تجهیزات ضد انفجار

آشنایی با تجهیزات ضد انفجار

آشنایی با تجهیزات ضد انفجار

آشنایی با تجهیزات ضد انفجار

تجهیزات ضد انفجار

استفاده از تجهیزات ضد انفجار از بروز سوانح پیش بینی نشده جلوگیری می­کند.

اول ایمنی بعد کار، جمله­ای است که بر سر در اکثر کارگاه­ها مشاهده می­شود. یکی از مولفه­هایی که در تامین ایمنی محیط­های کارگاهی نقش پر­رنگی ایفا می­کند، تجهیزات لازم برای انجام کار است. در برخی از کارگاه­ها به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال و انفجاری، تجهیزات مورد استفاده باید از نوع ضد انفجار باشند. بدیهی است به کارگیری تجهیزات مکانیکی یا الکتریکی که در حین کار ایجاد جرقه و انرژی حرارتی می­نمایند، در کارگاه­ها و کارخانه­های فعال در زمینه پتروشیمی، صنعت نفت و گاز، معدن­های زغال سنگ، سیمان سازی، جایگاه­ عرضه سوخت، رنگ سازی و … غیر ممکن است. تجهیزات ضد انفجار از بروز سانحه در محیط­های عملیاتی پرخطر جلوگیری می­کنند.

انواع تجهیزات ضد انفجار

 

تجهیزات ضد انفجار

انتخاب تجهیزات ضد انفجار باید متناسب با شرایط محیطی باشد.

محصولات ضد انفجاری که جهت ارائه در صنایع و معادن در دسترس است، دارای تنوع بسیار بالایی هستند. آشنایی با انواع محصولات ضد انفجار می­تواند در گزینش بهتر ابزار برای کارفرمایان موثر باشد. ابزار باید با توجه به شرایط موجود در هر کارگاه و میزان درجه تهدید خطرات محیطی، انتخاب شوند. برخی از محصولات ضد انفجار مورد استفاده در محیط­های عملیاتی عبارتند از محصولات روشنایی، ترمینال باکس، سوئیچ، سوکت و پلاگ، تابلو برق و کنترل استیشن، سوئیچ گیر، کولرها، انواع گلند و اتصالات مربوطه. مهم­ترین و پرکاربرد­ترین تجهیرات در ادامه معرفی می­شوند.

چراغ ضد انفجار

چراغ ضد انفجار دارای انواع گوناگونی هستند که از آن جمله می­توان به پروژکتور، فلورسنت، چراغ دیواری، چراغ کارگاهی، چراغ قابل حمل، چراغ اخطار و …. اشاره نمود. این چراغ­ها به گونه­ای طراحی شده اند که هنگام اتصال کنتاکت­ها، جرقه ایجاد نمی­کنند. همچنین اگر جرقه­ ایجاد شود، کمپرس محترق شده با فضای بیرون در ارتباط نخواهد بود.

ترمینال باکس ضد انفجار

باکس­های ضد انفجار از سه جنس استیل، آلومینیوم و باکالیت ساخته می شوند. کاربرد این محصول در پیشگیری از ایجاد سوانح برق در محیط می­باشد.

گلند و اتصالات ضد انفجار

به کارگیری تجهیزات ضد انفجار در ساخت واحدهای مسکونی و تجاری سودمند و مفید فایده است. گلند و اتصالات ضد انفجار جهت محکم کردن جعبه ترمینال، تابلو، محفظه روشنایی به عنوان رابط کابل مورد استفاده قرار می­گیرد. گلندها در ابعاد و سایزهای متفاوت در دسترس قرار دارند و همچنین انواع پلیمری، فلزی و پلاستیکی آن جهت استفاده کاربران ارائه می­شود.

انتخاب صحیح تجهیزات ضد انفجار

 

تجهیزات ضد انفجار

انتخاب نادرست تجهیزات ضد انفجار منجر به کسب نتایج مطلوب نخواهد شد.

هر چند که به کارگیری محصولات ضد انفجار، احتمال بروز سوانح را به حد قابل توجهی کاهش می­دهند، اما چنانچه در انتخاب ابزار دقت کافی صورت نگیرد، نتیجه مورد نظر نیز حاصل نخواهد شد. برای گزینش تجهیزات برقی ضد انفجار لازم است دو نکته مد نظر قرار گیرد. در گام اول باید محیط­های پرخطر مشخص شود و میزان احتمال بروز حادثه در آن محیط تخمین زده شود. این امر ارتباط نزدیک با مواد قابل اشتعال موجود در محیط، احتمال رها شدن مواد خطرناک قابل اشتعال در محیط و حجم مواد مذکور دارد. در گام بعدی باید انواعی از این تجهبرات که تناسب کامل با محیط دارند، انتخاب و تهیه شوند.

 

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

 

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست