tamiz-p1

نحوه تمیز کردن فیلتر آب و استفاده مجدد از آن

در تئوری، تمیز کردن و استفاده مجدد از فیلتر آب قدیمی، یک راه حل بهتر برای جایگزین کردن با راهکار تعویض کارتریج جدید به صورت ماهانه است. راه دوم نه تنها گران تر است، بلکه برای محیط زیست نیز مفید نیست. اما اگر مایل به استفاده از مزایای کامل فیلتر کردن آب خانگی هستید، تمیز کردن فیلتر استفاده شده به این سادگی موثر نیست. آنچه را که می توانید انجام دهید و آنچه را که نباید انجام دهید، در این مقاله خواهید آموخت.

شستشوی فیلتر آب

شستشوی فیلتر آب

نحوه تمیز کردن فیلتر آب

اول از همه، اینکه چگونه می توانید فیلتر آب خود را تمیز کنید بستگی به نوع استفاده شما دارد. در حالی که برخی از فیلترهای رسوبی الیاف مصنوعی را می توان به خوبی تمیز کرد، برخی دیگر مانند اکثر مدل های کاغذی برای این کار مناسب نیستند. همچنین، باید در نظر داشته باشید که آیا برخلاف جایگزینی ساده سالانه یا دوسالانه، کل فرآیند تمیز کردن، واقعاً ارزش وقت شما را دارد یا خیر. علاوه بر این، از طریق تمیز کردن نمی‌توانید تمام آلاینده ‌های به دام افتاده را حذف کنید، بنابراین در نهایت باید فیلتر قدیمی خود را با فیلتر آب جدید جایگزین کنید. همچنین اگرچه سفید کننده در ضد عفونی کردن، کار فوق العاده ای انجام می دهد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که باکتری ها و کپک ها یا هر گونه میکروب مضر دیگر داخل فیلتر شما را پاک کند. به خصوص اگر قرار است از آب، برای آشامیدن استفاده کنید و می خواهید مطمئن شوید که فیلتراسیون مطابق با استانداردها است، بهتر است یک کارتریج کاملاً جدید استفاده کنید.

تمیزکردن فیلتر آب و افزایش عمر مفید فیلتر

تمیزکردن فیلتر آب و افزایش عمر مفید فیلتر

 

نحوه تمیز کردن فیلترهای رسوبی

اگر منابع آب شهری شما حاوی مقادیر زیادی ناخالصی است، تمیز کردن فیلتر آب رسوبی به طور منظم، یک راه عالی برای افزایش طول عمر آن است. ابتدا به نوعی اسید نیاز دارید. اسید موریاتیک و اسید اگزالیک برای این کار عالی هستند. اگر اسید اگزالیک را ترجیح می دهید، مقداری پودر اگزالیک اسید را با 1 گالن آب ساده مخلوط کنید.

_ محفظه فیلتر را بردارید و کارتریج را خارج کنید.

_ O-ring را کنار بگذارید.

_ محفظه را بشویید تا تمام ذرات سنگین خارج شوند.

_ فیلتر آب را کاملاً بشویید. هرچه بیشتر تمیز شود مخلوط اسیدی شما موثرتر خواهد بود.

_ محفظه را با کارتریج داخل آن به مدت 15 تا 20 دقیقه (بسته به میزان آلودگی) در محلول اسید خیس کنید.

_ هر دو جزء را با آب معمولی کاملاً بشویید تا مطمئن شوید که هیچ اسیدی باقی نمانده است.

_ قبل از اینکه همه چیز را دوباره کنار هم قرار دهید، بگذارید فیلتر خشک شود.

یک نکته: می‌توانید اسید را با جوش شیرین معمولی خنثی کنید. چند قاشق غذاخوری کافی است.

مقایسه فیلتر کثیف و پاکسازی شده

مقایسه فیلتر کثیف و پاکسازی شده

 

نحوه تمیز کردن کارتریج کربن بلوکی

یک فیلتر آب، از 3 لایه تشکیل شده اند و در داخل آنها بلوک کربن جامد به وضوح وجود دارد. دور آن یک لایه کاغذی پیچیده شده است. کاغذ، ناخالصی هایی را که کربن نمی تواند به دام بیندازد از آب شما حذف می کند. فیلتر کربن معمولاً دارای یک توری مشبک پلاستیکی است که کاغذ را در جای خود نگه می دارد. برای تمیز کردن فیلتر، باید آن توری را بردارید.

_ سپس لایه کاغذ زیر آن را برش دهید، اما یک نوار کوچک، شاید نیم اینچ، به بلوک کربن داخلی متصل کنید.

_ لایه بیرونی کاغذ را جدا کنید.

_ تمام کثیفی های ناهموار کاغذ و همچنین هسته زغال چوب را بشویید.

_ 2 قاشق سفید کننده با آب گرم اضافه کنید و لایه کاغذ را با یک برس از هر دو طرف پاکسازی کنید.

_ اجازه دهید کل فیلتر آب جهت ضدعفونی، در مخلوط آب سفید کننده خیس شود. در همین حال، در صورت نیاز می توانید محفظه را تمیز کنید.

_ همه چیز را با آب معمولی کاملاً بشویید.

_ لایه کاغذ را خیلی محکم بپیچید. آن را با یک نایلون در قسمت بالایی محکم کنید و انتهای اضافی را جدا کنید. به این ترتیب 3 تا 4 نایلون دیگر اضافه کنید.

اکنون زمان آن است که همه چیز را دوباره کنار هم قرار دهید. نکته: اگر فیلتر کربن شما لایه کاغذی ندارد که بتوانید آن را جدا سازید، از یک پد اسکراب یا اسکاج سیمی برای تمیز کردن بیرون آن استفاده کنید. این به بهبود جریان آب بسیار کمک می کند.

شستن فیلتر بدون لایه کاغذی

شستن فیلتر بدون لایه کاغذی

 

کارتریج کربن فعال گرانولی

کربن فعال، جزء اصلی یک فیلتر آب است. کربن فعال ناخالصی های شیمیایی مانند کلر را در منافذ خود به دام می اندازد. اما با گذشت زمان، بیشتر منافذ اشغال می ‌شوند و فیلتراسیون غیرکارآمد می‌ شود تا زمانی که در نهایت متوقف شود. این زمانی است که باید آن را جایگزین کنیم. کربن فعال در بیشتر فروشگاه ها موجود است و می توان آن را به صورت عمده با قیمت پایین خریداری کرد. در هر صورت، شما در دراز مدت پول زیادی را پس انداز خواهید کرد.

کربن را چگونه جایگزین کنید

_ وسط سر کارتریج فیلتر آب را با دریل سوراخ کنید.

_ زغال کهنه را از سوراخ بیرون بریزید.

_ محفظه خالی را به طور کامل با آب زلال بشویید تا مواد باقیمانده را خارج کنید.

_ همچنین ممکن است بخواهید در این مرحله فیلتر را با سفید کننده خانگی ضد عفونی کنید. اگر این کار را کردید، پس از آن کاملاً بشویید.

_ کربن جدید را پر کنید. استفاده از قیف این کار را بسیار آسان می کند. هرچه کربن بیشتری اضافه کنید، کارتریج بیشتر دوام می آورد.

_ فیلتر آب را با احتیاط روی پیشخوان خود بکوبید تا کربن بتواند در داخل کارتریج جا بیفتد.

_ از چوب پنبه یا قطعه لاستیکی برای مهر و موم کردن سوراخ ها استفاده کنید.

_ کارتریج را در پارچ خود نصب کنید.

به لطف این اصلاح ساده، اکنون می توانید بارها و بارها از کارتریج خود استفاده کنید، به جای اینکه هر ماه یک کارتریج را در سطل زباله بیندازید.

نحوه تمیز کردن فیلترهای مدولار

برای فیلتر آب مدولار که یخچال شما از آنها استفاده می کند، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از هر دو طرف با آب معمولی شستشو دهید. در همین حال، از یک پیچ گوشتی برای ضربه زدن به فیلتر استفاده کنید تا هر گونه جرم و آشغال درشت آن را ریخته شود. برخی از کارشناسان همچنین توصیه می کنند فیلترهای مدولار را در آب گرم با یک پاک کننده ملایم خیس کنید، میتوانید به سرکه یا مایع ظرفشویی فکر کنید. اجازه دهید فیلتر بین 10 تا 30 دقیقه خیس بخورد. سپس کاملاً آبکشی کنید تا آب کاملاً شفاف شود. در نهایت، قبل از اینکه فیلتر را داخل یخچال خود برگردانید، اجازه دهید در هوا خشک شود.

فیلتر آب یخچالی

فیلتر آب یخچالی

 

نحوه باز کردن گرفتگی فیلتر آب پارچی

بر کسی پوشیده نیست که فیلتر آب پارچی مستعد گرفتگی هستند. تنها پس از چند روز استفاده، ممکن است شاهد کاهش سرعت جریان باشید که کل فرآیند فیلتراسیون را به‌ طور دردناکی کند می‌ کند.

دو توضیح ممکن برای این اتفاق وجود دارد:

حباب ها یا حفره های هوا، در داخل فیلتر گیر کرده اند. می توانید آن را با قرار دادن در یک کاسه پر از آب آزمایش کنید و ببینید آیا شناور است یا خیر. گلوله‌ های کوچک استایروفوم که در محیط کربن فعال مخلوط می ‌شوند، سوراخ‌ های فیلتر آب را مسدود کرده ‌اند. یک راه حل این است که کارتریج را به مدت 5 تا 6 ثانیه تکان دهید و آن را وارونه و با زاویه کمی نگه دارید. آیا صدای حرکت کربن در داخل آن را می شنوید؟ اگر کمکی نکرد، چند بار روی سطح سخت ضربه بزنید. کارتریج را دوباره در آب قرار دهید تا ببینید آیا هنوز شناور است یا خیر. اگر غرق شد، آن را دوباره در پارچ یا دستگاه قرار دهید. سرعت جریان باید در حال حاضر بسیار بهتر باشد. اگر کارتریج همچنان شناور است، تکان دادن و ضربه زدن را تکرار کنید.

 

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست