13

انواع مختلف سیستم اعلام حریق و دستگاه‌های هشدار

آیا زمان آن رسیده است که سیستم اعلام حریق خود را به‌روز کنید؟ شکی نیست که هشداردهنده‎ی آتش مناسب برای محافظت از شما و تجارت شما ضروری است. به همین دلیل است که هنگام تحقیق در مورد محصول مناسب، درک تفاوت بین سیستم‌های هشدار آتش‌سوزی موجود در بازار بسیار مهم است. از گزینه‌های هشدار خودکار تا دستی، بازار مملو از محصولاتی است که ممکن است برای شما مفید باشند یا نباشند. بهترین راه برای انتخاب زنگ هشدار جدید برای شما این است که بدانید انواع محصولات موجود در بازار چیست تا بتوانید یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

دستگاه‌های هشدار دستی و خودکار

دستگاه‌های هشدار دستی و خودکار

سیستم اعلام حریق به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: دستی و خودکار. یک سیستم دستی برای فعال کردن نیاز به وجود یک شخص دارد (اهرمی در ایستگاه کشش)، درحالی‌که یک سیستم خودکار به‌طور خودکار (از طریق تشخیص دود یا گرما) فعال می‌شود. سیستم‌های دستی و خودکار اغلب با هم مطابقت دارند. به این معنی که در صورت وقوع حادثه، یک دستگاه دستی امکان پاسخگویی فوری را فراهم می‌کند، اما هنگامی‌که کسی برای پاسخگویی به خطرات احتمالی وجود نداشته باشد، دستگاه‌های خودکار از تأسیسات محافظت می‌کنند. اگرچه سیستم‌های هشدار دستی گاهی اوقات به‌تنهایی عمل می‌کنند، اما آن‌ها معمولاً به سیستم‌های اعلام حریق مرکزی در ساختمان و صفحه‎ی کنترل هشدار آتش نیز متصل می‌شوند. آن‌ها یک قطعه‎ی منحصربه‌فرد از تجهیزات هستند که به‌عنوان بخشی از سیستم هشدار خودکار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

یکی از انواع سیستم اعلام حریق نوع هشداردهنده دستی است

سیستم اعلام حریق خودکار

یک سیستم خودکار هشدار آتش، برای شناسایی حریق در مراحل اولیه، اطلاع‌رسانی به افراد برای خطر احتمالی و انتقال پیام به اولین پاسخ‌دهنده‌های اضطراری و یا مرکز دریافت سیگنال از طریق هشدارهای دیداری و شنیداری طراحی شده است. همانطور که دو دسته‎ی مختلف سیستم‌های هشدار وجود دارد، انواع مختلفی نیز برای انتخاب وجود دارد.

  1. هشداردهنده‌های آتش متعارف

یک سیستم اعلام حریق متعارف به‌عنوان یک سیستم هشدار سریع برای تأسیسات کوچک طراحی شده است. این سیستم ها گزینه‌ای ارزان برای مشاغل در نظر گرفته می‌شوند که در عملکرد آن‌ها دانستن محل دقیق آتش‌سوزی در اولویت نیست. در عوض، این هشدارها در کل ساختمان به صدا در می‌آیند.

سیستم اعلام حریق متعارف با کارکردی ساده مناسب محیط‌های کوچک و خانگی

  1. هشداردهنده‌های آدرس پذیر

اگر به سیستم هشداردهنده‌ای نیاز دارید که توانایی تعیین محل دقیق آتش‌سوزی را داشته باشد، هشداردهنده‌های آدرس پذیر، انتخاب مناسبی هستند. این دستگاه‌ها به‌عنوان سیستم هوشمند نیز شناخته می‌شوند. این هشداردهنده‌ها، درحالی‌که توانایی نظارت بر تمام هشدارهای موجود در ساختمان شما را دارند، دارای گزینه‌های هشدار خودکار و دستی نیز هستند. اگرچه گرانتر از سیستم‌های هشدار متعارف­اند، اما می‌توانند در هزینه و وقت، صرفه‌جویی زیادی داشته باشند؛ زیرا در صورت بروز شرایط اضطراری، هر عنصر در سیستم امکان ارسال آدرس اختصاصی خود را دارد و سیگنالی را برای نشان دادن محل دقیق می فرستد که آتش‌سوزی در کجا در حال وقوع است.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر با مشخص کردن محل دقیق آتش‌سوزی به اطفای سریع محل کمک می‌کند

  1. هشداردهنده‌های آتش ترکیبی

مسلماً با انتخاب سیستم هشدار ترکیبی، شما بهترین نتیجه را می‌گیرید زیرا آن‌ها توانایی‌های هر دو سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف را با هم ترکیب می‌کنند.

ویژگی‌های نظارت بر زنگ هشدار

هنگام انتخاب سیستم اعلام حریق، حتماً دستگاهی را انتخاب کنید که توانایی ارسال هشدار مستقیم به مرکز دریافت سیگنال ها را داشته باشد و در مواقع اضطراری بتواند با مقامات تماس بگیرد. این مسئله، نه تنها این اطمینان را ایجاد می‌کند که وقتی کسی در آنجا نبود تجارت شما ایمن باشد، بلکه اگر یک مورد واقعی، منجر به آتش‌سوزی شود، افرادی که قصد تخلیه‎ی ساختمان را دارند دیگر نگران تماس با اورژانس نخواهند بود. امروزه، اکثر سیستم‌های مدرن مجهز به این قابلیت‌ها هستند. متوجه باشید که اگر از یک سیستم قدیمی استفاده می‌کنید، مسئولیت ایمنی کارمندان و مشاغل شما بر عهده‎ی خود شما است.

بهترین و کامل ترین نوع سیستم اعلام حریق نوع ترکیبی آن است

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست