5

6 نکته مهم برای حفاظت از آتش در محل کار

محل کار جایی است که ما بخش زیادی از زمان خود را در آن سپری می کنیم و اغلب محیطی است که خطرات آتش سوزی متعددی را در خود جای داده است، به همین دلیل وجود روش های مناسب حفاظت از آتش در محل کار بسیار مهم است. خطرات زیادی در محیط ‌های تجاری و صنعتی وجود دارد، خواه تجهیزات الکتریکی در دفتر، مواد شیمیایی و ابزار در یک کارخانه، موادی مانند کاغذها و پارچه‌ ها در مدرسه یا وسایل گرمایشی و پخت و پز مختلف در محیط آماده‌ سازی غذا در یک رستوران، همگی در معرض وقوع آتش سوزی هستند. وجود این عوامل همراه با تصادفات و خطاهای انسانی می‌ تواند منجر به آتش ‌سوزی و پیوست آن مرگ یا آسیب جدی به کارکنان، بازدیدکنندگان و مشتریان شود و همچنین می ‌تواند به ساختمان، تجهیزات و انبار شما آسیب برساند و یا حتی آن ها را از بین ببرد.

با توجه به آمار آتش سوزی جوامع که به وضوح نشان می دهد که حفاظت از آتش در محل کار چقدر مهم است، از سال 2010 تا 2011، 24900 آتش سوزی در ساختمان های غیر از خانه های مسکونی در بریتانیا ثبت شده است. قوانین و مقررات مختلفی وجود دارد که بر این امر حاکم است، اما روند حفاظت می تواند نسبتاً گیج کننده و در برخی مواقع جامع باشد، به همین دلیل نیاز است کارشناسان ایمنی آتش نشانی، تا حد ممکن توصیه های مفید و حرفه ای را به شما ارائه دهند. در ادامه نکات لازم الاجرا جهت ایمنی محل کار در برابر آتش بیان شده است.

حفاظت از آتش در محل کار

حفاظت از آتش در محل کار

1-  یک مسئول حفاظت از آتش در ساختمان تعیین کنید

طبق مقررات ایمنی آتش نشانی، نیاز است که همه مشاغل و املاک تجاری یک فرد مسئول در امور آتش نشانی داشته باشند. این بدان معنی است که اگر شما کارفرما، مالک، یا صاحب یک کسب و کار یا ساختمان غیر خانگی هستید، مسئولیت حفاظت از آتش در محل کار را بر عهده دارید و به این ترتیب، مسئول اطمینان از رعایت مقررات جاری و انجام بررسی های منظم، ارزیابی ها و اقدامات حفاظتی ایمنی هستید.

2- وظایف اصلی یک مسئول ایمنی آتش نشانی را تعریف کنید

وظایف اصلی فرد مسئول ایمنی آتش نشانی، شامل انجام ارزیابی خطر آتش سوزی، اعمال روش های کاهش خطر آتش سوزی از جمله نصب تجهیزات ایمنی حفاظت از آتش در محل کار و هماهنگی تمرین های اعلام حریق است. مهم است که مسئول ایمنی آتش نشانی منصوب شده، دانش جامع و درک عملی از حریق، ساختمان و اقدامات احتیاطی و ایمنی عمومی آتش سوزی داشته باشد. از آنجایی که مسئولیت اصلی آنها اطمینان از این است که در صورت وقوع آتش سوزی، همه بتوانند به سرعت و به راحتی فرار کنند، بنابراین آن ها باید مهارت های لازم جهت برنامه ریزی و تمرین فرآیندهای تخلیه ایمن را داشته باشند. این یک الزام قانونی است که فرد مسئول تعیین شده، امور ایمنی و حفاظت از آتش در محل کار را به طرز صحیح آموخته باشد. در این بین، کارشناسان صنعت ایمنی آتش نشانی، مجموعه ای از دوره های آموزشی را ارائه می دهند که می تواند مفید باشد.

تعیین و تفهیم وظایف مسئول حفاظت از آتش در محل کار

تعیین و تفهیم وظایف مسئول حفاظت از آتش در محل کار

3- سیستم اعلام حریق مناسب را برای محل خود کار انتخاب و نصب کنید

یکی از مؤثرترین راه ‌های محافظت از افراد در محیط کسب ‌و کار و همچنین ساختمان، اطمینان از نصب یک سیستم اعلام حریق با کیفیت و به صورت حرفه ‌ای است. نصب سیستم اعلام حریق مناسب برای محیط کار بسیار مهم است، زیرا سیستم های مختلف حفاظت از آتش در محل کار، بسته به کاربردشان اهداف متفاوتی دارند، به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند برای تعیین نوع سیستم اعلام حریق مورد نیاز در محل کار از یک تامین کننده معتبر تجهیزات آتش نشانی مشاوره تخصصی دریافت کنید. مراجعه به کارشناسان نه تنها برای دریافت مشاوره مفید است، بلکه برای تنظیم سیستم هشدار جدید شما نیز لازم می باشد. نصب یک سیستم استاندارد برای تضمین عملکرد قابل اعتماد یک هشدار اعلام حریق ضروری است و همچنین انجام تعمیر و نگهداری منظم و دوره ای برای اطمینان از اینکه آلارم شما در وضعیت عالی کار می کند نیز مسئله مهمی است که باید بدان توجه شود.

سیستم اعلام هشدار آتش

سیستم اعلام هشدار آتش

4-  اطمینان حاصل کنید که تجهیزات حفاظت از آتش در محیط کار به خوبی نصب و نگهداری می شوند

وجود سیستم اعلام حریق برای تشخیص سریع و موثر وجود آتش یا دود در محیط کار، حیاتی است. با این حال، مجموعه عظیمی از تجهیزات حفاظت از آتش در محل کار در دسترس است که می تواند جان انسان ها را در مواقع اضطراری نجات دهد. کپسول های آتش نشانی معمولاً در همه محیط های تجاری و صنعتی مورد نیاز هستند و یک شکل اساسی حفاظت می باشند که به عنوان روشی برای مقابله با آتش در اختیار افراد قرار می گیرند. اما کپسول های آتش نشانی انواع مختلفی دارند که هریک برای انواع آتش سوزی و در نتیجه محیط های مختلف مناسب هستند. بنابراین، بسیار مهم است که یک نظر متخصص در مورد اینکه بهترین کپسول خاموش کننده برای ملک و محیط کسب و کار شما چیست، دریافت کنید. تهیه، نصب و نگهداری انواع کپسول آتش نشانی و همچنین سایر تجهیزات حفاظت از آتش در محل کار همچون درب های آتش نشانی، رایزرهای مرطوب و خشک و سیستم های اسپرینکلر که همگی می توانند به طور چشمگیری سطح ایمنی در برابر آتش را در ساختمان شما افزایش دهند، بسیار ضروری است

بررسی سلامت تجهیزات آتش نشانی موجود در محیط کار

بررسی سلامت تجهیزات آتش نشانی موجود در محیط کار

5- روش های تخلیه محل کار را برنامه ریزی، آماده و تمرین کنید

برنامه ریزی و آماده سازی فرآیند تخلیه کامل به عنوان بخشی از اقدامات حفاظت از آتش در محل کار و به عنوان یک معیار حیاتی جهت تامین ایمنی عمومی، بسیار مهم است. این روش شامل شناسایی مسیرهای مختلف خارج از ساختمان است که همه آن مسیرها باید ساده، قابل دسترس و سریع باشند تا عمل خروج، به درستی صورت پذیرد. همچنین برنامه ریزی مسیرهای جایگزین در مواردی که یک راه خروجی به طور کامل یا تا حدی توسط آتش مسدود شده است نیز مهم می باشد. از طرفی، علائم ایمنی آتش نشانی باید روی درها و دیوارها نصب شود تا کارکنان بدانند برای خروج چه مسیری را باید طی کنند. نصب روشنایی اضطراری نیز یک اقدام ایمنی فوق العاده مفید در هنگام قطع برق در زمان تخلیه است. فرد مسئول تعیین شده باید اطمینان حاصل کند که همه از روند تخلیه آگاه هستند و اقدامات منظم باید برای حفظ و تقویت این آگاهی انجام شود.

 

محصولات مرتبط:

کمربند ایمنی پروتکت مدل P-60

کلاه ایمنی مدل X90E

مقالات مرتبط :

چرا باید در محل کار از زانوبند کاری استفاده کرد

انواع مختلف سیستم های امنیتی مورد استفاده در مشاغل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست