en1

سه نکته برای انتخاب محافظ شنوایی مناسب

تا به حال به استفاده از محافظ شنوایی فکر کرده اید؟ ما در دنیای پر سر و صدا زندگی می کنیم. برخی از صداها می توانند به شنوایی ما آسیب برسانند و منجر به از دست دادن شنوایی، وزوز گوش (زنگ در گوش) و مشکل در برقراری ارتباط به خصوص در سر و صدای پس زمینه شوند. آسیب شنوایی دائمی ناشی از سر و صدا غیر قابل درمان است، پس اگر نمی توانید با کم کردن صدا، دور شدن از صدا و یا محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض نویز، تاثیرات نویز بر شنوایی را کاهش دهید، محافظت از شنوایی، تنها گزینه شماست. اما محافظ های شنوایی در سبک‌ها، مواد، رنگ‌ها و اندازه‌های بسیاری ارائه می‌شود. چگونه می‌توان فهمید که کدام یک برای شما بهترین است؟

انواع محافظ شنوایی

انواع محافظ شنوایی

 

1) باید بدانید به چه میزان کاهش نویز نیاز دارید

بدیهی است که اولین نکته در انتخاب یک محافظ شنوایی این است که بدانید آیا گوشی ایمنی، به قدر کافی نویزهای وارد به گوش شما را مسدود می کند یا خیر. خبر خوب این است که بیشتر نویزدهی های صنعتی کمتر از 95 دسی ‌بل هستند، به این معنی که اکثر کارگران برای رسیدن به محدودیت نویزدهی توصیه ‌شده که 85 دسی ‌بل است، به کاهش بیش از 10 دسی ‌بل نویز نیاز ندارند. بنابراین تقریباً همه محافظ های شنوایی، در صورت صحیح قرار گرفتن، می تواند 10 دسی بل صدا کاهش را ارائه دهد. اما محیط های پر سرو صداتر به سطوح بالاتر کاهش نویز نیاز دارند. اگر در معرض نویز 100 دسی بل یا بیشتر مانند اره برقی یا چکش جک هستید یا اگر در معرض صداهای تکانشی مانند صدای میخکوب یا صدای اسلحه می باشید، باید از محافظ شنوایی مضاعف استفاده کنید (گوش گیر روی گوش گیر). اما مراقب کاهش بیش از حد صدا باشید. همانطور که نور کم می تواند به اندازه نور زیاد، دیدن را دشوار کند، صدای کم نیز می تواند باعث شود احساس انزوا و عدم آگاهی نسبت به محیط اطراف داشته باشید.

آزمون رتبه بندی کاهش نویز محافظ شنوایی

رتبه بندی کاهش نویز درج شده در بسته بندی های گوشی های ایمنی، نشان دهنده میزان سر و صدایی است که محافظ شنوایی هنگام آزمایش در آزمایشگاه مسدود می کند، اما کارگران معمولاً کاهش صدای کمتری را در حین کار دریافت می کنند. بهترین راه برای اطلاع از میزان کاهش نویز از محافظ، تست تناسب است. اگر تست تناسب در محل کار شما در دسترس نیست، می‌توانید تناسب گوشی را با شمارش بلند و در حالی که به آرامی دست ‌هایتان را روی گوش ‌هایتان میگذارید و برمیدارید، بررسی کنید. اگر گوشی ایمنی تناسب خوبی داشته باشد، صدای شما باید تقریباً همان صدایی باشد که گوش هایتان بدون محافظ می شوند.

استفاده از محافظ شنوایی در تیراندازی

استفاده از محافظ شنوایی در تیراندازی

 

2) در مورد محل کار و وظایف شغلی خود فکر کنید

در انتخاب محافظ شنوایی مناسب، ویژگی‌های محل کار نیز باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال:

_ آیا باید از سایر تجهیزات محافظ شخصی در محدوده سر (PPE) مانند محافظ چشم، کلاه ایمنی یا ماسک تنفسی استفاده کنید؟

مثلا وجود محافظ چشم و حتی برخی از عینک ها می توانند با درست جا افتادن گوشی ایمنی در اطراف گوش تداخل داشته باشد و سبب نشت صدا به داخل گوش شود. همچنین محافظ گوش می‌ تواند در تناسب کلاه ایمنی نیز اختلال ایجاد کند. برخی از گوشی ها دارای یک هدبند هستند یا به گونه ای طراحی شده اند که مستقیماً روی کلاه ایمنی نصب می شوند و این مشکل را از بین می برند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که محافظ شنوایی شما با سایر تجهیزات ایمنی که در محل کار استفاده می کنید، سازگار است.

_ آیا سر و صدا در محل کار شما پیوسته است یا اینکه در زمان های مختلف روز متوقف می شود؟

آیا بیشتر روز کاری را در یک مکان می مانید یا از یک منطقه به منطقه دیگر نقل مکان می کنید؟ گوشی ‌های ایمنی راحت ‌تر از گوش گیرهای فومی برداشته و تعویض می‌شوند، بنابراین ممکن است برای قرار گرفتن در معرض نویز متناوب بهتر باشند. اما اگر گوشی های ایمنی به دلیل مشکلات دیگر (به عنوان مثال، عدم سازگاری با سایر PPE) گزینه ‌ای مناسب نباشند، گوش ‌گیرهای فومی بهترین گزینه ممکن هستند.

محافظ شنوایی باید به تناسب محیط کار نویز را کاهش دهد

محافظ شنوایی باید به تناسب محیط کار نویز را کاهش دهد

 

_ اما آیا دستان شما مکررا در محل کار کثیف می شوند؟

در این صورت، از استفاده از محافظ شنوایی فومی که باید قبل از قرار دادن، آن‌ها با انگشتانتان فشرده کنید و بغلتانید، خودداری کنید، مگر اینکه وسایل شستشوی دستی به راحتی در دسترس باشند و هر بار که نیاز به قرار دادن گوش‌ گیرها دارید، زمان لازم برای شست‌وشو داشته باشید.

_ آیا فضای کار محدود است؟

هنگام کار در یک منطقه محدود ممکن است گوشی ایمنی گزینه سازگاری نباشد. _ جایی که کار می کنید خیلی گرم است یا خیلی سرد؟ ممکن است محافظ گوش در محیط های گرم ناراحت کننده باشد. همچنین بالشتک های گوش بند می توانند در محیط های بسیار سرد بی اثر شوند.

_ آیا هنگام استفاده از محافظ شنوایی نیاز به شنیدن گفتارها دارید؟

اگر ارتباط گفتاری رایج است، یک محافظ‌ شنوایی ضعیف ممکن است در این شرایط مفید باشند. هدست های ارتباطی ویژه نیز می توانند ارتباطات گفتاری را در محیط های با صدای زیاد بهبود بخشند.

عدم سازگاری محافظ شنوایی با سایر تجهیزات ایمنی شخصی

عدم سازگاری محافظ شنوایی با سایر تجهیزات ایمنی شخصی

 

3) تصمیم بگیرید چه چیزی برا شما راحت‌تر است

هنگامی که انتخاب خود را به محافظ های شنوایی محدود کردید که برای شما مناسب است و با محل کار و وظایف شغلی شما سازگار است، هرچند انتخاب کاملاً به عهده شماست! اما یک محافظ تنها زمانی درست کار می ‌کند که هر بار که در معرض نویزهای خطرناک قرار می ‌گیرید، آن را به طور مداوم و صحیح قرار دهید، بنابراین محافظ شنوایی را انتخاب کنید که راحت تر است. بسیاری از مردم گوش ‌گیرهای فومی را راحت‌ تر از گوشی های ایمنی می‌دانند، مخصوصاً زمانی که برای مدت طولانی یا در محیط‌ های گرم استفاده می ‌شوند. گوش گیرها سبک وزن هستند، به راحتی قابل نگهداری هستند و برای وقایع غیرمنتظره در دسترس هستند. با این حال، استفاده از گوش گیرها دشوارتر است. برخی از گوش گیرها در اندازه های مختلف هستند، بنابراین ممکن است برای تعیین اینکه کدام اندازه برای شما مناسب است به کمک نیاز داشته باشید. اگر مجرای گوش شما بسیار باریک یا خمیده است، پیدا کردن گوش گیر که مناسب باشد دشوار باشد. گوش گیرها معمولاً ارزان هستند، اما باید مرتباً تعویض شوند. برخی از گوش گیرها طوری طراحی شده اند که فقط یک بار مورد استفاده قرار می گیرند و سپس دور انداخته می شوند.

نیاز به شنیدن گفتگوها در محیط کار با وجود گوشی ایمنی

نیاز به شنیدن گفتگوها در محیط کار با وجود گوشی ایمنی

 

از طرف دیگر، گوشی های ایمنی عموماً دستگاه ‌هایی یک ‌سایز هستند. بسیاری از افراد به راحتی می‌توانند این نوع محافظ شنوایی را به درستی و به طور مداوم جا بدهند. گوشی های ایمنی راحت‌تر برداشته می ‌شوند و به سرعت تعویض می ‌شوند، بنابراین می‌توان آنها را برای استفاده متناوب ترجیح داد. آنها حجیم تر از گوش گیر هستند و ممکن است در مکان های گرم یا فضاهای تنگ ناراحت کننده باشند. آنها گران تر هستند، اما دوام بیشتری نسبت به گوش گیر دارند. پس مطمئن شوید که از بهترین محافظ گوش برای وظایف کاری خود استفاده می کنید. گوش های شما از شما تشکر خواهند کرد!

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست