتخاب کنید، یعنی اندازه، تناسب و وزن PPE را در نظر بگیرید. اگر بیش از یک مورد از تجهیزات PPE به طور هم‌زمان مورد نیاز بود، اطمینان حاصل کنید که می‌توان از آن‌ها با هم استفاده کرد، به عنوان مثال از عینک ایمنی که ممکن است باعث اختلال در دستگاه تنفس و نشت هوا شود استفاده نشود. نحوه استفاده از تجهیزات را به افراد آموزش دهید، به عنوان مثال به افراد آموزش دهید که چگونه دستکش را بدون آلوده کردن پوست خود بردارند. به آن‌ها بگویید چرا لازم است و چه موقع ضروری است که از آن استفاده کنند و چه محدودیت‌هایی دارد.

نحوه استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی را باید به کارگران آموزش داد

 

سایر توصیه‌ها در مورد تجهیزات حفاظت شخصی

_ برای کارهایی که فقط چند دقیقه طول می‌کشد هرگز اجازه استفاده از PPE را ندهید.

_ در مورد مناسب بودن PPE با تأمین کننده خود مشورت کنید و شرایط کار را برای آن‌ها توضیح دهید و اگر شک دارید، از یک مشاور متخصص راهنمایی بگیرید.

_ از تجهیزات حفاظت شخصی به درستی مراقبت و نگهداری کنید.

_ با استفاده از قطعات جایگزین مناسب که با اصلی مطابقت دارند قطعات را تعمیر و تعویض کنید.

_ تجهیزات را در دسترس قرار دهید.

_ لباس مناسب یک‌بارمصرف برای کارهای کثیفی که هزینه لباسشویی زیاد است تهیه کنید.

_ هرگونه تغییر در تجهیزات، مواد و روش‌ها را یادداشت کنید، ممکن است لازم باشد آنچه را ارائه می‌دهید به‌روز کنید.

 

تجهیزات حفاظت شخصی مناسب محیط کار و کارگران تهیه کنید

 

بررسی خطرات و اجرای اقدامات لازم و تجهیز محیط

شما به عنوان یک کارفرما باید خطرات موجود در محیط کار را به طور دقیق بررسی و شناسایی کرده و تجهیزات حفاظت شخصی مناسب را برای کارگران خود تهیه نمایید.

_ اطمینان حاصل کنید که محافظ چشم انتخاب شده دارای سیستم مناسب محافظت از چشم در برابر گردوغبار، پاشش مایعات، فلز مذاب و… است.

_ تأثیر سقوط یا پرتاب اشیا، خطر از دست دادن سر، گرفتگی مو در ماشین آلات و پاشیده شدن مایعات در هوا را پیش‌بینی کنید و کلاه مناسب را تهیه نمایید. در صورت آسیب دیدن محافظ سر، آن را تعویض کنید.

_ برای محافظت از گردن، در هنگام جوشکاری روسری یا شال گردن را فراموش نکنید.

_ برای بررسی سروصدا، ترکیبی از سطح صدا و مدت زمان قرار گرفتن در معرض صدا را در نظر بگیرید و برای حفاظت از شنوایی کارگران، گوشی ایمنی مناسب را تهیه نمایید و مطمئن شوید کارگران از چگونگی استفاده از آن آگاه هستند.

_ جهت مراقبت از سلامت دست‌ها، سایش، شدت دما، احتمال بریدگی، ضربه، مواد شیمیایی، شوک الکتریکی، تابش اشعه، عوامل بیولوژیکی و غوطه وری طولانی مدت در آب را در نظر داشته باشید و برای محافظت از دستکش‌های مناسب کمک بگیرید.

به عنوان یک کارفرما خطرات لازم در محیط را بررسی و جهت تهیه تجهیزات حفاظت شخصی اقدام نمایید

سایر توصیه‌های ضروری در تجهیزات حفاظت فردی

_ برای مراقبت از پاها، میزان رطوبت، گرمی و سردی، تجمع الکترواستاتیک، لغزش، بریدگی و سوراخ شدن، افتادن اجسام، پاشش فلز و مواد شیمیایی را در نظر بگیرید و نسبت به تهیه چکمه‌های ایمنی و کفش‌های محافظ اقدام نمایید.

_ برای تهیه تجهیزات حافظت شخصی تنفسی (RPE) ریه‌ها، آلودگی جو، غبار، گازها و بخارات و احتمال کمبود اکسیژن را در نظر داشته باشید. از ماسک و تجهیزات تنفسی مناسب با فیلترهای استاندارد برای محافظت تنفسی اشخاص کمک بگیرید. در صورت کمبود اکسیژن یا خطر از دست دادن هوشیاری به دلیل قرار گرفتن در معرض مقادیر بالای بخارات مضر، فقط از دستگاه تنفسی استفاده کنید.

_ در حالت کلی، برای حفاظت از بدن، باید احتمال پاشش مواد مذاب، مواد شیمیایی یا فلزی، نشت با فشار از تفنگ پاشش، گردوغبار آلوده، ضربه یا نفوذ، سایش بیش از حد یا درهم تنیدگی لباس شخصی را در نظر بگیرید و از لباس‌های ایمنی یک‌بارمصرف و چند بار مصرف مناسب برای محافظت کارگران استفاده کنید.

_ انتخاب دقیق، نگهداری و آموزش منظم و واقع‌بینانه اپراتور برای تجهیزات مورد استفاده در مواقع اضطراری مانند دستگاه تنفس همراه با هوای فشرده، ماسک و طناب‌های ایمنی یا مهاربند لازم نیز از دیگر اقدامات لازم و اساسی در موضوع PPE است.

آموزش کارگران

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست