arzyabi

5 نکته ایمنی مهمی که برای کار در ارتفاع باید بدانید

کار در ارتفاع به هر کاری اطلاق می شود که در آن فرد ممکن است سقوط کند و به خود آسیب برساند. یک نردبان، لبه سقف، یک دهانه روی زمین و حتی یک اسکله بارگیری را می توان در فعالیت در ارتفاع در نظر گرفت. در صنعت عمومی، حفاظت از سقوط توسط OSHA برای هر تغییر ارتفاع 4 فوت یا بیشتر مورد نیاز است. بر اساس آمار دریافتی در سال 2015، شرکت ها بیش از 52 میلیون دلار جهت غرامت به آسیب ‌های ناشی از سقوط در حین کار در ارتفاع پرداخت کرده اند. در حقیقت سقوط، عامل اصلی حوادث مرگبار در صنعت ساختمان های مرتفع است و حتی حوادثی که منجر به مرگ کارگر نمی شود هم عواقب ناگواری دارد که زندگی کارگر آسیب دیده را به شدت تحت الشعاع قرار می دهد. این اتفاق از نظر مالی نیز برای کارفرما استرس زا است. برای کمک به کاهش خطر آسیب ناشی از سقوط در محل کار، ما لیستی از 5 نکته ایمنی برتر را فراهم کرده ایم که برای کلیه کسب و کارهایی که دارای وظایف شغلی کار در ارتفاع هستند مفید می باشد.

بررسی نکات ایمنی کار در ارتفاع

بررسی نکات ایمنی کار در ارتفاع

 

1. از PPE مناسب استفاده کنید

همه کارکنانی که در ارتفاع کار می کنند ملزم به استفاده از سیستم کنترل سقوط فردی، برای انجام کار خود هستند. این وظیفه کارفرما است که اطمینان حاصل کند که تجهیزات مناسب نوع کاری که باید انجام شود، در اختیار کارکنان قرار می گیرد. همه ابزارهای کنترل سقوط از ارتفاع یکسان ساخته نمی شوند. هزینه هر یک از این سیستم ها می تواند تفاوت قابل توجهی داشته باشد. اما نام برند همیشه دلیل افزایش قیمت نیست. برخی از ابزارهای کار در ارتفاع با مواد بهتر ساخته شده اند تا بادوام تر باشند و وزن بیشتری را تحمل کنند و در برابر خطرات دیگر مانند آتش سوزی یا برق نیز محافظت ایجاد کنند.

روش توقف سقوط نیز می تواند از سیستمی به سیستم دیگر متفاوت باشد. بسته به شرایط کاری، ممکن است به مواد نسوز، طراحی ایمن قوس الکتریکی یا حلقه های D اضافی برای ایمن ماندن در کار نیاز داشته باشید، بنابراین مطمئن شوید که خطرات موجود کار در ارتفاع را کاملاً درک کرده و همه چیز را بررسی کرده باشید. مطمئن شوید که ابزار کاملا متناسب با شرایط کاری و محافظت در برابر خطرات موجود در کار است. هرگز و هرگز در مورد تجهیزات حفاظت از سقوط کوتاهی نکنید و همیشه بهترین ابزار کنترل از سقوط را برای کار خود بدون توجه به قیمت انتخاب کنید.

اهمیت تهیه ابزار کنترل از سقوط مرغوب و درجه یک

اهمیت تهیه ابزار کنترل از سقوط مرغوب و درجه یک

 

2. PPE خود را بازرسی کنید

اگرچه استفاده از سیستم کنترل سقوط شخصی باید از هر نوع سقوطی جلوگیری کند، اما تنها تکیه بر این فرض سبب بروز مشکلاتی خواهد شد. مقررات ایمنی و بهداشت شغلی ایجاب می‌کند که تمام تجهیزات حفاظتی مورد استفاده برای کار در ارتفاع، قبل از اینکه کارگر آن را بپوشد و به محل مرتفعی که قرار است در آنجا کار کند برود، بازرسی و برای استفاده تأیید شود. پس بنابراین، همواره مهارکننده ها و بندها را بررسی کنید تا مبادا سایش و پارگی باعث از کار افتادن سیستم شود. مطمئن شوید که حلقه‌ های D کار می کنند و زنگ ‌زده نیستند و همچنین مطمئن شوید که همه تسمه ‌ها و بست‌ ها محکم هستند. این موارد باید قبل از هر استفاده بررسی شود. بازرسی باید کامل و دقیق باشد. این بررسی های کوتاه قبل از کار می تواند یک زندگی را نجات دهد.

بررسی اجزای ابزار کنترل از سقوط پیش از شروع کار و اطمینان از سلامت قطعات

بررسی اجزای ابزار کنترل از سقوط پیش از شروع کار و اطمینان از سلامت قطعات

 

3. آموزش منظم برای استفاده از ابزار کار در ارتفاع

به منظور کاهش احتمال آسیب در محل کار در ارتفاع، همه کارگرانی که در ارتفاعات مشغول به فعالیت هستند، باید آموزش گواهینامه Working At Heights خود را تکمیل کنند و اطمینان حاصل کنند که تمام مجوزهای مربوطه به روز هستند. این مهم است که همه کارگرانی که در ارتفاع فعالیت می کنند از خطرات مربوط به کار آگاه باشند. همچنین برای کارگران مهم است که برای استفاده از تجهیزات ویژه حفاظت از سقوط که در محل کار استفاده خواهند کرد، آموزش ببینند. اگر تجهیزات تغییر کند، یا مشخص شود که در استفاده از تجهیزات فعلی به طور کامل مهارت ندارند، باید دوباره آموزش ببینند.

به روز رسانی آموزش استفاده از ابزار کنترل از سقوط به طور منظم توسط کارفرمایان و کارگران

به روز رسانی آموزش استفاده از ابزار کنترل از سقوط به طور منظم توسط کارفرمایان و کارگران

 

4. مراقب سطوح شکننده یا لغزنده باشید

همیشه سطوحی را که کارگران برای کار در ارتفاع از آن استفاده می کنند، بررسی کنید تا مطمئن شوید که ثابت هستند و زیر وزن فردی که روی آن ایستاده است شکسته نمی شود. حتی با استفاده از ابزار کنترل سقوط، اگر سکویی که روی آن کار می‌ کند زیر وزنشان فرو بریزد، همچنان احتمال آسیب کارگران وجود دارد. اگر سکوی کار پایدار نیست، باید تعویض شود. سطوح لغزنده روی داربست یا سکوهای مرتفع نیز باید مورد توجه قرار گیرند. همانطور که در مورد سطوح ناپایدار احتمال آسیب با وجود  ابزار کنترل سقوط هست، کارگری که بر روی یک سکوی مرتفع می لغزد و می افتد نیز با استفاده از این ابزار همچنان می تواند آسیب ببیند. پس اطمینان حاصل کنید که هر کارگری که در ارتفاع کار می کند، کفش مناسب برای کار پوشیده باشد و قبل از فرستادن کارگران به آنجا برای کار، اقدامات لازم برای کاهش لغزندگی سکو انجام شود.

توجه به سطوح لغزنده در زیر پای کارگران در ارتفاع

توجه به سطوح لغزنده در زیر پای کارگران در ارتفاع

 

5. ارزیابی ریسک را به طور منظم انجام دهید

باید همواره برای کارفرمایان و کارگران امکان آگاهی از خطرات و مشکلات مرتبط با کار در ارتفاع وجود داشته باشد. نوع این خطرات می تواند در طول یک پروژه تغییر کند و یا به انوع جدیدی تبدیل شود. بنابراین، با انجام یک ارزیابی ریسک به طور منظم، می توان خطرات جدید را شناسایی و با آنها مقابله کرد. با این کار می توان خطرات موجود را مجددا ارزیابی کرد تا اطمینان حاصل شود که اقدامات مناسب برای کاهش، اجتناب یا حذف خطر انجام شده است.

 

 

محصولات مرتبط:

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست