12

تجهیزات ضد سرقت و انواع آن

خوشبختانه در دنیای امروز، نظارت و حفظ امنیت خانه و محل کار از راه دور، آسان‌تر از هر زمان دیگر است. شما می‌توانید با خیال آسوده محل کار و زندگی خود را ترک کنید و از نصب تجهیزات ضد سرقت در محیط لذت ببرید. همه سیستم‌های امنیتی بر اساس اصل ایمن‌سازی نقاط ورود مانند درها و پنجره‌ها و همچنین فضای داخلی در محدوده اشیای قیمتی مانند آثار هنری، سیستم‌های کامپیوتری و بخش نگهداری اسناد و پول‌ها عمل می‌کنند. در حقیقت سیستم‌های امنیت، شبکه‌هایی از دستگاه‌های الکترونیکی یکپارچه هستند که برای محافظت در برابر سارقین و سایر مزاحمان بالقوه با هدایت یک کنترل پنل مرکزی کار می‌کنند. یک سیستم امنیتی معمولی شامل موارد زیر است:

_ یک کنترل پنل که کنترل‌کننده اصلی سیستم امنیتی است

_ سنسور درب و پنجره

_ حسگرهای حرکتی، چه داخلی و چه خارجی

_ دوربین‌های امنیتی سیمی یا بی‌سیم

_ آژیر یا دزدگیر با دسی‌بل بالا

_ یک تابلو جهت نصب در محوطه و برچسب‌های آن

 

سیستم امنیتی چگونه کار می‌کند؟

تجهیزات ضد سرقت جهت ایمن‌سازی نقاط ورود به خانه و محیط کار نصب می‌شود و با اتصال حسگرها به یک کنترل پنل یا مرکز فرماندهی، عمل می‌کند. سنسورها به‌طورمعمول در درهای ورود به محیط و همچنین پنجره‌هایی که دسترسی آسان دارند نصب می‌شوند. همچنین فضاهای باز داخلی را می‌توان با سنسورهای حرکتی ایمن کرد.

تجهیزات ضد سرقت با کمک حسگرها و کنترل پنل­ها عمل می‌کند 

صفحه کنترل

صفحه کنترل، رایانه‌ای است که سیستم‌های امنیتی را فعال و غیرفعال و با هر یک از اجزای نصب‌شده ارتباط برقرار می‌کند. همچنین در صورت نقض در منطقه امنیتی، زنگ هشدار را به صدا درآورده و با یک شرکت نظارت بر زنگ هشدار ارتباط برقرار می‌کند. این اجزا معمولاً دارای یک صفحه لمسی برای برنامه‌نویسی و تعامل آسان هستند. در این قسمت است که کدهای عبور برای فعال یا غیرفعال کردن سیستم وارد می‌شود. همچنین با کمک این بخش می‌توان بر روی دستورات صوتی کار کرد و آن را  برای کار با کنترل از راه دور بی‌سیم موسوم به کلید fobs برنامه‌ریزی کرد.

صفحه کنترل کلیه دستورات لازم جهت فعال کردن تجهیزات ضد سرقت را اعمال می‌کند 

سنسور درب و پنجره

سنسور درب و پنجره یکی از اساسی‌ترین تجهیزات ضد سرقت است که از دو قسمت نصب‌شده در مجاورت یکدیگر تشکیل شده است. یک قسمت از دستگاه روی درب یا پنجره و قسمت دیگر روی قاب درب یا طاقچه پنجره نصب‌ می‌شود. وقتی در یا پنجره بسته می‌شود، دو قسمت سنسور به هم متصل می‌شوند و یک مدار امنیتی ایجاد می‌کنند. هنگامی‌که سیستم امنیتی در صفحه کنترل فعال باشد، این سنسورها با گزارش ایمن بودن نقطه ورود با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اگر ناگهان در یا پنجره باز شود، مدار امنیتی به هم می‌ریزد و صفحه کنترل این امر را به‌عنوان نقض در منطقه امن تلقی می‌کند. درنتیجه هشدار با دسی‌بل بالا به صدا درمی‌آید و در بیشتر موارد به‌طور خودکار مرکز نظارت بر زنگ را مطلع می‌کند.

تجهیزات ضد سرقت در نقاط ورود کار گذاشته می‌شود 

سنسورهای حرکتی

این مدل از تجهیزات ضد سرقت در صورت فعال بودن با ایجاد یک منطقه نامرئی، از یک فضای مشخص محافظت می‌کنند که در صورت شکسته شدن این حوزه امنیتی زنگ خطر به صدا درمی‌آید. این سنسورها به‌طورمعمول برای محافظت از اتاق‌های حاوی اشیا قیمتی و همچنین مناطقی از خانه‌های بزرگ که در بیشتر مواقع خالی هستند استفاده می‌شود.

از تجهیزات ضد سرقت برای محافظت از اشیای قیمتی استفاده می‌شود

دوربین‌های مداربسته

دوربین‌های مداربسته با دو پیکربندی سیمی و بی‌سیم به چندین روش مختلف به‌عنوان بخشی از تجهیزات ضد سرقت مورداستفاده قرار می‌گیرند. این دوربین‌ها از طریق کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند و تبلت­ها از راه دور قابل‌دسترسی هستند. برای مثال وقتی صاحب‌خانه در خارج از شهر است، برای مراقبت از محیط و نظارت بر کودکان از این روش استفاده می‌کند. همچنین می‌توان از این دوربین‌ها برای ثبت هرگونه حادثه امنیتی همچون لحظه حمله به خانه و شناسایی متعرضان استفاده کرد. استفاده‌های معمول شامل نظارت بر:

_ مناطق دور از سکونت شما

_ ساختمان‌های دورتر مانند گاراژها، انبارها و کارگاه‌ها

_ نقاط ورودی، چه در بخش داخلی و چه در فضای خارج از محوطه، مانند درهای گاراژ و درهای ورود به ساختمان

 کنترل‌های از راه دور و گوشی‌های هوشمند قابل نظارت است

هشدار با دسی‌بل بالا

هشدارهای امنیتی به‌عنوان بخش هشدار صوتی تجهیزات ضد سرقت چند هدف مختلف را دنبال می‌کنند. ابتدا افراد داخل خانه را از بروز مشکلی آگاه می‌کنند. آن‌ها همچنین به حدی حیرت‌آور هستند که می‌توانند یک سارق را فراری دهند و درعین‌حال همسایه‌های اطراف را از وضعیت مطلع کنند.

برچسب‌های حیاط و پنجره

در ظاهر، این موارد ممکن است چیزی بیش از ابزار بازاریابی برای شرکت‌های هشدار به نظر نرسد، اما آن‌ها نقش مهمی در امنیت خانه دارند. درواقع وقتی برچسب یک شرکت امنیتی را در جلوی پنجره قرار می‌دهید و تابلوی آن‌ها را در حیاط جلوی خانه خود می‌کارید، به سارقین می‌گویید که خانه شما به‌طور حرفه‌ای در برابر تجاوز آن‌ها محافظت می‌شود. این برچسب‌ها در انتقال این پیام مؤثر هستند و باید طبق توصیه شرکت امنیتی استفاده شوند.

انواع سیستم‌های امنیتی

سیستم‌های امنیتی برای انجام برخی واکنش‌ها در صورت نقض یک منطقه امن طراحی شده‌اند. رفتار و عملکردی که سیستم‌های امنیتی در صورت نفوذ انجام می‌دهند به نوع تجهیزات ضد سرقت شما بستگی دارد. بر این اساس سیستم‌های امنیتی بر دو نوع هستند:

  1. سیستم‌های امنیتی تحت نظارت حرفه‌ای

اگر سیستم امنیتی شما به‌طور حرفه‌ای توسط یک شرکت دریافت هشدار کنترل شود، هنگام بروز مشکل امنیتی در محل، علاوه بر هشدار بالای دسی‌بل که به صدا درمی‌آید، هشدار توسط شرکت نیز دریافت می‌شود. این نوع سیستم‌های امنیتی به چند روش با شرکت ناظر ارتباط برقرار می‌کنند. در صورت بروز یک وضعیت اضطراری واقعی، شرکت نظارت‌کننده به نیروی خدمات مرتبط با رفع خطر در موارد اضطراری در منطقه شما که شامل پلیس، آتش‌نشان و پیراپزشکی است اطلاع می‌دهد. شرکت نظارت همچنین سعی می‌کند تا رسیدن تیم‌های واکنش به شرایط اضطراری در خانه شما با شما ارتباط برقرار کند. سیستم‌های تحت نظارت، معمولاً به مالکان خانه (یا صاحبان سازمان‌ها) اجازه می‌دهد با دریافت پیام کوتاه و ایمیل از نقض امنیت در محیط مطلع شوند.

  1. سیستم‌های امنیتی بدون نظارت

امروزه بسیاری از سیستم‌های امنیتی DIY در دسترس، شامل خدمات نظارت حرفه‌ای نمی‌شوند. این بدین معنی است که در هنگام نصب این نوع سیستم امنیتی در صورت ورود به محیط، زنگ هشدار با دسی‌بل بالا به صدا درمی‌آید (به شرطی که یکی از آن‌ها نصب‌شده باشد)، اما تماس با پلیس، آتش‌نشانی یا سایر پرسنل واکنش اضطراری باید توسط صاحب‌خانه انجام شود. این نوع سیستم‌ها بسته به شرکت ارائه‌دهنده و تجهیزات ضد سرقت که انتخاب کرده‌اید، ممکن است اجازه دهند در صورت نقض امنیت پیام‌های متنی یا اعلان‌های ایمیل نیز برای صاحب‌خانه ارسال شود.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست