image-0-compressed

مزایا و معایب یک ماسک فیلتر دار قابل تعویض به همراه ویژگی های آن

فرض کنید که شما ماسک فیلتر دار خود را روزانه در یک منطقه بسیار آلوده استفاده می‌کنید. بعد از مدتی چه اتفاقی می‌افتد؟ بدون شک ماسک شما کثیف می‌شود. ذرات ریز به همان اندازه که بر روی مو، صورت و لباس شما می‌نشینند، به ماسک شما نیز می‌چسبند. فیلتر‌های ماسک شما به‌محض اینکه خاکستری تیره یا سیاه شود دیگر کار نخواهد کرد و واکنش شیمیایی فیلتر دیگر عمل نمی‌کند.

فیلتر N95 (یا N99) قابل شستشو نیست. اگر حتی یک‌بار شسته شود، اثربخشی آن از بین می‌رود. این فیلتر شامل پنبه کربن فعال است که ویژگی خاصی  به آن می‌دهد. وقتی می‌گویم این ماده حساس است به این معنا است که با توجه ویژگی که دارد، در تماس با مایعات، خاصیت خود را از دست می‌دهد. متأسفانه آب یکی از آن مایعاتی است که فیلتر شما نباید با آن تماس بگیرد. اگر به هر دلیلی خیس شد، باید آن را تعویض کنید.

ماسک فیلتر دار قابل تعویض یا ماسک فیلتر دار غیرقابل تعویض؟

ترجیح می‌دهید چه چیزی داشته باشید: ماسک فیلتر دار قابل تعویض یا ماسک دارای فیلتر غیرقابل تعویض؟ برای پاسخ به این سؤال به سراغ بررسی مزایا و معایب فیلترهای قابل تعویض می‌رویم.

 

ماسک با فیلترهای قابل تعویض

  1. مزایا

اولین و مهم‌ترین چیز این است که می‌توانید ماسک را به‌محض کثیف شدن بشویید. در صورت تمایل ماسک را می‌توان روزانه شست. اگر بخواهید مرتباً آن را بشویید، بافت ماسک آسیب بیشتری می‌بیند، اما حداقل تمیز به نظر می‌رسد و عاری از ذراتی است که ممکن است نفس بکشید.

دوم، شما این امکان را دارید که فیلتر را به‌طور مرتب چک کنید. شما قادر خواهید بود به‌طور چشمی میزان آلودگی هوا را ببینید. بدین ترتیب، شما متوجه می‌شوید که چه موقع باید فیلتر را عوض کنید. وقتی سطح فیلتر خاکستری تیره یا سیاه شد، باید فوراً آن را تعویض کنید و این یعنی کارایی فیلتر از بین رفته است.

یکی از مزیت‌های ماسک فیلتر دار قابل تعویض این است که می‌توان زمان تعویض فیلتر را متوجه شد 

 

 

  1. معایب

ابتدا از بدترین‌ها شروع کنیم. مشکل این است که فیلتر قابل تعویض ماسک فیلتر دار، به‌طورکلی سطح کامل ماسک را پوشش نمی‌دهند. نیازی به گفتن این مسئله نیست که پوشاندن اطراف دهان و بینی بسیار مهم است. هنگام تنفس، این محل‌ها، مکان ورود ذرات به بدن شما است. بنابراین تا زمانی که این قسمت از صورت خود را به‌طور کامل پوشش می‌دهید به‌خوبی محافظت می‌شوید. باید بگوییم این تنها مشکل این ماسک‌ها است و معایب دیگری برای آن وجود ندارد.

ماسک فیلتر دار غیرقابل تعویض

  1. مزایا

تنها مزیت ماسک فیلتر دار غیرقابل تعویض این است که فیلتر کل منطقه ماسک را می‌پوشاند. اما با توجه به اینکه پوشاندن ناحیه‌ای که نفس می‌کشید بسیار مهم است، فرقی نمی‌کند کل ماسک را پوشش دهد یا بخش دهان و بینی را. همان‌طور که در بالا ذکر شد، ذرات ریز فقط از طریق دهان یا بینی وارد بدن شما می‌شوند.

از مزیت‌های ماسک‌های فیلتر دار غیرقابل تعویض این است که فیلتر به‌صورت سراسری تعبیه شده است

  1. معایب

مشکل عمده فیلترهای غیرقابل تعویض این است که شما نمی‌توانید بررسی کنید فیلتر شما در چه شرایطی قرار دارد. با توجه به این موضوع، چند ماسک وجود دارد که شرایطی را در اختیار شما قرار دهد که بتوانید کارایی فیلتر خود را بررسی کنید. اگر مجبور شوید کل ماسک را دور بریزید و یک ماسک جدید بخرید، این چه هزینه‌ای برای شما دارد؟ این ماسک‌ها به لوکس بودن نیز مشهور هستند و هزینه‌های کلانی را نیز برای شما به همراه خواهند داشت (هر ماسک 30-40 دلار). بنابراین، این سؤال را از خود بپرسید: آیا حاضرید هر 1 الی 2 ماه حدود 30-40 دلار هزینه کنید؟ خوب، حدس می‌زنم نه … اما تصمیم‌گیری با شماست.

از طرفی، ماسک فیلتر دار با فیلتر داخلی، قابل شستشو نیست. تنها کاری که برای پاک‌سازی این ماسک‌ها می‌توانید بکنید این است که پارچه‌ای مرطوب بردارید و سعی کنید سطح ماسک را پاک‌ کنید. شستن داخل ماسک بسیار دشوار خواهد بود. و بزرگ‌ترین مشکل این است که فیلتر نمی‌تواند قبل از شستشو برداشته شود و از طرفی، مرطوب شدن آن نیز باعث بی‌اثر شدن فیلتر می‌شود.

از معایب ماسک‌های فیلتر دار غیرقابل تعویض هزینه بالا و عدم امکان شستشو

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

فهرست