enfejar

چراغ قوه ضد انفجار و ضرورت استفاده از آن

بسیاری از سوالاتی که به طور منظم در حوزه تجهیزات آتش نشانی از ما پرسیده می شود این است که چراغ قوه ضد انفجار چیست. چراغ‌های ضد انفجار برای استفاده در «محل خطرناک» طراحی شده‌اند. به طور کلی، یک مکان خطرناک در این زمینه، منطقه ای است که در آن غلظت بالایی از مواد قابل احتراق در هوا وجود دارد که باعث آتش سوزی یا انفجار شود. این می تواند به شکل گاز (به عنوان مثال گاز طبیعی، اتانول، تولوئن و …)، گرد و غبار (مانند غلات، آرد، زغال سنگ و …) یا حتی یک فیبر باشد. هنگامی که این خطرات وجود دارد، کارگران باید (طبق قانون) از تجهیزات طراحی شده ویژه برای کاهش خطر آتش سوزی مواد قابل اشتعال استفاده کنند تا مبادا باعث آتش سوزی یا انفجار فاجعه بار شوند.

چراغ قوه ضد انفجار

چراغ قوه ضد انفجار

چرا از چراغ قوه های ضد انفجار استفاده کنیم

همانطور که گفته شد، یکی از تجهیزاتی که اغلب در مناطق پر خطر استفاده می شود، چراغ قوه ضد انفجار قابل حمل است. تصور کنید وارد یک مخزن عظیم می‌شوید که قبلاً حاوی گاز بود تا آن را تمیز و یا از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. این مخزن تا مدت ها پس از تمام شدن سوخت مایع همچنان حاوی گازهای قابل احتراق است و به این ترتیب باید از خود محافظت کنید. با این حال، داخل مخزن تاریک است، بنابراین باید یک چراغ به همراه داشته باشید تا بتوانید کار را ببینید و انجام دهید. از آنجایی که این مکان خطرناک است، باید چراغی داشته باشید که بتواند احتمال اشتعال گازها (یا گرد و غبار، بسته به مکان) را کاهش داده و به حداقل برساند. این چراغ می‌تواند در دو پیکربندی اصلی، ضد انفجار یا ضد جرقه باشد.

تمام تجهیزات الکتریکی که برای مکان‌های خطرناک تأیید شده‌اند، می‌توانند به عنوان وسیله ضد انفجار یا ضد جرقه نیز تأیید شوند. هدف مشابه است؛ برای کاهش احتمال اشتعال مواد قابل اشتعال. با این حال، رویکرد متفاوت است. چراغ قوه ضد انفجار برای مقاومت در برابر آتش سوزی مواد قابل اشتعال که در داخل خود نور اتفاق می‌افتد، طراحی شده‌اند، در حالی که چراغ‌های ضد جرقه طوری طراحی شده‌اند که از ایجاد جریان لازم برای تولید جرقه که می‌تواند مواد قابل اشتعال را مشتعل کند، جلوگیر به عمل آورد.

چراغ قوه ضد انفجار مناسب استفاده در محل های دارای خطر انفجار

چراغ قوه ضد انفجار مناسب استفاده در محل های دارای خطر انفجار

 

 

ویژگی های چراغ قوه های ضد آتش سوزی

یک چراغ‌ قوه ضد انفجار معمولاً از مواد بادوام و بدون جرقه، یک کره شیشه‌ای بسیار ضخیم روی لامپ و سایر ویژگی‌ها ساخته می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کارگر و محیط اطراف در صورت احتراق در داخل چراغ ایمن باقی می‌مانند. چراغ‌های ضد جرقه، معمولاً با باتری کار می‌کنند و دارای ولتاژ پایینی هستند که در مدار حرکت می‌کنند، این مسئله سبب می شود جرقه‌ای در هوا رخ ندهد. بنابراین همانطور که می بینید، اصطلاحات ضد انفجار و ضد جرقه از نظر هدف مشابه هستند، اما در کاربردشان بسیار متفاوت هستند.

نحوه عملکرد چراغ قوه ضد انفجار

بسیاری از مردم تصور می کنند که یک چراغ قوه ضد انفجار با مسدود کردن ورودی گازها یا بخارات به صورت ضد انفجاری عمل می کند، اما معمولاً اینطور نیست. چراغ های ضد انفجار برای انجام عملکرد خود لازم نیست در خلاء باشند. بسیاری از چراغ های ضد انفجار به گازها اجازه ورود به خود چراغ را می دهند. بخش مهم ساخت آنها جلوگیری از هرگونه انفجار ناشی از آن گازها برای آسیب رساندن به کارگر یا مشتعل شدن بیشتر گازها در محل کار است. در طرف دیگر، برخی نمونه های چراغ قوه های ضد انفجار که به فروش می رسند در ساخت خود «ضد بخار» هستند. توجه داشته باشید که یک چراغ ضد انفجار باید تاییدیه ضد انفجاربودن را داشته باشد و همچنین به یاد داشته باشید، هر چراغ ضد بخاری ضد انفجار نیست و هر چراغ ضد انفجاری ضد بخار نیست.

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست