nika1t

10 نکته ایمنی آتش نشانی که آتش نشان ها آرزو می کنند شما بدانید

وقتی صحبت از ایمنی آتش نشانی به میان می آید، نگرانی از بروز سانحه آتش سوزی و کنترل و مهار آتش، پای ثابت این گفت و گوها است، به خصوص که حوادث آتش سوزی در منازل رخ دهد. اما بسیاری از آتش سوزی های خانگی قابل پیشگیری هستند. با آموختن یکسری از نکات می توان به راحتی از وقوع آتش سوزی جلوگیری کرد و یا در هنگام بروز سانحه، آن را به سرعت مهار نمود. در ادامه این مقاله خلاصه ای از نکات پر کاربرد در هنگام بروز حوادث آتش سوزی را با شما در میان می گذاریم.

 

1. چگونه برای آتش سوزی در خانه آماده شویم

تمرین های ایمنی آتش نشانی فقط برای پیاده سازی در دفتر کار یا مدرسه نیستند، بلکه برای خانواده ها نیز مهم هستند. خروجی های اضطراری خانه را با خانواده خود مرور کنید و یک برنامه فرار تهیه کنید و آن را تمرین کنید. سازمان آتش نشانی توصیه می کند که تمرین خود را در مکان های خواب و با خاموش بودن چراغ شروع کنید. همه باید خزیدن با دست و زانو را از طریق خروجی های اضطراری تمرین کنند و سپس باید به محل ملاقات تعیین شده در خارج از محیط خانه بروند.

تمرین خروج اعضای خانواده از خانه به هنگام آتش سوزی

تمرین خروج اعضای خانواده از خانه به هنگام آتش سوزی

 

2- سیم کشی ها را  برای ایمنی آتش نشانی بازرسی کنید

یکی دیگر از نکات که باید بررسی کنید سیم کشی ها است. با گذشت زمان، سیم کشی ها ممکن است دچار فرسودگی شوند. سیم ‌های آسیب‌دیده خطر آتش‌سوزی و شوک الکتریکی را به همراه دارند. پس سیم کشی های منزل خود را بررسی کنید و هر چیزی را که در اثر استفاده داغ می شود، یا دارای سیم یا نوار خروجی است که به نظر آسیب دیده است، دور بیندازید. مطمئن شوید که سیم ‌ها در پشت یا زیر مبلمان گیر نکرده باشند و سیم‌ هایی که استفاده می ‌کنید به درستی برای این کار رتبه ‌بندی شده باشند.

بررسی سیم کشی منازل

بررسی سیم کشی منازل

 

3-   برای ایمنی آتش نشانی بگذارید زغال کاملا خنک شود

یک نکته دیگر این است که بسیاری از مردم نمی دانند که چقدر طول می کشد تا خاکستر بعد از سوخته شدن، کاملا ایمن سرد شود. زمان خنک شدن زغال، به اندازه آتش، میزان داغی آن و به مقدار بخش نسوخته نشده آن بستگی دارد. ایمن ترین کار این است که با همه خاکسترها طوری رفتار کنید که انگار هنوز در حال سوختن هستند. آنها را در یک ظرف فلزی قرار دهید، سپس با یک درب محکم ببندید. اجازه دهید زغال ها در خارج از محیط با فاصله حداقل 10 فوت از خانه، ساختمان‌های بیرونی، عرشه یا سایر ساختمان‌های مجاور خنک شوند.

کنترل خاکستر مشتعل

کنترل خاکستر مشتعل

 

4-    کمک به جلوگیری از هشدارهای کاذب به کمک ایمنی آتش نشانی

همیشه باید در مواقع اضطراری با آتش نشانی تماس بگیرید، اما هشدارهای کاذب می تواند هزینه و زمان گرانبهایی را برای آتش نشانان به همراه داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که سیستم اعلام حریق شما توسط یک متخصص مجاز نصب شده است، آن را هر ماه آزمایش کنید و آن را از گرد و غبار و زباله تمیز نگه دارید. اگر خدمات مانیتورینگ اعلام حریق دارید، قبل از هر گونه آزمایش یا تعمیر به آنها اطلاع دهید.

 

5- کمی فضا به بخاری ها بدهید

یکی دیگر از نکات ایمنی آتش نشانی توجه به بخاری منازل است. بخاری ‌ها می‌توانند اتاق را در یک شب سرد، گرم کنند، اما اگر مراقب نباشید خطرات جدی ایجاد می‌کنند. اداره آتش‌نشانی می‌گوید مهم است که به بخاری‌ ها حداقل سه فوت فاصله از همه طرف داده شود. هرگز بخاری را بدون مراقبت رها نکنید و همیشه کودکان و حیوانات خانگی را در فاصله ایمن از آن نگه دارید.

6- از سوخت مناسب در شومینه استفاده کنید

سازمان آتش نشانی توصیه می کند که هرگز زباله یا کاغذ را در شومینه نسوزانید. ذرات ریز کاغذ مشتعل شده در واقع می توانند روی دودکش شما شناور شوند و سپس به پشت بام و حیاط بروند و خطر آتش سوزی شدیدی را به همراه داشته باشند.

مراقبت از نحوه سوختن در شومینه

مراقبت از نحوه سوختن در شومینه

 

7-   کپسول آتش نشانی مناسب تهیه کنید

به گفته سازمان آتش نشانی، وجود کپسول آتش نشانی یک ضرورت ایمنی آتش نشانی در منازل است. کپسول توصیه شده برای خانه، کپسول های شیمیایی خشک چند منظوره 2-1/2 پوندی در کلاس ABC است. از این مدل خاموش کننده می توان برای خاموش کردن انواع آتش سوزی از جمله آتش سوزی های چوب، کاغذ، پلاستیک، مایعات، وسایل برقی یا پریز برق استفاده کرد. اگر خاموش کننده ای در آشپزخانه دارید، آن را در نزدیکی خروجی و حداقل شش فوت دورتر از اجاق گاز قرار دهید.

تهیه کپسول آتش نشانی منزل

تهیه کپسول آتش نشانی منزل

 

8-    یاد بگیرید چگونه از کپسول آتش نشانی استفاده کنید

هنگامی که کپسول آتش نشانی مناسب را تهیه نمودید، مطمئن شوید که چگونه از آن استفاده کنید. دستورالعمل های عملیاتی ایمنی آتش نشانی را برای هر کپسول آتش نشانی که دارید مرور کنید. یک مخفف ساده، PASS، می‌تواند به شما کمک کند تا به یاد بیاورید که چگونه بیشتر محل‌های آتش نشانی را کار کنید سوزاننده ها PNDH مخفف پین را بکشید، نشانه گیری آتش، دسته را فشار دهید و نگه دارید و حرکت از یک طرف به طرف دیگر و از جلو به عقب.

آموزش کار با کپسول آتش نشانی در ایمنی آتش نشانی در منازل

آموزش کار با کپسول آتش نشانی در ایمنی آتش نشانی در منازل

 

9-منقل های گازی را سالانه بازرسی کنید

هیچ چیز با غذای تازه کباب شده قابل مقایسه نیست، اما یک اقدام احتیاطی ایمنی آتش نشانی بسیار مهم وجود دارد که آتش نشانی از مردم می خواهد که حداقل سالی یک بار آن را انجام دهند: شلنگ مخزن گاز را برای نشتی بررسی کنید. برای انجام این کار، به سادگی یک محلول آب و صابون سبک روی شلنگ بمالید، سپس شیر را باز کنید. اگر نشتی وجود داشته باشد، باید حباب هایی را در قسمت آسیب دیده شیلنگ مشاهده کنید. در این صورت، شیر گاز را ببندید و تا زمانی که تعمیرات لازم انجام نشده است از گریل استفاده نکنید.

بررسی ایمنی منقل های گازی

بررسی ایمنی منقل های گازی

 

10-ایمنی آتش نشانی

اقدامات ایمنی آتش نشانی به خانواده شما کمک می کند تا در صورت وجود شرایط اضطراری آماده باشند. برای احتیاط بیشتر، در اطراف خانه خود خطرات احتمالی آتش سوزی بررسی کنید. اغلب اشیاء و فعالیت ‌های روزمره هستند که شعله‌ های آتش را شعله ‌ور می‌کنند، اما اگر از خطرات پنهان آگاه باشید، می‌ توان از این موقعیت ‌های خطر آفرین جلوگیری کرد.

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست