معرفی انواع بادنما

بادنما | آشنایی با انواع بادنما و نحوه عملکرد آن

بادنما ابزاری است که جهت باد را به شما می گوید. به طور خاص، یک بادگیر به شما امکان می دهد بدانید باد از چه جهتی می آید. به عبارت دیگر، خواندن “جنوب غربی” روی پره باد به این معنی است که باد از جنوب غربی محل شما سرچشمه می گیرد و در جهت شمال شرقی حرکت می کند.

بادنما چگونه کار می کند؟

در حالی که بسیاری از ابزارهای آب و هوایی می توانند تا حدودی در طراحی پیچیده باشند، بادنما معمولاً بسیار ساده طراحی شده است. در بیشتر موارد، یک باله در بالا قرار می گیرد و یا در زیر آویزان می شود و یک دوک که به باله اجازه می دهد در یک سطح افقی بچرخد. مانند بادسنج ها (که سرعت باد را اندازه گیری می کنند)، قرار دادن پره باد در یک سطح افقی به آن اجازه می دهد تا فعالیت را بدون در نظر گرفتن جهت باد اندازه گیری کند. خود باله به طور کلی دارای یک نقطه در یک طرف و یک شکل طولانی و گسترده در طرف دیگر است. این امر باعث می شود که باله همیشه در جهتی باشد که باد از آن سرچشمه می گیرد.

انواع بادنما

سه نوع اصلی بادنما وجود دارد: کلاسیک، جوراب بادی و بادگیر دیجیتال.

1- بادنمای کلاسیک

این بادگیر قرن ها است که مورد استفاده قرار می گیرد، این ها اغلب در انبارها، کلیساهای بزرگ و انواع ساختمان های دیگر دیده می شوند. از آنجایی که بادگیرها علاوه بر کاربردهای مفید آن ها، برای مقاصد تزئینی نیز استفاده می شوند، می توانند اشکال و سبک های مختلفی به خود بگیرند. سبک کلاسیک دارای باله ای به شکل خروس است؛ اما انواع مختلف باله های دیگر را می توان مشخص کرد. بادنماها در سبک کلاسیک، می تواند شامل شبح یک فرد قابل توجه، یک کشتی، ماهی، تراکتور یا یک تیر ساده باشد. در این بادنما به طور معمول، در زیر باله، چهار پایه افقی مشاهده می شود که روی آن ها N” “،”S” ، E””و “W” (شمال، جنوب، شرق و غرب) نوشته شده است تا به بیننده در تعیین جهت باد کمک کند. باله به هر سو که بچرخد، نشان می دهد که باد از کجا می آید.

بادنمای کلاسیک

بادنمای کلاسیک

2- جوراب بادی

این نوع بادنما عمدتا در فرودگاه ها، نزدیک باند فرودگاه دیده می شود. در حالی که جوراب بادی جهت باد را تعیین می کند، اما عموماً جهت شمال/جنوب/شرق/غرب را نشان نمی دهد. با این حال، بر اساس میزان باد در جوراب، بیننده می تواند قدرت باد را تخمین بزند. این امر مفید است زیرا برای مثال، خلبان باید جهت و قدرت باد را بداند تا به او در هنگام فرود یا برخاستن کمک کند. جوراب بادی همچنین می تواند در زمین گلف، دریا، زمین بیس بال یا هر مکان دیگری که در آن تعیین جهت و قدرت باد هنگام شرکت در یک فعالیت مهم است مفید باشد.

بادنمای جورابی

بادنمای جورابی

3- بادگیر دیجیتال

یک بادنما از نوع دیجیتالی، بسیاری از عناصر اصلی طراحی را با یک بادگیر کلاسیک به اشتراک می گذارد، اما به طور قابل توجهی پیچیده تر است. اغلب، یک بادگیر دیجیتالی به عنوان بخشی از یک ایستگاه هواشناسی در نظر گرفته می شود که شرایطی مانند سرعت باد، دما، رطوبت، فشار بارومتری و گاهی بارندگی را اندازه گیری می کند.

یک بادنما دیجیتالی یا از قسمت زیرین سنسور ایستگاه هواشناسی آویزان می شود، یا بر روی یک تیر یا محفظه قرار می گیرد و بر روی یک دوک چرخان می چرخد. در انتهای دوک معمولاً یک سنسور نوری وجود دارد که به پردازنده دیجیتال اجازه می دهد جهت باد را به طور معمول تا 16 موقعیت بداند. خوانش به یک صفحه نمایش دیجیتالی ارسال می شود که در آن جهت باد بر روی یک نمودار دایره ای به نام گل باد نشان داده می شود. غالباً، گل باد (به صورت فلش) جهت فعلی باد و همچنین دو قرائت قبلی را نشان می دهد.

بادنمای دیجیتال که در ایستگاه های هواشناسی مورد استفاده قرار می گیرد

بادنمای دیجیتال که در ایستگاه های هواشناسی مورد استفاده قرار می گیرد

چرا داشتن بادنما سودمند است؟

یک بادنما می تواند کاربردهای مختلفی را ارائه دهد. این موارد می تواند شامل افزایش لذت از فعالیت های تفریحی، ایمنی، حفاظت از اموال و لذت عمومی از مشاهده آب و هوا باشد.

ایمنی

شرایط باد نقش مهمی در حوادث شدید جوی ایفا می کند. در صورت وقوع طوفان در منطقه شما، یک بادنما می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که به سمت شما حرکت می کند یا از شما دور است. داشتن این اطلاعات می تواند به شما زمان بیشتری بدهد تا اقدامی انجام دهید و عزیزان خود را به مکانی امن برسانید.

به کمک بادنما می توان از وقوع طوفان با خبر شد

به کمک بادنما می توان از وقوع طوفان با خبر شد

حفاظت از اموال

یکی دیگر از مزایای بادنما و آگاهی از جهت باد در هنگام طوفان، این است که تعیین کنید آیا اموال شخصی شما ممکن است به خطر بیفتد یا خیر. این می تواند فرصتی برای آماده سازی خانه، خودرو، حیاط و موارد دیگر در جهت از بین بردن خسارت فراهم سازد. می دانید که فعالیت هایی همچون قایق سواری، هواپیمای کنترل از راه دور، گلف بازی و …  می تواند تحت تأثیر باد قرار گیرد، بنابراین در چنین شرایطی درک جهت باد می تواند مفید باشد.

تعقیب طوفان

استفاده از بادنما برای تعقیب کنندگان طوفان که با سازمان هایی مانند خدمات آب و هوایی ملی همکاری می کنند یک امر ضروری است، چراکه بدین ترتیب، اطلاعات حیاتی و واقعی را در زمان حوادث شدید آب و هوایی ارائه می دهند. این امر به مقامات محلی کمک می کند تا جوامع خود را ایمن نگه دارند. از آنجایی که طوفان در حال حرکت مهم است، دانستن جهت باد برای گزارشگر تعقیب کننده یا ناظر، اطلاعات کلیدی است.

ردیابی طوفان به کمک بادنمای دیجیتالی

ردیابی طوفان به کمک بادنمای دیجیتالی

تماشای آب و هوا

علاقه مندان به آب و هوا واقعاً از سرگرم بودن در شرایط آب و هوایی مختلف لذت می برند، بنابراین استفاده از بادنما فقط برای استفاده تزیینی و لذت بردن از آن نیز یکی دیگر از کاربردهای این بادگیرها است.

کاربرد تزیینی یکی دیگر از موارد استفاده از بادنما

کاربرد تزیینی یکی دیگر از موارد استفاده از بادنما

 

محصولات مرتبط:

 مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست